porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
ZAKŁADANIE i PIELĘGNACJA TRAWNIKA wiosną - jakich błędów unikać? Kwiecień to bardzo dobry okres na zakładanie trawnika. Przed podjęciem ...
Kwiecień to czas intensywnych prac w ogrodzie. Jakie rośliny sadzi się w kwietniu? Jakich zabiegów wymagają krzewy?

KWIECIEŃ w OGRODZIE. Jakie rośliny sadzimy w kwietniu?

Od tego, jak przygotujemy ogród w kwietniu, zależy, jak będzie on wyglądał w nadchodzącym sezonie. Jakie rośliny można sadzić w kwietniu i co należy zrobić z tymi już rosnącymi? Jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga trawnik na wiosnę?

W kwietniu w ogrodzie przekopujemy ziemię, przygotowujemy grządki, planujemy nowe rabaty, siejemy, sadzimy, a także przycinamy rośliny.

Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, zdejmujemy z bylin i krzewów zimowe okrycia, wygrabiamy liście i inne pozostałości roślinne z rabat, grządek i trawnika, spulchniamy i nawozimy ziemię.

W kwietniu rozmnażamy przez podział byliny kwitnące późnym latem i jesienią, takie jak floksy, funkie, rojniki, rozchodniki. Potrzebny do tego będzie szpadel, którym wykopujemy kępę bylin, po czym rozrywamy ją na kilka części i sadzimy w nowych miejscach.

Jakie rośliny sadzimy w kwietniu?

Od połowy kwietnia możemy sadzić w ogrodzie rośliny cebulowe i bulwiaste niezimujące w gruncie, takie jak mieczyki, accidantera, ismena, galtonia, kroksomia, tygrysówka.

Rośliny cebulowe kwitnące wczesną wiosną (krokusy, tulipany botaniczne, wczesne odmiany narcyzów i hiacyntów) ogławiamy, czyli usuwamy pozostałości kwiatostanów. Nie należy natomiast usuwać łodyg i liści, bowiem roślina musi nadal żyć, by zgromadzić w cebuli substancje zapasowe.

Krzewy kwitnące wczesną wiosną, na przykład forsycje, przycinamy po przekwitnięciu. Na początku kwietnia kończymy sadzenie drzew i krzewów z odkrytymi korzeniami, natomiast drzewa i krzewy kupione w pojemnikach można sadzić cały sezon. Nie zapomnijmy, by po posadzeniu rośliny dobrze podlać.

Usuwamy zimowe zabezpieczenia z krzewów róż, rozgarniamy usypane u nasady krzewów kopczyki ziemi, usuwamy pędy suche i uszkodzone przez mrozy czy choroby. W kwietniu można posadzić nowe krzewy róż.

Co robimy z trawnikiem w kwietniu?

Na trawniku przeprowadzamy zabieg wertykulacji, czyli przewietrzania – w ten sposób ułatwimy dostęp powietrza, wody i światła do głębszych warstw murawy. Wyrównujemy powierzchnię trawnika, jeśli to konieczne, i dosiewamy mieszankę traw tam, gdzie widać ziemię. Kwiecień to bardzo dobry okres na zakładanie nowych trawników.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kalendarz biodynamiczny na kwiecień 2015 Kalendarz biodynamiczny na kwiecień 2015

Rozpoczynając prace w ogrodzie w kwietniu, warto posiłkować się wytycznymi biodynamiki. Dzięki niej dowiadujemy się, jaki wpływ na rozwój roślin ma Księżyc. Zapoznaj się z kalendarzem biodynamicznym...

Jak przycinać drzewa owocowe? [OGRÓD na WIOSNĘ] Jak przycinać drzewa owocowe? [OGRÓD na WIOSNĘ]

Przycinanie drzew owocowych – i starych, i młodych – nie jest trudne. Nie bójmy się więc ruszać do sadu, uzbrojeni w sekator, tym bardziej, że tylko starannie przycinane drzewka obficie owocują.

Ogród wiosną. Jakie prace trzeba wykonać? [RADY OGRODNIKA] Ogród wiosną. Jakie prace trzeba wykonać? [RADY OGRODNIKA]

Wiosną w ogrodzie jest mnóstwo pracy – z jednej strony porządki po zimie, z drugiej przygotowania do nowego sezonu wegetacyjnego. Wielka zaleta pracy w ogrodzie wiosną to możliwość śledzenia zmian...

Aktualizacja: 03.04.2014 15:38
Autor: mada
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Magda Prokopowicz: kim była?
Magda Prokopowicz: kim była?

Magdalena Prokopowicz zachorowała na raka w wieku 27 lat. Nie ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.