porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak dbać o rośliny na balkonie w czasie upałów?
Jak dbać o rośliny na balkonie w czasie upałów? W czasie upałów rośliny na balkonie wymagają szczególnie troskliwej pielęgnacji. ...

Kobea - dekoracyjne pnącze do ogrodu i na balkon

Kobea to dekoracyjne pnącze jednoroczne, chętnie uprawiane na balkonach i w ogrodach. Ozdobą kobei są fioletowe lub białe dzwonkowate kwiaty.

Kobea pnąca (łac. Cobea scandens) to pnącze pochodzące z Meksyku, gdzie jest rośliną wieloletnią, ale w naszych warunkach klimatycznych jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Kobea charakteryzuje się długimi, wiotkimi i dość kruchymi pędami, które dorastają do 3–4 m długości, czasem dłużej. Pędy kobei są gęsto ulistnione. Liście kobei są ciemnozielone, ale jesienią przebarwiają się na czerwonofioletowy kolor. Liście są zakończone wąsami czepnymi, dzięki którym roślina pnie się po podporach.

Prawidłowo pielęgnowana kobea tworzy w sezonie gęsty zielony parawan, który dodatkowo jest ozdobiony pięknymi kwiatami. Kobea kwitnie od lipca aż do pierwszych przymrozków. Kwiaty są duże, mają dzwonkowaty kształt i biały lub fioletowy kolor (na początku są zielonkawe). Dodatkową ozdobą pnącza są efektownie wyglądające zielone owoce (torebki).

Jak uprawiać kobeę

Kobea potrzebuje słonecznego i osłoniętego od wiatrów stanowiska. Podloże do uprawy kobei powinno być przepuszczalne. Roślinę w sezonie zasilać należy nawozami fosforowo-potasowymi z niewielką dawką azotu (wtedy roślina będzie obficie kwitła). Kobeę można sadzić bezpośrednio w gruncie w ogrodzie bądź uprawiać w pojemnikach ustawianych na balkonach czy tarasach. Pnącze wymaga podpór, najlepiej gdy pędy wspinają się po kratkach lub pergolach. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Tunbergia - piekne pnącze na balkon Tunbergia - piekne pnącze na balkon

Pnącza to rośliny znakomicie nadające się do sadzenia w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. Coraz częściej sadzimy tam pnącza sezonowe. Jednym z nich jest tunbergia.

Gatunki aksamitek Gatunki aksamitek

Aksamitki to jedne z najpopularniejszych kwitnących roślin jednorocznych, które w sezonie zdobią nasze ogrody, balkony i tarasy. Poznaj najczęściej uprawiane gatunki aksamitek.

Emilia, Emilia coccinea: co to za roślina, uprawa Emilia, Emilia coccinea: co to za roślina, uprawa

W ogrodzie pięknie prezentują się rośliny o intensywnie pomarańczowych kwiatach. Jedną z nich jest Emilia coccinea. Mówimy jak uprawiać tę jednoroczną roślinę w ogrodzie.

Aktualizacja: 09.07.2015 09:23
Autor: mada
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Agatha Christie: co musisz wiedzieć o królowej kryminałów?

Agatha Christie jest najczęściej tłumaczonym autorem wszechczasów, a jeśli chodzi ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.