porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Azalie ogrodowe: jakie kupować, jak je pielęgnować, jak o nie dbać?
Azalie ogrodowe: jakie kupować, jak je pielęgnować, jak o nie dbać? Azalie zaczynają kwitnąć już w maju i czerwcu. Obsypane gęsto ...
Kamienne elementy aranżacji ogrodu

Jakie elementy ogrodu można wykonać z kamienia?

Jakie elementy ogrodu można wykonać z kamienia?

Z kamiennych płyt można wykonać efektowane nawierzchnie ogrodowe

fot.: LIBET
Z kamienia można wykonać wiele różnych elementów wystroju ogrodu. Kamienne murki i ogrodzenia, schody, taras, ścieżki, skalniak, obramowanie oczka wodnego czy kamienne rzeźby – to przykłady zastosowania kamienia w aranżacji ogrodu.

Kamień w ogrodzie jest modny i często wykorzystywany przy projektowaniu ogrodów. W aranżacji ogrodów stosuje się różne elementy kamienne.

Ogrodzenia i murki oporowe z kamienia

Do najpopularniejszych należą kamienne ogrodzenia i murki oporowe. Do ich budowy nadaje się większość kamieni, ale najwytrzymalsze są kamienie z granitu, bazaltu i kwarcytu. W ogrodzie ładne prezentują się także kamienne ogrodzenia i murki z wapieni i piaskowców, ale decydując się na nie, trzeba wziąć pod uwagę to, że dość łatwo mogą niszczeć pod wpływem wody.

Nawierzchnie z kamienia

W ogrodach ładnie wyglądają nawierzchnie wykonane z kamiennych elementów. Ścieżki czy place wypoczynkowe zbudowane z kamienia znakomicie pasują do ogrodów w stylu naturalistycznym. Zaletą nawierzchni z kamienia jest ich duża odporność na ścieranie i na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Podobnie jak w przypadku ogrodzeń d budowy nawierzchni kamiennych wykorzystuje się najczęściej bazalt i granit, a także sjenit i serpentynit oraz mniej trwały (bo podatny na ścieranie i uszkodzenia) – piaskowiec.

Taras z kamienia

Powierzchnię tarasu przy domu można wykończyć kamieniami takimi samymi, jak te użyte do budowy nawierzchni ogrodowych – wtedy oba elementy będą stanowić spójną kompozycję.

Schody z kamienia

Kamienne schody w ogrodzie to dobry pomysł. Należy tylko pamiętać, aby kamień, z którego chcemy zbudować był odporny na ścieranie, a stopnie schodów powinny być piłowane, piaskowane, groszkowane lub szlifowane, bo wtedy nie będą śliskie.

Skalniak z kamieni

Do budowy skalniaka można wykorzystać różne rodzaje kamieni, ale aby nie spowodować wrażenia sztuczności, lepiej wykorzystać w tworzeniu ogrodu skalnego tylko jeden rodzaj. Za to warto użyć kamienie różnej wielkości. Wtedy nasz skalniak wyglądał naturalnie.

Oczko wodne z kamienia

Kamienne obramowanie oczka wodnego w ogrodzie wygląda bardzo naturalnie. Do budowy oczka wodnego lepiej nie wykorzystywać wapieni, dolomitów i marmurów, ponieważ woda wypłukuje z nich wapno, które nie sprzyja rozwojowi roślin wodnych i ryb.

Elementy małej architektury z kamienia

Najczęściej z kamienia wykonuje się rzeźby, meble, donice, grille, lampiony, poidełka dla ptaków, a także zegary słoneczne.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Schody ogrodowe – na co zwrócić uwagę przy ich projektowaniu? Schody ogrodowe – na co zwrócić uwagę przy ich projektowaniu?

Schody ogrodowe, zewnętrzne są na prawie każdej posesji. Prowadzą do drzwi wejściowych i ułatwiają zejście z tarasu do ogrodu. Co zrobić, żeby były wygodne?

Co zrobić, żeby oczko wodne nie było wylęgarnią komarów? Co zrobić, żeby oczko wodne nie było wylęgarnią komarów?

Komary potrafią skutecznie popsuć radość z przebywania w ogrodzie. Dlatego dużo osób nie buduje oczka wodnego w obawie przed ich plagą. Czy słusznie? Oczko wodne bez komarów - czy to możliwe?

Jak założyć oczko wodne? Jak założyć oczko wodne?

Oczko wodne to prawdziwa ozdoba ogrodu. Oczko nie tylko dodaje ogrodowi urody, ale także poprawia mikroklimat na działce. Planując założenie oczka wodnego warto wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

Aktualizacja: 20.03.2014 15:03
Autor: mada
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ewelina Zwijacz-Kozica - kim jest?
Ewelina Zwijacz-Kozica - kim jest?

Ewelina Zwijacz-Kozica jest pierwszą od ponad trzydziestu lat ratowniczką TOPR ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.