porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co zamiast trawnika? Jakie rośliny zadarniające sprawdzą się w tej roli? Są miejsca w ogrodzie, gdzie trawnik źle rośnie lub jego ...
Kiedy lepiej sadzić drzewka owocowe – jesienią czy wiosną?

Jaki termin sadzenia drzew owocowych jest najlepszy?

Wielu ogrodników spiera się, kiedy posadzić ulubione drzewka owocowe, aby jak najlepiej się przyjęły. Zarówno sadzenie jesienne, jak i wiosenne ma swoje zalety oraz wady. Mówimy jak wybrać termin sadzenia drzewek owocowych?

Jakie są zalety sadzenia jesienią?

Jesienne sadzenie ma kilka ważnych walorów decydujących o przewadze tego terminu nad terminem wiosennym. W okresie jesiennym punkty sprzedaży mają zwykle bogatszą ofertę gatunków i odmian roślin sadowniczych. W tym czasie są także korzystne warunki wilgotnościowe gleby, sprzyjające lepszemu przyjmowaniu się roślin. Wiosną bardzo często występuje niedobór opadów i wysokie temperatury, które nie sprzyjają szybkiemu przyjęciu się roślin. Jesień to także najlepszy okres dla regenerowania się systemu korzeniowego roślin, który może rosnąć dopóki temperatura gleby nie spadnie poniżej 4 stopni Celsjusza. 

Które drzewa owocowe sadzimy jesienią?

Największą wadą jesiennego terminu sadzenia drzew i krzewów owocowych jest ryzyko przemarznięcia najbardziej wrażliwych gatunków. Z tego względu jesienią należy sadzić głównie gatunki wytrzymałe na mróz np. jabłonie, aronię, agrest, czy porzeczki.

Jakie drzewka owocowe lepiej posadzić wiosną?

Wiosenny termin sadzenia najlepiej wybrać dla drzew, które są wrażliwe na niskie temperatury zimą.  Posadzone wiosną będą miały dłuższy czas na przyjęcie się. Młode, osłabione, nieukorzenione drzewko nie będzie narażone na przemarznięcie zimą. Do gatunków, które lepiej posadzić wiosną należą między innymi: brzoskwinie, nektaryny, morele, czereśnie, grusze.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak sadzić jabłonie? Sadzenie jabłoni jesienią

W ogrodach obok roślin ozdobnych sadzimy też drzewa i krzewy owocowe, wśród których najpopularniejsze są jabłonie. Jak posadzić drzewko jabłoni? Kiedy najlepiej to zrobić?

Choroby agrestu i porzeczek - jakie najczęściej atakują, zwalczanie Choroby agrestu i porzeczek - jakie najczęściej atakują, zwalczanie

Porzeczki i agrest to krzewy owocowe często uprawiane na działkach i w ogrodach. Jak wszystkie rośliny, czasem chorują - jak je od tego ustrzec lub wyleczyć?

Jak zabezpieczyć drzewka owocowe przed chorobami wiosną?

Wiele chorób drzew owocowych należy zwalczać, zanim rozwiną się liście. Przeoczenie zabiegów profilaktycznych może doprowadzić do silnego rozwoju chorób deformujących liście i pędy. Jak chronić...

Aktualizacja: 13.03.2015 14:28
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
André Brink - kim był jeden z najwybitniejszych pisarzy południowoafrykańskich?
André Brink - kim był jeden z najwybitniejszych pisarzy południowoafrykańskich?

André Brink, jedne z najwybitniejszych pisarzy południowoafrykańskich nie żyje. Międzynarodowe ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.