porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czym różni się kalendarz księżycowy od kalendarza słonecznego?
Czym różni się kalendarz księżycowy od kalendarza słonecznego? Który kalendarz liczy rok według zmian faz Księżyca, a który ...
Jak wspierać się kalendarzem biodynamicznym w pielęgnacji ogrodu?

Kalendarz ogrodnika, rolnika i działkowca - dla kogo jest kalendarz biodynamiczny? Jak się go tworzy?

Kalendarz ogrodnika, rolnika i działkowca - dla kogo jest kalendarz biodynamiczny? Jak się go tworzy?

Ważne daty z kalendarza biodynamiczne co roku są inne - ten kalendarz bazuje bowiem na wpływie Księżyca na rośliny

fot.: Photos.com
Każdy działkowiec czy ogrodnik, który chce, aby jego rośliny rosły zdrowe, piękne i obficie rodziły powinien koniecznie zaznajomić się z kalendarzem biodynamicznym. Co to jest? Jak pomaga w pracy w ogrodzie?

Jak powstaje kalendarz biodynamiczny?

Kalendarz biodynamiczny bazuje na ruchu Księżyca względem Ziem oraz jego fazach. Księżycowy "miesiąc" trwa około 28 dni, dlatego kalnedarz biodynamiczny co roku jest inaczej dopasowany do dat w tradycyjnym kalendarzu. Z tego powodu informacje z lat poprzednich mogą być nieaktualne.

Ideą kalendarza biodynamicznego jest obserwowanie wpływu układu ciał niebieskich oraz zodiaku na przepływ energii kosmicznej. Znaki zodiaku podzielono na 4 żywioły, które charakteryzują wpływ księżyca na rośliny w danej fazie. I tak:

  • Księżyc w znaku żywiołu ognia - siew i pielęgnacja roślin, które rodzą owoce i nasiona

  • Księżyc w znaku żywiołu wody - siew i pielęgnacja roślin, których plonem są liście

  • Księżyc w znaku żywiołu powietrza - siew i pielęgnacja roślin kwiatowych

  • Księżyc w znaku żywiołu ziemi - siew i pielęgnacja roślin, których plonem są korzenie (głównie warzywa np. marchew, ziemniaki)

Równie istotne są fazy księżyca. Do pełni powinniśmy zbierać owoce, ale tylko te, które nadają się do bezpośredniego spożycia. Momentem idealny na sianie i sadzenie jest okres dwóch dni przed pełnią. Gwarantuje to obfite plony. Po pełni zaś powinniśmy zbierać owoce, które będziemy przechowywać oraz podcinać krzewy i drzew. W czasie pełni i nowiu należy wystrzegać się prac ogrodowych, szczególnie siania.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 19.05.2012 09:30
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Łukasz Warzecha - kim jest?

Łukasz Warzecha: dziennikarz, publicysta, komentator sportowy, członek rady redakcyjnej „Międzynarodowego ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.