porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
ROŚLINY DONICZKOWE. Jak powinno się przesadzać kwiaty w doniczce? Przesadzanie roślin doniczkowych nie jest trudne. Na dno pojemników sypiemy ...
Ogród dla ambitnych i pracowitych

Jakie BYLINY NA SKALNIAKI? Co posadzić w ogródku skalnym, czyli na skalniaku?

Jakie BYLINY NA SKALNIAKI? Co posadzić w ogródku skalnym, czyli na skalniaku?

Nie sadź roślin ekspansywnych obok delikatnych, bo szybko je zagłuszą. 

fot.: Photos.com
Skalny ogród nie jest propozycją dla każdego. Aby go zbudować, trzeba wiele pracy, czasu i pieniędzy. Jednak jeśli starannie go zaprojektujesz, wybierzesz idealne miejsce, właściwie rozmieścisz kamienie, a potem na specjalnie przygotowanym podłożu posadzisz odpowiednie rośliny, uda ci się.

Wybierając rośliny do swojego skalniaka sprawdź, jak rozrasta się każda z nich i jakiej ziemi wymaga. Nie sadź roślin ekspansywnych obok delikatnych, bo szybko je zagłuszą. Jeśli do konstrukcji skalnej rabaty użyto kamieni wapiennych, nie sadź w ich pobliżu gatunków nie znoszących wapnia. W kilka tygodni po zbudowaniu skalniaka można zacząć obsadzanie tarasów i zagłębień między kamieniami. Każdy dołek pod roślinę należy napełnić wodą, gdy wsiąknie umieść w nim bryłę korzeniową rośliny, obsyp przygotowanym podłożem. Ubij je mocno i podlej, na koniec przykryj ziemię żwirem lub drobnymi odłamkami skał użytych przy budowie skalnej rabaty.
Gatunki wysokogórskie stanowią podstawową, ale nie jedyną część grupy roślin skalnych. Obejmuje ona także rośliny nadmorskie, okrywowe i wiele innych, pod warunkiem, że lubią słońce i są niskie.

Rośliny ekspansywne: smagliczka, gęsiówka, żagwin, rogownica, mydlnica.

Niskie iglaki: cyprysik, świerk Conica, jałowiec np. Pinus Mugo Gnom, Picea mariana Nan,Taxus baccata Standishii, Thuja occidentalis Hetz Midget.

Niskie krzewy: irga, azalia, berberys, bukszpan, pięciornik krzewiasty, kosodrzewina Winter Gold, wrzosy i wrzośce, wawrzynek, janowiec.

Paprocie: adiantum, zanokcica.

Okrywowe: dąbrówka, bluszczyk kurdybanek, macierzanka piaskowa, gipsówka.

Trawy: kostrzewa sina, Hakonechloa macra, Carex Buchananii, Holcus mollis Albovariegatus.

Kwiaty: maczek kalifornijski, krwawnik, dzwonek karpacki, floks szydlasty, goździk skalny, bodziszek skalny, ubiorek.

Rozchodniki: rojnik murowy, skalnica, sedum spathulifolium Cappa Bianca, Sedum acre aureum.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak dbać o roślinki na skalniaku? Jak dbać o roślinki na skalniaku?

Skalniaki zazwyczaj są obsadzone różnymi roślinkami - jak o nie dbać? Czy to, że na skalniaku rozną różna gatunki roślin nie utrudnia jego pielęgnacji? Jak dbać o skalniak?

Dzwonek gargański: uprawa, pielęgnacja

Dzwonek gargański jest niską rośliną doskonałą do ogrodu skalnego. Najpiękniej wygląda późną wiosną, gdy rozwijają się bardzo liczne kwiaty.

Dziewięćsił bezłodygowy: jak uprawać, co to za roślina? Dziewięćsił bezłodygowy: jak uprawać, co to za roślina?

Dziewięćsił bezłodygowy znamy z lekcji biologii jako roślinę podlegającą ścisłej ochronie. Występuje bowiem już niezwykle rzadko, przeważnie na terenach górskich. A dziewięćsił bezłodygowy to bardzo...

Aktualizacja: 19.05.2012 09:32
Autor: bibika
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Eugeniusz Bodo: kariera i rodzina

Eugeniusz Bodo, gwiazdor przedwojennego kina i teatru, zadziwiał swoją wszechstronnością ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.