porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Azalie ogrodowe: jakie kupować, jak je pielęgnować, jak o nie dbać?
Azalie ogrodowe: jakie kupować, jak je pielęgnować, jak o nie dbać? Azalie zaczynają kwitnąć już w maju i czerwcu. Obsypane gęsto ...
Kamienne elementy aranżacji ogrodu

Jakie elementy ogrodu można wykonać z kamienia?

Jakie elementy ogrodu można wykonać z kamienia?

Z kamiennych płyt można wykonać efektowane nawierzchnie ogrodowe

fot.: LIBET
Z kamienia można wykonać wiele różnych elementów wystroju ogrodu. Kamienne murki i ogrodzenia, schody, taras, ścieżki, skalniak, obramowanie oczka wodnego czy kamienne rzeźby – to przykłady zastosowania kamienia w aranżacji ogrodu.

Kamień w ogrodzie jest modny i często wykorzystywany przy projektowaniu ogrodów. W aranżacji ogrodów stosuje się różne elementy kamienne.

Ogrodzenia i murki oporowe z kamienia

Do najpopularniejszych należą kamienne ogrodzenia i murki oporowe. Do ich budowy nadaje się większość kamieni, ale najwytrzymalsze są kamienie z granitu, bazaltu i kwarcytu. W ogrodzie ładne prezentują się także kamienne ogrodzenia i murki z wapieni i piaskowców, ale decydując się na nie, trzeba wziąć pod uwagę to, że dość łatwo mogą niszczeć pod wpływem wody.

Nawierzchnie z kamienia

W ogrodach ładnie wyglądają nawierzchnie wykonane z kamiennych elementów. Ścieżki czy place wypoczynkowe zbudowane z kamienia znakomicie pasują do ogrodów w stylu naturalistycznym. Zaletą nawierzchni z kamienia jest ich duża odporność na ścieranie i na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Podobnie jak w przypadku ogrodzeń d budowy nawierzchni kamiennych wykorzystuje się najczęściej bazalt i granit, a także sjenit i serpentynit oraz mniej trwały (bo podatny na ścieranie i uszkodzenia) – piaskowiec.

Taras z kamienia

Powierzchnię tarasu przy domu można wykończyć kamieniami takimi samymi, jak te użyte do budowy nawierzchni ogrodowych – wtedy oba elementy będą stanowić spójną kompozycję.

Schody z kamienia

Kamienne schody w ogrodzie to dobry pomysł. Należy tylko pamiętać, aby kamień, z którego chcemy zbudować był odporny na ścieranie, a stopnie schodów powinny być piłowane, piaskowane, groszkowane lub szlifowane, bo wtedy nie będą śliskie.

Skalniak z kamieni

Do budowy skalniaka można wykorzystać różne rodzaje kamieni, ale aby nie spowodować wrażenia sztuczności, lepiej wykorzystać w tworzeniu ogrodu skalnego tylko jeden rodzaj. Za to warto użyć kamienie różnej wielkości. Wtedy nasz skalniak wyglądał naturalnie.

Oczko wodne z kamienia

Kamienne obramowanie oczka wodnego w ogrodzie wygląda bardzo naturalnie. Do budowy oczka wodnego lepiej nie wykorzystywać wapieni, dolomitów i marmurów, ponieważ woda wypłukuje z nich wapno, które nie sprzyja rozwojowi roślin wodnych i ryb.

Elementy małej architektury z kamienia

Najczęściej z kamienia wykonuje się rzeźby, meble, donice, grille, lampiony, poidełka dla ptaków, a także zegary słoneczne.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak dbać o roślinki na skalniaku? Jak dbać o roślinki na skalniaku?

Skalniaki zazwyczaj są obsadzone różnymi roślinkami - jak o nie dbać? Czy to, że na skalniaku rozną różna gatunki roślin nie utrudnia jego pielęgnacji? Jak dbać o skalniak?

Skalniak - właściwa pielęgnacja. Jak dbać o skalniak? Skalniak - właściwa pielęgnacja. Jak dbać o skalniak?

Jak pielęgnować ogródek skalny, by cieszył oczy przez cały sezon? Mówimy, jak dbać o skalniak, żeby dobrze się prezentował przez cały sezon?

Skalniak - jak przygotować podłoże? Skalniak - jak przygotować podłoże?

Załóż skalniak, jeśli marzysz o górskim klimacie w swoim ogrodzie. Odpowiednio zaplanowany i prowadzony okaże się efektownym kolorowym zakątkiem. Zobacz, jak założyć piękny ogródek skalny.

Aktualizacja: 20.03.2014 15:03
Autor: mada
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ojciec Tadeusz Rydzyk i ciekawostki z jego życia

Ojciec Tadeusz Rydzyk to prawdziwie ciekawa postać. Zobacz, czego o ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.