porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak uprawiać dalie? JAK PIELĘGNOWAĆ te piękne kwiaty pochodzące z Meksyku i Gwatemali?
Jak uprawiać dalie? JAK PIELĘGNOWAĆ te piękne kwiaty pochodzące z Meksyku i Gwatemali? Warto posadzić dalie w ogrodzie. Te piękne rośliny cieszą nasze ...
Na czym polega kalendarz biodynamiczny? EKOLOGICZNY KALENDARZ PRAC W OGRODZIE

KALENDARZ BIODYNAMICZNY kwiecień 2013. Jak zaplanować PRACE W OGRODZIE w kwietniu?

KALENDARZ BIODYNAMICZNY kwiecień 2013. Jak zaplanować PRACE W OGRODZIE w kwietniu?
fot.: jupiterimages
Kwiecień to miesiąc intensywnych prac w ogrodzie. Wielu ogrodników do ich planowania stosuje kalendarz biodynamiczny. Mówimy, jak zaplanować prace w ogrodzie w kwietniu. Sprawdź, które dni będą najlepsze na sianie, sadzenie, przesadzanie, koszenie trawnika czy usuwanie chwastów.

Kalendarz biodynamiczny kwiecień 2013

Kwiecień to czas intensywnych prac w ogrodzie. Warto się do nich przyłożyć, gdyż od ich jakości zależy późniejszy rozwój roślin, a więc wygląd samego ogrodu oraz plony. Wielu ogrodników i działkowców do planowania zajęć w ogrodzie posługuje się kalendarzem biodynamicznym.

Kalendarz biodynamiczny to kalendarz księżycowy, który pokazuje nam położenie Księżyca względem Ziemi w danym roku, miesiącu, dniu i godzinie. Z tego też względu co roku musi być opracowany nowy kalendarz, gdyż dane z roku poprzedniego nigdy nie pokryją się z danymi z roku obecnego (obieg Księżyca wokół Ziemi trwa 27 dni i około 8 godzin).

Kalendarz biodynamiczny mówi nam, kiedy jest najlepszy czas na sianie, sadzenie, usuwanie chwastów, podlewanie, koszenie trawnika, zbiór owoców i warzyw oraz inne prace w ogrodzie. Działkowcy są zdania, że stosując się do zaleceń kalendarza księżycowego, można poprawiać kondycję roślin i cieszyć się pięknym ogrodem i obfitymi zbiorami warzyw i owoców.

Najlepszy czas na prace w ogrodzie w kwietniu

Sianie i przesadzanie roślin w ogrodzie najlepiej zaplanować od 1 do 5 kwietnia 2013 roku i później na koniec miesiąca od 24 do 30.04. W miarę korzystnym czasem na tego typu prace w ogrodzie będą też dni od 6 do 9 kwietnia. Oprócz siania, sadzenia i przesadzania krzewów i drzew powinniśmy zająć się roślinami, których plonem mają być części nadziemne (liść lub łodyga) oraz kwiatami, zwłaszcza jednorocznymi. Dla rolników to dobry czas na siew zbóż jarych. Pierwsze trzy oraz dwa ostatnie dni miesiąca są najkorzystniejszym okresem na siew oraz wysadzanie krzewinek i krzewów roślin owocowych jak truskawki, poziomki, borówki czy jeżyny.

3-5, 11-13 oraz 21-23 kwietnia to dni, które należałoby przeznaczyć na prace ogrodowe przy roślinach bulwiastych, korzeniowych i cebulowych, czyli tych, które owocują w ziemi (jak np. ziemniaki, buraki, marchew, seler korzeniowy, pietruszka korzeniowa, rzepa, rzodkiewka, cebula, a także czosnek, pora i szparagi).

Zgodnie z kalendarzem biodynamicznych dla roślin, których plonem są liście lub łodygi, korzystne będą: 1, 7, 8, 9, 12, 13, 16, 17, 18 i później 26, 27, 28 kwietnia. W te dni najlepiej wysiać nasiona kapusty, sałaty, szpinaku, kalarepy, pietruszki i selera naciowego, buraków na boćwinę, szczypiorku i szczawiu. To również dobry czas na kalafiora i brokuły pomimo tego, że zjadamy ich kwiaty, a nie liście czy łodygi.

Najlepszy czas na koszenie trawnika i usuwanie chwastów

Na koszenie trawy zgodnie z kalendarzem księżycowym w kwietniu 2013 roku dobrymi dniami będą: 8-9 i 16-18.04. Jednak najlepsze efekty przyniesie koszenie trawnika pomiędzy 26 a 28 dniem miesiąca.

Walkę z chwastami w ogrodzie możemy rozpocząć pomiędzy 1 a 3 kwietnia. Kolejne dobre dni na usuwanie i wyrywanie chwastów to 12 i 13, 19 i 20 oraz 29 i 30.04.

O jakich datach warto jeszcze pamiętać?

Jeśli nasz ogród wymaga nawożenia, to najkorzystniejszym dniem do zastosowania nawozów naturalnych i sztucznych będzie w tym roku Wielki Piątek (6 kwietnia).

Natomiast 24 i 25 kwietnia kalendarz biodynamiczny wskazuje jako szczególnie dobry czas na siew i sadzenie kwitnących kwiatów i ziół.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Prace ogrodowe w lipcu: pielęgnacja bylin Prace ogrodowe w lipcu: pielęgnacja bylin

Przeczytaj, jak powinna wyglądać prawidłowa pielegnacja bylin. Co zrobić z kwiatami, które już przekwitły? Zobacz, jakie prace ogrodowe należy wykonać w lipcu na rabacie bylinowej.

Warzywnik w czerwcu - prace pielęgnacyjne, sadzenie, zbiory Warzywnik w czerwcu - prace pielęgnacyjne, sadzenie, zbiory

Masz warzywnik we własnym ogrodzie czy na działce? Podpowiadamy, jakie prace pielęgnacyjne należy wykonać w czerwcu, aby cieszyć się dorodnymi warzywami.

Prace ogrodowe w maju: co trzeba zrobić? Prace ogrodowe w maju: co trzeba zrobić?

Maj to pełnia wiosny. Wszystko kwitnie, pachnie, zieleni się, ale pracy nie brakuje. Ledwo posprzątamy ogród po zimie już zaczynają się prace przy roślinach, które właśnie przekwitły. Gdy zrobi się...

Aktualizacja: 10.03.2013 19:07
Autor: (arz)
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Waldemar Kownacki - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Waldemar Kownacki - kim jest? W 1973 ukończył PWST w Warszawie ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.