porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
W jakim celu bielimy pnie drzew? Czy wiesz dlaczego bielenie pni drzew owocowych jest zalecane? Przed ...
Wybieramy ciekawe iglaki do zacienionego ogrodu

Jakie iglaki można posadzić w cieniu?

Jakie iglaki można posadzić w cieniu?

Rośliny iglaste nie mają wielkich wymagań. Znajdziemy wśród nich i takie, które doskonale sprawdzą się w zacienionym ogrodzie.

fot.: MURATOR
Właściciele ogrodów, do których nie dociera zbyt wiele słońca w ogrodzie, jeśli są także miłośnikami iglaków, nie muszą rezygnować z sadzenia swoich ulubieńców. Istnieje wiele atrakcyjnych gatunków i odmian drzew i krzewów iglastych, które z powodzeniem można uprawiać na cienistej rabacie. Jakie wybrać?

Jakie płożące i karłowe iglaki nadają się do zacienionego ogrodu?

Gdy nie mamy zbyt wiele miejsca lub chcemy wypełnić zacienione przestrzenie pod wyższymi roślinami, możemy wybrać odmiany, które mają niski, płożący pokrój lub rosnące wolno karłowe krzewy o kulistych kształtach. Wartych polecenia jest co najmniej kilka ciekawych roślin. Mikrobiota syberyjska (Microbiota decussata) jest niskim, rozłożystym krzewem, który dorasta do 40 cm wysokości i około 2 m szerokości. Ma zielone, delikatne igły, które zimą brunatnieją. Bardzo przypomina żywotniki (tuje) ponieważ jest z nimi spokrewniona. Może być także mylona z płożącymi odmianami jałowców. Cis pospolity (Taxus baccata) `Repandens` świetnie nadaje się do zadarniania powierzchni w miejscach zacienionych, pod drzewami. Osiąga około 50 cm wysokości i 1,5 m szerokości. Ma ciemnozielone igły i horyzontalnie rozpostarte gałęzie. Cis pośredni (Taxus media ) `Farmen` to z kolei bardzo dobra roślina na niskie żywopłoty w cieniu. Osiąga jedynie około 1 m wysokości i szerokości, świetnie znosi cięcie i jest odporny na trudne miejskie warunki. Żywotnikowiec japoński (Thujopsis dolabrata) `Nana` można posadzić zarówno w ogrodzie, jak i uprawiać w doniczkach. Ta karłowa odmiana tworzy kulistą , poduszkowatą formę i dorasta do około 30 cm wysokości i nieco większej szerokości. Dekoracyjne są jasnozielone, delikatne i lekko błyszczące łuski i krótkie, spłaszczone pędy. Choina kanadyjska (Tsuga canadensis) `Yeddeloh` lub `Nana` to także karłowe, wolno rosnące rośliny, tworzące zagęszczone, kopulaste formy z charakterystycznym zagłębieniem pośrodku i promieniście ułożonymi pędami. Osiągają do 50 cm średnicy i świetnie nadają się do uprawy w doniczkach.

Jakie odmiany iglaków są najlepsze na żywopłoty?

W tej kategorii królują cisy i ich odmiany o wzniesionym i wąskim, kolumnowym pokroju. Najpopularniejsze gatunki i odmiany na żywopłoty to cis pośredni `Hicksii` oraz ` Wojtek` lub cis pospolity `Fastigiata`. Wybór kolumnowych odmian cisów jest bardzo duży.

Jakie wysokie drzewa i oryginalne krzewy iglaste lubią cień

Jeśli mamy duży ogród i szukamy cieniolubnego wyższego drzewa iglastego, to warto postawić na choinę kanadyjską. Tworzy ona szerokostożkową koronę z lekko przewisającymi pędami. Igły są ciemnozielone, miękkie i krótkie. Dorosłe drzewa dorastają do około 10-15 m wysokości. Choiny lubią wilgotne, cięższe gleby i świetnie prezentują się posadzone przy zbiornikach wodnych. Bardzo dekoracyjną rośliną jest choina kanadyjska `Pendula` o zwisających pędach. Krzew z czasem tworzy płaczący, malowniczy pokrój. Odmiana ta najczęściej prowadzona jest w formie piennej i jej wysokość uzależniona jest od miejsca szczepienia (najczęściej dorasta do około 3-4 m). Najlepiej prezentuje się posadzona pojedynczo w reprezentacyjnych miejscach.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kwiaty na balkon zacieniony, północny - jakie się nadają? Kwiaty na balkon zacieniony, północny - jakie się nadają?

Balkony czy tarasy usytuowane w cieniu też mogą być kolorowe. Rośliny lubiące stanowisko zacienione zwykle kwitną dłużej, mają lepiej wybarwione kwiaty, są też mniej kłopotliwe w uprawie. Mówimy, co...

Czy jesienią możemy sadzić iglaki? Czy jesienią możemy sadzić iglaki?

IGlaki cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ogrodników - amatorów. Kiedy sadzić rośliny iglaste? Wiosną czy jesienią? Choc wielu osobom wiosna wydaje się bezpieczniejszam, to jesień jest...

Jak dbać o OGRÓD ZIMĄ? Pielęgnacja roślin w styczniu i lutym Jak dbać o OGRÓD ZIMĄ? Pielęgnacja roślin w styczniu i lutym

Zimą rośliny w ogrodzie śpią, a my odpoczywamy od ogrodowych prac. Jednak dbać o ogród trzeba także zimą. Podpowiadamy, co trzeba sprawdzić, by rośliny i trawnik dotrwały w dobrej formie do wiosny.

Aktualizacja: 03.03.2015 11:28
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Anna Komorowska: kim jest pierwsza dama Polski?
Anna Komorowska: kim jest pierwsza dama Polski?

Anna Komorowska, żona Bronisława Komorowskiego i pierwsza dama RP, pełni ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.