porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak dbać o kosiarkę?
Jak dbać o kosiarkę? Przy wyborze kosiarki należy wziąć pod uwagę: powierzchnię trawnika, cenę, ...
Lista prac ogrodowych do przeprowadzenia przed zimą. Zadbaj o ogród - odwdzięczy ci się wiosną.ę

Jakie prace wykonujemy w ogrodzie jesienią?

Jakie prace wykonujemy w ogrodzie jesienią?

Pozbycie się opadłych lisci jest konieczne, bo nieszczymy w ten sposób zarodniki chorób grzybowych i zimujące szkodniki.

fot.: GARDENA
Przed nadejściem zimy ogród wymaga jeszcze wiele troski i niezbędnych jesiennych porządków. Warto o tym pamiętać, aby rośliny w kolejnym sezonie pozostały w dobrej kondycji. Co i kiedy warto zrobić w ogrodach zanim nadejdzie zima?

Październikowe porządki w ogrodzie

  • Po pierwszych przymrozkach wykopujemy i oczyszczamy cebule oraz bulwy lub kłącza gatunków wrażliwych na mróz np. dalii, mieczyków, pacioreczników.Obumarłe pędy przycinamy około 10cm nad karpą i ostrożnie przenosimy w suche i chłodne (4-10 stopni Celsjusza) i przechowujemy w wilgotnym torfie, trocinach lub korze.
  • Sadzimy rośliny sprzedawane z tzw. gołym korzeniem. Mogą być to drzewa i krzewy liściaste, drzewka owocowe lub popularne krzewy żywopłotowe – ligustry, berberysy, irga błyszcząca, porzeczka alpejska, porzeczka złota.
  • Dopiero po przymrozkach okrywamy agrowłókniną lub gałązkami iglaków wrażliwe rośliny np. wrzosy, wrzośce, sadzonki roślin skalnych.
  • Kopczykujemy (na wysokość około 20-30cm) róże, hortensje, ketmię syryjską i inne wrażliwe na mróz krzewy.
  • W przypadku słonecznej i suchej jesieni, regularnie nawadniamy iglaki i rośliny zimozielone (np. różaneczniki) i uzupełniamy ściółkę z kory pod roślinami.
  • Wygrabiamy opadłe liście z trawników i spod drzew aby zniszczyć zimujące formy szkodników i zarodniki chorób grzybowych.

Gdy nadejdą listopadowe chłody

  • Krzewy zimozielone (pierisy, laurowiśnie, ostrokrzewy, bukszpany) i wrażliwe krzewy iglaste owijamy białą agrowłókniną, a róże pienne otulamy matami słomianymi (lub okręcamy agrowłókniną).
  • Jeśli pada już śnieg, obwiązujemy sznurkiem kolumnowe odmiany iglaków aby nie zdeformowały się pod ciężarem opadów.
  • Można już dokarmiać ptaki ziarnami lub tłuszczem (nie używamy resztek jedzenia).
  • Usuwamy z ziemi i zakopujemy opadłe i zgniłe owoce oraz wycinamy gałęzie, na których widoczne są oprzędy szkodników.
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie krzewy wybrać na kolorowy żywopłot? [GALERIA] Jakie krzewy wybrać na kolorowy żywopłot? [GALERIA]

Żywopłot nie musi składać się z jednego gatunku roślin, które zawsze wyglądają tak samo. Ciekawym rozwiązaniem może być stworzenie naturalnego szpaleru złożonego z roślin o kolorowych lub...

Jak wyhodować jagody Goji? Jakie właściwości mają jagody Goji? Jak wyhodować jagody Goji? Jakie właściwości mają jagody Goji?

Do niedawna znany był głównie jako niewymagający krzew świetnie nadający się do obsadzania skarp. Często mijamy go w mieście lub na polach nie wiedząc nawet jak niezwykłe właściwości lecznicze mają...

Jak i kiedy posadzić POWOJNIKI? O czym trzeba pamiętać przy sadzeniu tych pnączy? Jak i kiedy posadzić POWOJNIKI? O czym trzeba pamiętać przy sadzeniu tych pnączy?

Powojniki, czyli popularne clematisy należą do najbardziej pożądanych pnączy ogrodowych. Niesłabnące zainteresowanie właścicieli ogrodów zawdzięczają one wielkiej różnorodności barw i wielkości...

Aktualizacja: 03.03.2015 11:49
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paulina Kaszuba - kim jest twarz kampanii STOMAlife?
Paulina Kaszuba - kim jest twarz kampanii STOMAlife?

Paulina Kaszuba ma 30 lat, a od 13. roku życia ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.