porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zrobić kolaż z jesiennych liści?
Jak zrobić kolaż z jesiennych liści? Jesienne wieczory sprzyjają pracom, na które w innej porze roku ...
Lawenda - kiedy ja sadzić i jak o nią dbać?

Kiedy sadzić lawendę?

Kiedy sadzić lawendę?

Lawenda pięknie pachnie i wygląda - może być prawdziwą ozdoba twojego balkonu czy ogródka!

fot.: Photos.com
Lawenda wygląda bardzo dekoracyjnie, a jej pielęgnacja nie jest trudna. Nowe roślinki możemy uzyskać z nasion, sadzonek oraz z odkładów.

Nasiona lawendy można wysiać wiosną lub późna jesienią. Przed wysianiem, nasiona należy poddać stratyfikacji, czyli chłodzeniu. Nasiona przetrzymuje się przez około 2 miesiące w temperaturze 0-3°C. Po takim zabiegu nasiona lepiej kiełkują. Jeśli wysiejemy je w listopadzie, niskie temperatury nas w tym wyręczą. Siejemy je wprost do gruntu na głębokości 1-1,5 cm. Miejsce, w którym rosną, trzeba zabezpieczyć przed mrozem. Gdy roślinki osiągną wiosną około 5 cm, pikujemy je, sadząc na przygotowane stanowisko w odległości 30cm.

>>> Co zrobić, żeby lawenda ładnie kwitła? Jak pielęgnować lawendę? [KLIKNIJ]

Dużo łatwiej jest kupić lawendowy krzaczek i przygotować z niego sadzonki. Jak to zrobić? Pobiera się zielone wierzchołki pędów starszych roślin latem i ukorzenia je w inspekcie. Sadzonki powinny mieć około 10 cm długości. Przed posadzeniem trzeba usunąć dolne liście na odcinku 2 cm, a koniec sadzonki zanurzyć w ukorzeniaczu.

>>> Czy LAWENDA może rosnąć w naszym klimacie? Co musisz wiedzieć, nim zasadzisz lawendę? [KLIKNIJ]

Nowe rośliny łatwo uzyskuje się również z odkładów. Najniższe pędy lawendy należy przygiąć wiosną do ziemi i obsypać żyzną glebą. Trzeba pilnować, żeby podłoże wokół lawendy było stale lekko wilgotne. Pęd odkładu przywiązuje się do palika, by nowa roślina od początku rosła pionowo. Jesienią, gdy pędy lawendy wypuszczą korzenie, sadzonki należy delikatnie wykopać i odciąć.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Które rośliny i jak okrywać na zimę? Które rośliny i jak okrywać na zimę?

Wiele roślin w ogrodzie trzeba odpowiednio przygotować do zimowania, by bez trudu przetrwały nawet silne mrozy. Podpowiadamy, które należy okryć i jak to prawidłowo zrobić.

Kiedy i jak przycinać lawendę? [SPRAWDZONE RADY] Kiedy i jak przycinać lawendę? [SPRAWDZONE RADY]

Pachnące łany fioletowych drobnych kwiatów i uroczy zapach kojarzy się nam z pejzażami Prowansji, ale dzięki odpowiednim zabiegom możemy podobny mieć w swoim ogrodzie.

Odkłady - jak w prosty sposób rozmnożyć krzewy? Odkłady - jak w prosty sposób rozmnożyć krzewy?

Przez odkłady można rozmnażać liczne krzewy owocowe, a także krzewy ozdobne. Da się tak rozmnożyc równiez krzewinki, np. lawendy. Jest to bardzo proste. Jak rozmnażać rośliny przez odkłady?

Aktualizacja: 16.09.2014 09:04
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Krzysztof Hołowczyc - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Krzysztof Hołowczyc - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Krzysztof Hołowczyc, kim jest kierowca rajdowy? Co o nim wiemy?

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.