porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
ROŚLINY DONICZKOWE. Jak powinno się przesadzać kwiaty w doniczce? Przesadzanie roślin doniczkowych nie jest trudne. Na dno pojemników sypiemy ...
Ogród dla ambitnych i pracowitych

Jakie BYLINY NA SKALNIAKI? Co posadzić w ogródku skalnym, czyli na skalniaku?

Jakie BYLINY NA SKALNIAKI? Co posadzić w ogródku skalnym, czyli na skalniaku?

Nie sadź roślin ekspansywnych obok delikatnych, bo szybko je zagłuszą. 

fot.: Photos.com
Skalny ogród nie jest propozycją dla każdego. Aby go zbudować, trzeba wiele pracy, czasu i pieniędzy. Jednak jeśli starannie go zaprojektujesz, wybierzesz idealne miejsce, właściwie rozmieścisz kamienie, a potem na specjalnie przygotowanym podłożu posadzisz odpowiednie rośliny, uda ci się.

Wybierając rośliny do swojego skalniaka sprawdź, jak rozrasta się każda z nich i jakiej ziemi wymaga. Nie sadź roślin ekspansywnych obok delikatnych, bo szybko je zagłuszą. Jeśli do konstrukcji skalnej rabaty użyto kamieni wapiennych, nie sadź w ich pobliżu gatunków nie znoszących wapnia. W kilka tygodni po zbudowaniu skalniaka można zacząć obsadzanie tarasów i zagłębień między kamieniami. Każdy dołek pod roślinę należy napełnić wodą, gdy wsiąknie umieść w nim bryłę korzeniową rośliny, obsyp przygotowanym podłożem. Ubij je mocno i podlej, na koniec przykryj ziemię żwirem lub drobnymi odłamkami skał użytych przy budowie skalnej rabaty.
Gatunki wysokogórskie stanowią podstawową, ale nie jedyną część grupy roślin skalnych. Obejmuje ona także rośliny nadmorskie, okrywowe i wiele innych, pod warunkiem, że lubią słońce i są niskie.

Rośliny ekspansywne: smagliczka, gęsiówka, żagwin, rogownica, mydlnica.

Niskie iglaki: cyprysik, świerk Conica, jałowiec np. Pinus Mugo Gnom, Picea mariana Nan,Taxus baccata Standishii, Thuja occidentalis Hetz Midget.

Niskie krzewy: irga, azalia, berberys, bukszpan, pięciornik krzewiasty, kosodrzewina Winter Gold, wrzosy i wrzośce, wawrzynek, janowiec.

Paprocie: adiantum, zanokcica.

Okrywowe: dąbrówka, bluszczyk kurdybanek, macierzanka piaskowa, gipsówka.

Trawy: kostrzewa sina, Hakonechloa macra, Carex Buchananii, Holcus mollis Albovariegatus.

Kwiaty: maczek kalifornijski, krwawnik, dzwonek karpacki, floks szydlasty, goździk skalny, bodziszek skalny, ubiorek.

Rozchodniki: rojnik murowy, skalnica, sedum spathulifolium Cappa Bianca, Sedum acre aureum.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak dbać o roślinki na skalniaku? Jak dbać o roślinki na skalniaku?

Skalniaki zazwyczaj są obsadzone różnymi roślinkami - jak o nie dbać? Czy to, że na skalniaku rozną różna gatunki roślin nie utrudnia jego pielęgnacji? Jak dbać o skalniak?

Dzwonek gargański: uprawa, pielęgnacja

Dzwonek gargański jest niską rośliną doskonałą do ogrodu skalnego. Najpiękniej wygląda późną wiosną, gdy rozwijają się bardzo liczne kwiaty.

Dziewięćsił bezłodygowy: jak uprawać, co to za roślina? Dziewięćsił bezłodygowy: jak uprawać, co to za roślina?

Dziewięćsił bezłodygowy znamy z lekcji biologii jako roślinę podlegającą ścisłej ochronie. Występuje bowiem już niezwykle rzadko, przeważnie na terenach górskich. A dziewięćsił bezłodygowy to bardzo...

Aktualizacja: 19.05.2012 09:32
Autor: bibika
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Popek?
Kim jest Popek?

Coraz większą popularność zdobywa Popek Monster, czyli samozwańczy Król Albanii ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.