porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kiedy trzeba posiać rzeżuchę i owies, by ozdobiły stół na Wielkanoc?
Kiedy trzeba posiać rzeżuchę i owies, by ozdobiły stół na Wielkanoc? Wielkanocny stół ozdabiamy gałązkami bukszpanu czy wierzby, jak również kępkami ...
Rośliny strączkowe to pożywne zamienniki mięsa

Jakie są zalety roślin strączkowych?

Nasiona roślin strączkowym są zdrowym i pożywnym zamiennikiem mięsa, bo zawierają białka, niezbędne do wzrostu organizmu oraz umacniania tkanki mięśniowej i organów wewnętrznych. Co prawda strączkowym brak pewnych aminiokwasów, zawartych w białkach mięs, ale i tak są one dość bogatym ich źródłem.

Szczególnie cenne białko znajduje się w soi, która ponadto zawiera znaczne ilości korzystnych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Również czerwona fasola ma wiele cennego białka, a także potasu (dla serca i nerwów), fosforu (dla kości i zębów), kwasu foliowego (szczególnie dla kobiet planujących ciążę) oraz cynku (wspomaga gojenie się ran, zapobiega przeziębieniom).

Z kolei fasolka szparagowa jest dość dobrym źródłem witaminy C, kwasu foliowego i żelaza oraz błonnika. Wiekszość osób jada fasolkę szparagową gotowaną, ale młode strąki są smaczne także na surowo. Można je spożywać cienko pokrojone, w surówkach. 100-gramowa porcja fasolki szparagowej dostarcza 1/4 dziennego spożycia wit. C oraz 1/5 zalecanego spożycia kwasu foliowego. najwięcej witaminy C ma świeży zielony groszek, który ponadto jest bogaty w kwas foliowy, błonnik i witaminy z grupy B.

Uwaga, suszone nasiona strączkowych, z wyjatkiem soczewicy i łuskanego grochu, powinno się przed gotowaniem moczyć przez kilka godzin w wodzie, gdyż w ten sposób redukuje się ilość nie trawionych cukrów. Wodę po moczeniu należy wylać, a gotować w nowej wodzie.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 17.04.2018 13:23
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Tymon Tymański - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Tymon Tymański - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Kompozytor, multiinstrumentalista, poeta, prozaik, założyciel zespołów takich jak: Miłość(1988 ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.