porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak pielęgnować rośliny w ogrodzie zimowym?
Jak pielęgnować rośliny w ogrodzie zimowym? Ogród zimowy, to wymarzone miejsce do uprawy egzotycznych roślin. Dużo ...
Nawożenie ogrodu wiosną - czego użyć, by rośliny lepiej rosły?

Jakie nawozy zastosować wczesną wiosną?

gdy nadchodzi wiosna i rozpoczyna się wegetacja, rośliny rozpoczynające wzrost potrzebują wielu minerałów. Zapewni im je wiosenne nawożenie. Jakie nawozy wybrać?

Nawozy organiczne

Są najlepsze. Zawierają potrzebne roślinom minerały, a poza tym rozkładając się w ziemi tworzą próchnicę, która poprawia właściwości gleby. Bardzo dobry jest kompost. Rozkłada się go wokół roślin warstwą 2-3 cm i lekko miesza z glebą. Można go również rozsypać na skoszonym trawniku równą warstwą grubości 1 cm. Na rabatach zamiast kompostu można zastosować przekompostowany obornik (w sprzedaży jest na przykład granulowany, który nie ma przykrego zapachu) lub przekompostowaną korę. 

Nawozy mineralne (nawozy sztuczne)

Uzupełniają nawożenie organiczne. Najlepsze są mieszanki wieloskładnikowe (na przykład Azofoska, Florovit, Fruktus), gdyż zawierają wszystkie potrzebne roślinom makro- i mikroelementy. Bardzo dobre są nawozy specjalistyczne, których skład opracowany został dla konkretnych roślin, między innymi dla hortensji, róż, roślin wrzosowatych, kwiatów ogrodowych, roślin iglastych, krzewów liściastych, trawników, borówek, truskawek, winorośli, drzew i krzewów owocowych.

Nawozy mineralne należy stosować zgodnie ze wskazówkami podanymi na opakowaniu. Zwykle dodaje się je do gleby raz – wczesną wiosną i raz lub dwa razy latem. Nadmiar nawozu jest znacznie groźniejszy dla roślin niż jego niedostatek. Bez nawożenia rośliny słabo rosną – przenawożone mogą zginąć. Dlatego koniecznie należy przestrzegać dawek zaleconych na opakowaniach nawozów, pamiętając o tym, że najniższa sugerowana przez producenta dawka przeznaczona jest dla gleb lekkich piaszczystych, a najwyższa - dla ciężkich gliniastych.            

Nawozy wolno działające

Są to także nawozy mineralne, jednak dzięki ich budowie, zawarte w nich związki pokarmowe są powoli uwalniane do gleby w miarę, jak są pobierane przez rośliny. Dlatego wystarczy je zastosować raz na cały sezon.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Ogród na wiosnę. Nawożenie ogrodu - co i czym nawozimy? Ogród na wiosnę. Nawożenie ogrodu - co i czym nawozimy?

Ogród na wiosnę wymaga odżywienia po zimie, czyli nawożenia. Potrzebuje tego, by rośliny lepiej rosły przez cały sezon. Jak i co nawozimy w ogrodzie wczesną wiosną?

Trociny: do czego przydają się w ogrodzie? Trociny: do czego przydają się w ogrodzie?

Zamiast trociny wyrzucać, warto je wykorzystać w ogrodzie, na przykład do nawożenia roślin. Podpowiadamy, jak powinno się to dobrze zrobić.

KOMPOST – jak powinien wyglądać? [RADY OGRODNIKA] KOMPOST – jak powinien wyglądać? [RADY OGRODNIKA]

Kompost to znakomity nawóz organiczny. Mówimy jak powinien wyglądać dobry kompost.

Aktualizacja: 13.03.2013 18:38
Autor: MURATOR
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ojciec Jan Król, prawa ręka ojca Rydzyka. Kim jest? Co robi?

Kim jest ojciec Jan Król, wicedyrektor Radia Maryja i Telewizji ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.