porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zabezpieczyć przed zimą rośliny na tarasie? Taras jest często przedłużeniem lub namiastką ogrodu, a w ostatnich ...
Pięknotka Bodinera (Callicarpa bodinieri) - kolorowy krzew idealny na jesienną rabatę

KRZEWY OZDOBNE. Dlaczego warto posadzić pięknotkę?

KRZEWY OZDOBNE. Dlaczego warto posadzić pięknotkę?
Różowo-fioletowe owoce pięknotki zaczynają dojrzewać we wrześniu i zdobią ogród aż do zimy. fot.: Photos.com
Na pierwszy rzut oka pięknotka wydaje się być zwykłym krzewem, który nie zachwyca niczym szczególnym. Dopiero pod koniec lata i jesienią ukazuje swoje największe walory dekoracyjne – barwy liści i niezwykłe owoce. Mówimy, jak uprawiać pięknotkę.

Jakie zalety ma pięknotka?

Uprawiana w naszych warunkach pięknotka Bodinera (Callicarpa bodinieri) jest krzewem ozdobnym dorastającym średnio do wysokości około 2 m i podobnej szerokości. Nazywana jest czasem koralikowym krzewem ze względu na drobne, ale bardzo efektowne, różowo-fioletowe owoce, które zaczynają dojrzewać od września i zdobią roślinę jesienią, a często także przez zimę.

Zebrane są w gęstych gronach skupionych na pędach. Ciekawe są także liście, które za młodu są bordowo-brązowo-zielone, później ciemnozielone, a jesienią pięknie przebarwiają się na żółto i pomarańczowo. Jesienna barwa liści pięknotki wspaniale kontrastuje z fioletowymi koralikami owoców. Szczególnie ozdobna jest odmiana `Profusion`, która wytwarza bardzo liczne, drobne (około 3-5 mm średnicy) fioletowe owoce już na młodych pędach.

Jakich warunków potrzebuje callicarpa?

Warto pamiętać, że więcej owoców wytworzą krzewy posadzone w grupach po kilka sztuk (lepiej zapylają się kwiaty). Dla pięknotki lepiej wybrać osłonięte i słoneczne stanowisko, ponieważ młode okazy mogą marznąć w czasie surowych, bezśnieżnych zim. Lubi umiarkowanie wilgotną glebę o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie.

Młode rośliny lepiej osłaniać przez pierwsze lata uprawy – starsze krzewy odbijają wiosną po cięciu (nawet po silniejszych mrozach). Okazy uprawiane w doniczkach lub pojemnikach potrzebują solidnego zabezpieczenia donicy przed mrozem, aby krzew przetrwał do wiosny.

Gdzie posadzić pięknotkę?

Planując nasadzenia w ogrodzie, warto uwzględnić jesienne barwy liści roślin ogrodowych. Dzięki temu można stworzyć efektowne kompozycje, które jeszcze pod koniec sezonu ożywią ogród. Pięknotka atrakcyjnie będzie się prezentować w połączeniu z innymi roślinami o liściach ładnie przebarwiających się jesienią (np. oczary, grujecznik japoński, fotergilla czy klon palmowy w odmianach). Efektownie będzie również wyglądać na tle zieleni iglaków i innych roślin zimozielonych.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Bukszpan – odmiany i uprawa [RADY OGRODNIKA] Bukszpan – odmiany i uprawa [RADY OGRODNIKA]

Bukszpan to krzew ozdobny wyjątkowo chętnie sadzony w ogrodach na rabatach, wykorzystywany też na żywopłoty. Jego atutem są niewielkie wymagania, możliwość nadawania mu przeróżnych form,...

Kiedy sadzić żurawkę? Kiedy sadzić żurawkę?

Niepozorna żurawka staje się obecnie coraz popularniejszą propozycją w przydomowych ogródkach! Żurawka zachwyca barwnymi liśćmi i mnogością możliwości kompozycyjnych. Kiedy sadzić żurawkę, by móc się...

Odkłady - jak w prosty sposób rozmnożyć krzewy? Odkłady - jak w prosty sposób rozmnożyć krzewy?

Przez odkłady można rozmnażać liczne krzewy owocowe, a także krzewy ozdobne. Da się tak rozmnożyc równiez krzewinki, np. lawendy. Jest to bardzo proste. Jak rozmnażać rośliny przez odkłady?

Aktualizacja: 25.04.2014 11:57
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Bartek Bonk, medalista olimpijski? Jaka tragedia dotknęła olimpijczyka?

Bartek Bonk podczas Igrzysk w Londynie uratował honor polskich ciężarowców ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.