porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie iglaki można posadzić w cieniu?
Jakie iglaki można posadzić w cieniu? Właściciele ogrodów, do których nie dociera zbyt wiele słońca w ...
Jakie rośliny sprawdzą się w małym ogrodzie? Jak je dobierać, by uniknąć rozczarowań?

Jakie drzewa wybrać do małego ogrodu?

Jakie drzewa wybrać do małego ogrodu?

Drzewa szczepione na pniu nie rosną już w górę, dlatego kupując je można trafnie przewidzieć ile miejsca zajmą w ogrodzie,. To szczególnie ważne w ogrodach o niewielkich rozmiarach.

fot.: MURATOR
Któż nie chciałby mieć drzewa w ogrodzie...? Nie zawsze jednak mamy wystarczająco dużo przestrzeni, aby posadzić duże drzewo. Do małych ogrodów najlepiej wybrać ozdobne odmiany drzew, które nie osiągają dużych rozmiarów lub są szczepione na pniu.

W małym ogrodzie warto rozsądnie planować nasadzenia, aby za kilka lat pojedyncze rośliny nie zdominowały niewielkiej przestrzeni. Ważne jest to szczególnie w przypadku wyższych roślin – drzew i krzewów – stanowiących osnowę ogrodu. Jeśli w niedużym ogródku posadzimy gatunki drzew, które osiągają duże rozmiary, to w kolejnych latach mogą one przysparzać wielu problemów (konieczność częstego przycinania, zbyt dużo cienia w ogrodzie, konkurencja z niższymi roślinami, kolizja z budynkami, instalacjami podziemnymi itp.).

Duży wybór drzew, które nie osiągają dużych wysokości znajdziemy wśród odmian szczepionych na pniu, które nie rosną już wzwyż – rośnie tylko ich korona i przyrasta na grubość pień. Najczęściej szczepi się je na wysokości około 220 – 250 cm i wśród wielu odmian znajdziemy efektowne okazy o koronach kulistych lub płaczących i parasolowatych.

Jakie gatunki mają ciekawe kształty koron?

Gatunki o regularnie kulistych lub zaokrąglonych koronach, ciekawych kształtach liści i niedużych wymaganiach to między innymi:

 • robinia biała (Robinia pseudoacacia) `Umbraculifera`,
 • klon zwyczajny (Acer platanoides) `Globosum`,
 • klon jawor (Acer pseudoplatanus) `Brilliantissimum`,
 • klon polny (Acer campestre) `Nanum` i `Carnival`,
 • surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides) `Nana`
 • jesion wyniosły (Fraxinus excelsior) `Nana`,
 • wiśnia pospolita (Prunus cerasus) `Umbraculifera`
 • głóg pośredni (Crataegus media) `Paul`s Scarlet`, który również okazale kwitnie.

Wśród odmian o koronach zwieszających się i parasolowatych warte polecenia są np.:

 • brzoza brodawkowata (Betula pendula ) `Youngii`,
 • wiąz (Ulmus) `Camperdownii`,
 • morwa biała (Morus alba) `Pendula`,
 • morwa biała (Sorbus aucuparia) `Pendula`.

Które gatunki mają dekoracyjne kwiaty i liście?

Oprócz drzew szczepionych na pniu możemy posadzić też niskie drzewa ozdobne, które zwracają uwagę atrakcyjną barwą liści lub efektownym kwitnieniem. Pięknie kwitnącymi wiosną, niskimi drzewami lub krzewami są magnolie. Warto zwrócić uwagę na odporniejsze i niewysokie odmiany np.:

 • magnolia purpurowa (Magnolia liliflora) `Nigra`,
 • magnolia `Susan`,
 • magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata) i jej odmiany.

Bordowo lub bordowo-zielone liście mają ozdobne odmiany śliwy wiśniowej (Prunus cerasifera) - `Pissardii` , `Woodii`. Dorastają do kilku metrów wysokości, dobrze znoszą ciecie, a wiosną, przed rozwojem liści, drzewa zdobią białe lub różowe kwiaty.

Podobny efekt uzyskamy sadząc w niedużym ogrodzie ozdobne odmiany jabłoni (Malus) np. `Royalty`, `Profusion`, `Ola`. Dodatkową ozdobą jabłoni jesienią są liczne małe owoce („rajskie jabłuszka”), które długo utrzymują się na drzewach.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Surmia wielkokwiatowa, katalpa – jak ją uprawiać? Surmia wielkokwiatowa, katalpa – jak ją uprawiać?

Katalpa, czyli surmia, pochodzi z południowo-wschodniej części USA oraz Azji. Nie lubi mrozów, zwłaszcza gdy jest młoda, oraz wiatru. Potrzebuje gleby lekkiej, żyznej i wilgotnej, a w czasie upałów –...

Daglezja – co warto wiedzieć o tym drzewie?

Daglezja to drugie, po sekwoi, najwyższe drzewo świata. Szybko rośnie i wyrasta do 100 metrów. Gdzie rosną daglezje, jakie drewno mają? Czy warto posadzić daglezję w ogrodzie?

Jak powinno się przycinać świerk?

Cięcie to jeden z niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych drzew.

Aktualizacja: 03.03.2015 11:26
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Filip Chajzer: Kim jest, co osiągnął [KARIERA, RODZINA]
Filip Chajzer: Kim jest, co osiągnął [KARIERA, RODZINA]

Filip Chajzer musi mocno pracować na to, aby nie mówiono ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.