porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Warzywnik w maju - jakie prace trzeba w nim wykonać?
Warzywnik w maju - jakie prace trzeba w nim wykonać? W maju czeka nas mnóstwo pracy w warzywniku. W tym ...
Można uprawiać inne odmiany bakłażanów niż te znane nam z supermarketów

Jakie odmiany bakłażanów warto posadzić na działce?

Jakie odmiany bakłażanów warto posadzić na działce?

Odmiany bakłażanów różnią się kształtem, wielkością, kolorem, grubością skórki, liczbą nasion, delikatnością miąższu.

fot.: sxc.hu
Coraz wiecej odmian bakłażanów znaleźć można w sklepach ogrodniczych - wirtualnych i tych za rogiem. Co warto wiedzieć o odmianach bakłażanów? Która z nich wybrać do własnego ogródka?

Jakie odmiany bakłażanów warto posadzić na działce? 

Odmiany bakłażanów różnią się kształtem, wielkością, kolorem, grubością skórki, liczbą nasion, delikatnością miąższu... W Polsce najczęśćiej uprawia się odmiany wielkoowocowe, wydające długie na 30 centymetrów brunatnofioletowe, lśniące "gruszki". Jeśli zależy nam na wielkości plonów, są one na pewno dobrym wyborem; poszukiwacze ciekawszych smaków i efektownych form mogą jednak wybrać bardziej interesujace odmiany:

  • oberżyny o miniaturowych owocach,  jak 'Ophelia' czy 'Orlando'; ze względu na niewielkie rozmiary krzewów można uprawiac je na tarasach czy balkonach jako roślinę ozdobną,

  • tajskie bakłażany, wielkości jajka, zielone lub żółte, często nakrapiane,

  • białe, np. 'Dourga', żywo przypominające gęsie jajka,

  • żółte, np. odmiana 'Golden Eggs',

  • jasnofioletowe, kuliste odmiany włoskie

  • bakłażany prążkowane, jak odmiana 'Listada de Gandia'


Wszystkie wyżej wymienione odmiany oberżyny wymagają osłon; uprawa w gruncie może być trudna ze wględu na wysokie wymagania cieplne roślin i dość długi cykl wegetacyjny. Posadzone pod gołym niebem oberżyny prawdopodobnie wydadzą owoce, ale nie zdążą one dojrzeć przed jesiennymi chłodami - już przy spadku temperatury poniżej 15 stopni Celsjusza wzrost jest zahamowany, a gdy temperatura spadnie poniżej 5 stopni, powstaną uszkodzenia liści.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały? Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały?

Smak pomidorów, które dojrzały na naszej grządce jest niepowtarzalny. Dlatego warto uprawiać w ogrodzie te zdrowe warzywa. Dowiedz się, jak SKUTECZNIE uprawiać pomidory we własnym ogródku. Poradnik -...

Czym różni się bakłażan chiński od włoskiego? Który z nich lepiej sprawdzi się w polskim klimacie? Czym różni się bakłażan chiński od włoskiego? Który z nich lepiej sprawdzi się w polskim klimacie?

Na świecie uprawianych jest wiele odmian bakłażanów; które z nich wybrać do własnego ogródka? Chiński czy włoski? Jakie odmiany bakłażanów najlepiej sprawdzą się w polskim klimacie?

Jak uprawiać bakłażany? Ogród na wiosnę Jak uprawiać bakłażany? Ogród na wiosnę

Bakłażan, zwany też oberżyną, oficjalnie psianką podłużną, a bardziej poetycko - miłosną gruszką, jest wciąż mało popularnym w Polsce warzywem. Choć uprawia się go przede wszystkim w krajach o...

Aktualizacja: 25.04.2013 14:59
Autor: Lakamakutar
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Wiktoria Kulik - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Wiktoria Kulik - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Młoda nadzieja polskiego tenisa, która ostatnio wdała się w publiczny ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.