porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Szkodniki drzew owocowych - jakie są najczęściej spotykane szkodniki?
Szkodniki drzew owocowych - jakie są najczęściej spotykane szkodniki? Mimo właściwej pielęgnacji na drzewa owocowe mogą spaść rozmaite plagi ...
Byliny - jak je kupować wybierać i sadzić?

Jakie byliny kupić i jak je wybrać?

Jakie byliny kupić i jak je wybrać?

Łubin to jedna z popularnych bylin ogrodowych.

fot.: Piotr Gorączko
Byliny to wieloletnie rośliny, będące prawdziwą ozdobą ogrodów. Dlatego ogrodnicy amatorzy chętnie obsadzają nimi rabaty. Mówimy, jak jak wybrać i kupować byliny?

Jakie rośliny to byliny?

Do bylin zaliczamy takie rośliny, jak:

Jak wybierać byliny do ogrodu?

  • Zwróć uwagę, czy byliny są odporne na mróz – wiele gatunków roślin, które dobrze znoszą zimy w południowo-zachodniej Polsce, w północno-wschodniej części kraju muszą być jesienią okrywane przed mrozem.

  • Dowiedz się, gdzie najlepiej rosną. Jedne lubią słońce, inne – cień, jedne wolą glebę piaszczystą i suchą, inne próchniczną i wilgotną. Sadź je zawsze zgodnie z ich wymaganiami!

  • Obok siebie umieszczaj rośliny o podobnych upodobaniach.

  • Zwróć uwagę na to, czy wybrane gatunki są ekspansywne, czyli szybko i bujnie rosnące, czy też takie, które rosną wolniej. Nie zestawiaj ekspansywnych z wolno rosnącymi, gdyż ekspansywne mogłyby je zagłuszyć.

  • Wiele bylin po przekwitnięciu nie wygląda ładnie, a niektóre nawet znikają z powierzchni ziemi (maki, orliki, pełniki, serduszki okazałe, rośliny cebulowe). Sadź je w pobliżu roślin, które zamaskują puste miejsca.

Jak kupować byliny?

Należy wybierać okazy o zwartym pokroju, nie wybujałe, zdrowe. Jeśli nie są sprzedawane w pojemniku, ich bryła korzeniowa nie powinna być sucha, kłącza zaś jędrne, gładkie i bez plam. Powinny także mieć pączki, z których będą wyrastać nowe rośliny. Gdy jesteśmy początkującymi ogrodnikami, lepiej wybierajmy sadzonki w małych doniczkach.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dzwonek: jakie są odmiany dzwonków ogrodowych? Dzwonek: jakie są odmiany dzwonków ogrodowych?

W Polsce występuje 19 gatunków dzwonków ogrodowych. Zanim wybierzemy rośliny pasujące do naszego ogrodu sprawdźmy ich wysokość oraz pochodzenie. Najlepiej sprawdzają się odmiany gatunków rodzimych,...

Jak dobrać byliny zadarniające do warunków w ogrodzie? Jak dobrać byliny zadarniające do warunków w ogrodzie?

Wiele roślin bylinowych na rabatach będzie szczególnie atrakcyjnie wyglądać w otoczeniu niskich, spokojnych roślin zadarniających, zwanych też kobiercowymi. Pięknie dopełnią kilkupoziomową kompozycję...

Liatra - co to za roślina, pielęgnacja? Liatra - co to za roślina, pielęgnacja?

Pod nazwą liatra kryje się około 40 gatunków roślin ozdobnych. Liatra wygląda ładnie zarówno w ogrodzie jak i w wazonie. Mówimy, jak uprawiać liatrę.

Aktualizacja: 22.07.2013 16:13
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ksiądz Adam Boniecki: kim jest, co o nim wiemy?
Ksiądz Adam Boniecki: kim jest, co o nim wiemy?

Ksiądz Adam Boniecki to ważna postać życia społecznego w Polsce ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.