porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak dbać o kosiarkę?
Jak dbać o kosiarkę? Przy wyborze kosiarki należy wziąć pod uwagę: powierzchnię trawnika, cenę, ...
Lista prac ogrodowych do przeprowadzenia przed zimą. Zadbaj o ogród - odwdzięczy ci się wiosną.ę

Jakie prace wykonujemy w ogrodzie jesienią?

Jakie prace wykonujemy w ogrodzie jesienią?

Pozbycie się opadłych lisci jest konieczne, bo nieszczymy w ten sposób zarodniki chorób grzybowych i zimujące szkodniki.

fot.: GARDENA
Przed nadejściem zimy ogród wymaga jeszcze wiele troski i niezbędnych jesiennych porządków. Warto o tym pamiętać, aby rośliny w kolejnym sezonie pozostały w dobrej kondycji. Co i kiedy warto zrobić w ogrodach zanim nadejdzie zima?

Październikowe porządki w ogrodzie

  • Po pierwszych przymrozkach wykopujemy i oczyszczamy cebule oraz bulwy lub kłącza gatunków wrażliwych na mróz np. dalii, mieczyków, pacioreczników.Obumarłe pędy przycinamy około 10cm nad karpą i ostrożnie przenosimy w suche i chłodne (4-10 stopni Celsjusza) i przechowujemy w wilgotnym torfie, trocinach lub korze.
  • Sadzimy rośliny sprzedawane z tzw. gołym korzeniem. Mogą być to drzewa i krzewy liściaste, drzewka owocowe lub popularne krzewy żywopłotowe – ligustry, berberysy, irga błyszcząca, porzeczka alpejska, porzeczka złota.
  • Dopiero po przymrozkach okrywamy agrowłókniną lub gałązkami iglaków wrażliwe rośliny np. wrzosy, wrzośce, sadzonki roślin skalnych.
  • Kopczykujemy (na wysokość około 20-30cm) róże, hortensje, ketmię syryjską i inne wrażliwe na mróz krzewy.
  • W przypadku słonecznej i suchej jesieni, regularnie nawadniamy iglaki i rośliny zimozielone (np. różaneczniki) i uzupełniamy ściółkę z kory pod roślinami.
  • Wygrabiamy opadłe liście z trawników i spod drzew aby zniszczyć zimujące formy szkodników i zarodniki chorób grzybowych.

Gdy nadejdą listopadowe chłody

  • Krzewy zimozielone (pierisy, laurowiśnie, ostrokrzewy, bukszpany) i wrażliwe krzewy iglaste owijamy białą agrowłókniną, a róże pienne otulamy matami słomianymi (lub okręcamy agrowłókniną).
  • Jeśli pada już śnieg, obwiązujemy sznurkiem kolumnowe odmiany iglaków aby nie zdeformowały się pod ciężarem opadów.
  • Można już dokarmiać ptaki ziarnami lub tłuszczem (nie używamy resztek jedzenia).
  • Usuwamy z ziemi i zakopujemy opadłe i zgniłe owoce oraz wycinamy gałęzie, na których widoczne są oprzędy szkodników.
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie krzewy wybrać na kolorowy żywopłot? [GALERIA] Jakie krzewy wybrać na kolorowy żywopłot? [GALERIA]

Żywopłot nie musi składać się z jednego gatunku roślin, które zawsze wyglądają tak samo. Ciekawym rozwiązaniem może być stworzenie naturalnego szpaleru złożonego z roślin o kolorowych lub...

Jak dbać o hibiskus ogrodowy? Jak pielęgnować tę pięknie kwitnącą roślinę? Jak dbać o hibiskus ogrodowy? Jak pielęgnować tę pięknie kwitnącą roślinę?

Wśród krzewów ozdobnych kwitnących w drugiej połowie lata ketmia zwraca na siebie szczególną uwagę. Efektowne, liczne i różnokolorowe kwiaty, przypominające malwy, są bardzo dekoracyjne. Mówimy, jak...

Jak uprawiać JUKĘ OGRODOWĄ? Jaką glebę lubi i nasłonecznienie? Jak uprawiać JUKĘ OGRODOWĄ? Jaką glebę lubi i nasłonecznienie?

Sadząc jukę w ogrodzie lub w pojemnikach na tarasach i łącząc z innymi roślinami możemy stworzyć zakątek w stylu śródziemnomorskim. Efektowne liście i okazałe kremowe kwiaty dodają oryginalności...

Aktualizacja: 03.03.2015 11:49
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Daniel Olbrychski: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Daniel Olbrychski: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Daniel Olbrychski. Polski aktor filmowy i teatralny, jeden z ulubionych ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.