porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zabezpieczyć przed zimą rośliny na tarasie? Taras jest często przedłużeniem lub namiastką ogrodu, a w ostatnich ...
Pięknotka Bodinera (Callicarpa bodinieri) - kolorowy krzew idealny na jesienną rabatę

KRZEWY OZDOBNE. Dlaczego warto posadzić pięknotkę?

KRZEWY OZDOBNE. Dlaczego warto posadzić pięknotkę?
Różowo-fioletowe owoce pięknotki zaczynają dojrzewać we wrześniu i zdobią ogród aż do zimy. fot.: Photos.com
Na pierwszy rzut oka pięknotka wydaje się być zwykłym krzewem, który nie zachwyca niczym szczególnym. Dopiero pod koniec lata i jesienią ukazuje swoje największe walory dekoracyjne – barwy liści i niezwykłe owoce. Mówimy, jak uprawiać pięknotkę.

Jakie zalety ma pięknotka?

Uprawiana w naszych warunkach pięknotka Bodinera (Callicarpa bodinieri) jest krzewem ozdobnym dorastającym średnio do wysokości około 2 m i podobnej szerokości. Nazywana jest czasem koralikowym krzewem ze względu na drobne, ale bardzo efektowne, różowo-fioletowe owoce, które zaczynają dojrzewać od września i zdobią roślinę jesienią, a często także przez zimę.

Zebrane są w gęstych gronach skupionych na pędach. Ciekawe są także liście, które za młodu są bordowo-brązowo-zielone, później ciemnozielone, a jesienią pięknie przebarwiają się na żółto i pomarańczowo. Jesienna barwa liści pięknotki wspaniale kontrastuje z fioletowymi koralikami owoców. Szczególnie ozdobna jest odmiana `Profusion`, która wytwarza bardzo liczne, drobne (około 3-5 mm średnicy) fioletowe owoce już na młodych pędach.

Jakich warunków potrzebuje callicarpa?

Warto pamiętać, że więcej owoców wytworzą krzewy posadzone w grupach po kilka sztuk (lepiej zapylają się kwiaty). Dla pięknotki lepiej wybrać osłonięte i słoneczne stanowisko, ponieważ młode okazy mogą marznąć w czasie surowych, bezśnieżnych zim. Lubi umiarkowanie wilgotną glebę o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie.

Młode rośliny lepiej osłaniać przez pierwsze lata uprawy – starsze krzewy odbijają wiosną po cięciu (nawet po silniejszych mrozach). Okazy uprawiane w doniczkach lub pojemnikach potrzebują solidnego zabezpieczenia donicy przed mrozem, aby krzew przetrwał do wiosny.

Gdzie posadzić pięknotkę?

Planując nasadzenia w ogrodzie, warto uwzględnić jesienne barwy liści roślin ogrodowych. Dzięki temu można stworzyć efektowne kompozycje, które jeszcze pod koniec sezonu ożywią ogród. Pięknotka atrakcyjnie będzie się prezentować w połączeniu z innymi roślinami o liściach ładnie przebarwiających się jesienią (np. oczary, grujecznik japoński, fotergilla czy klon palmowy w odmianach). Efektownie będzie również wyglądać na tle zieleni iglaków i innych roślin zimozielonych.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Bukszpan – odmiany i uprawa [RADY OGRODNIKA] Bukszpan – odmiany i uprawa [RADY OGRODNIKA]

Bukszpan to krzew ozdobny wyjątkowo chętnie sadzony w ogrodach na rabatach, wykorzystywany też na żywopłoty. Jego atutem są niewielkie wymagania, możliwość nadawania mu przeróżnych form,...

Nieszpułka zwyczajna - jak ją uprawiać? Nieszpułka zwyczajna - jak ją uprawiać?

Nieszpułka zwyczajna to roślina, który ozdobi ogród równie pięknie jak krzew różany. Warto wiedzieć, że nie tylko efektownie kwitnie, ale także ma jadalne owoce, z których można przyrządzać...

Jak zadbać o róże przed zimą? Jak zadbać o róże przed zimą?

Jesień to bardzo dobry czas na sadzenie róż, ponieważ zdążą się ukorzenić do zimy i wiosną szybciej rozpoczną wegetację. Jednak aby dobrze przetrwały zimę, warto zabezpieczyć je przed przemarznięciem...

Aktualizacja: 25.04.2014 11:57
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Monika Mariotti - kim jest?
Monika Mariotti - kim jest?

Monika Mariotti zagra jedną z głównych ról w nowym serialu ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.