porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Lobelia – odmiany, uprawa, pielęgnacja
Lobelia – odmiany, uprawa, pielęgnacja Lobelia to wdzięczna roślina jednoroczna. Jej drobne, liczne kwiatki w ...
Jakie kwiaty sadzić i siac w kwietniu i w maju?

Kalendarz sadzenia kwiatów balkonowych - kiedy co posiać i posadzić?

Kalendarz sadzenia kwiatów balkonowych - kiedy co posiać i posadzić?

Kalendarz sadzenia kwiatów balkonowych - kiedy co posiać i posadzić?

fot.: Gettyimages.com
Kiedy posadzić lub posiać kwiaty na balkonie, żeby wiosną i latem cieszyły nasze oczy? Kiedy rozpocząć sadzenie kwiatów balkonowych? Praktyczny kalendarz ogrodnika.

Od tego, kiedy i jak posadzisz swoje kwiaty balkonowe zależeć będzie to, jak będą rosły przez cały sezon. Dowiedz się, jak to zrobić, aby nie popełnić żadnego błędu. Wszystkie kwiaty na balkon sadzimy w podobny sposób. Kwiaty najlepiej posadzić w dużych pojemnikach i tak zestawić, aby się nawzajem ocieniały. Od strony południowej poradzą sobie bez problemu surfinie, pelargonie, nasturcje, lwie paszcze, aksamitki i lawenda. Przy wysokich temperaturach kwiaty podlewamy nawet dwa razy dziennie.

>>> Modne kwiaty na balkon 2014 - jakie są? [KLIKNIJ]

W cieniu i półcieniu, które panują na balkonach położonych od wschodu, północnego wschodu i zachodu ładnie będą rosły begonie, dalie, fuksje, bluszcze (można je rozpiąć na kratce), powojniki, niecierpek i tawułka.

Ponieważ zmorą cienistych balkonów są choroby grzybowe, rośliny nie powinny być stłoczone, aby powietrze swobodnie krążyło między pędami. Podlewamy je dopiero wówczas, gdy przeschnie ziemia, nie zraszamy! Większość roślin sadzimy w drugiej połowie maja.

Kalendarz sadzenia kwiatów na balkonie

KWIECIEŃ

Jakie kwiaty sadzimy w kwietniu na balkonie? Na balkonie w kwietniu jest znacznie cieplej niż w ogrodzie. Wiosenne kwiaty, np. pierwiosnki i szafirki, będą w skrzynkach szybciej przekwitały niż na rabatach. Natomiast dla wielu roślin kupowanych w doniczkach, np. róż miniaturowych i begonii, groźne są nocne przymrozki. Pojemniki, w których je posadzimy, trzeba wieczorem przenosić do nieogrzewanego pomieszczenia.

Dbamy o sadzonki kwitów. Stawiamy w jak najjaśniejszym miejscu i uszczykujemy ukorzenione sadzonki pelargonii, koleusa i innych roślin balkonowych. Jak najwięcej światła potrzebują też siewki, np. kobei, lwiej paszczy i nemezji. Jeśli z powodu zbyt wysokiej temperatury nadmiernie się wyciągają, wystarczy uchylić okno.

MAJ

  • Pelargonia. Niekwestionowana królowa rankingu kwiatów na balkon. Wystarczy, że pelargonia będzie miała dużo światła i częste dostawy wody, a odwdzięczy nam się jaskrawymi, różnokolorowymi kwiatami: różowymi, czerwonymi, fioletowymi lub białymi. Najczęściej na balkonie sadzimy odmiany pelargonii rabatowych i bluszczolistnych.

  • Begonia. Ceniona jako balkonowa roślina nie tylko za piękne kwiaty przybierające barwy czerwieni, różu, pomarańczu, bieli, a nawet złota, lecz także za ciekawy, sercowaty kształt liści. Kwitnie wyjątkowo długo - aż do października. Bardzo dekoracyjne są odmiany begonii o zwisających pędach. Jej głównym wymaganiem jest wilgotna, żyzna gleba. begonie można sadzić na lekko ocienionym balkonie.

  • Petunia (w tym surfinie). Te balkonowe kwiaty obficie i wytrwale kwitną od wiosny do jesieni. Ponadto petunie (surfinie) szybko rosną - mogą osiągnąć wysokość aż 2 m! Jej kwiaty zdobią balkon w fioletowe, różowe lub białe szaty. Wymaga jednak żyznej gleby, częstego podlewania i nawożenia specjalnym preparatem.

  • Fuksja. Zaskakuje niezwykłą różnorodnością. Setki jej odmian różnią się między sobą kształtem i kolorem kwiatów, które przybierają rozmaite odcienie różu, fioletu, bieli, oranżu oraz czerwieni. Za sprawą delikatnych zwisających szypułek, na których pojawiają się kwiaty, rośliny drżą na wietrze, co nadaje im niepowtarzalny wygląd. Fuksje potrzebują żyznego, wilgotnego podłoża oraz rozproszonego światła.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
KWIATY BALKONOWE. Co zasadzić na balkonie?

Nawet na małym balkonie zmieszczą się rośliny i kwiaty, które będą ładną ozdobą. Jakie rośliny balkonowe wybrać? Najlepiej kup gatunki kwiatów przystosowane do warunków panujących na twoim...

Kwiaty na balkon - jak stworzyć kompozycje na balkon? Kwiaty na balkon - jak stworzyć kompozycje na balkon?

Najmodniejsze w tym sezonie kompozycje balkonowe łączą kilka gatunków roślin o różnym pokroju kwiatów i liści. Mówimy, jak zestawić ze sobą różne odmiany, by sąsiedzi pękli z zazdrości

Rośliny na balkon: jakie kwiaty, jak sadzić? Rośliny na balkon: jakie kwiaty, jak sadzić?

Jeśli marzycie o balkonie pełnym zieleni - warto o to zadbać wcześniej. Zobaczcie, jakie rośliny nadają się na balkon!

Aktualizacja: 06.04.2014 09:08
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Leszek Balcerowicz - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Profesor Leszek Balcerowicz to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polityków. Z ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.