porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Małe krzewy iglaste na balkonie i tarasie - jakie posadzić?
Małe krzewy iglaste na balkonie i tarasie - jakie posadzić? Iglaki balkonowe pięknie rosną i efektownie się prezentują w pojemnikach, ...

Maj w ogrodzie: kalendarz prac ogrodowych. Kiedy i co siejemy, sadzimy?

Maj w ogrodzie: kalendarz prac ogrodowych. Kiedy i co siejemy, sadzimy?

Maj to czas siewu i sadzenia roślin w ogrodzie.

fot.: Gettyimages.com
Maj kojarzy się przede wszystkim z bzem i konwalią. Tego miesiąca nasz ogród wzbogaca się o ziarna wielu innych roślin, ale też warzyw i ziół. Co sadzimy, a co siejemy? Mówimy, kiedy i co siejemy w maju.

Pomimo wielu prac, które wykonaliśmy w swoim ogrodzie w pierwszych miesiącach bieżącego roku, w maju czekają na nas kolejne obowiązki. W poszczególnych okresach tego miesiąca siejemy rośliny, zioła, sadzimy warzywa i drzewa. Aby nasz ogród rozkwitł w pełni, należy przestrzegać terminów sadzenia konkretnych gatunków roślin. Mówimy, kiedy i co siejemy w maju.

Kiedy i co siejemy do gruntu w maju?

W pierwszej dekadzie miesiąca do gruntu siejemy wilec, łubin, portulakę, kosmos, dimorfotekę. W tym okresie można też zasiać groszek pachnący, nagietki, ostrożkę, słoneczniki (zasiane w maju zakwitną później niż te z kwietnia).

Po 15 maja siejemy do gruntu fasadę ozdobną, neustrację, aksamitki, cynie i dynię ozdobną.

Na rozsadniku pod koniec maja siejemy rośliny dwuletnie: dzwonek ogrodowy, miesięcznicę dwuletnią, naparstnicę purpurową, bratek ogrodowy, prawoślaz (malwa) oraz goździka brodatego.

W drugiej dekadzie miesiąca siejemy także warzywa i zioła: rzodkiewkę, pietruszkę naciową, późne odmiany marchwi i buraków ćwikłowych, bazylię fasolę, kukurydzę, dynię, cukinię, patisony, kabaczki oraz odmiany melonów i arbuzów polecanych dla naszego klimatu. Pamiętajmy, że wymienione rośliny siejemy w maju po ostatnich, zimowych przymrozkach.

Kiedy i co sadzimy w maju?

Miesiąc maj to początek sadzenia drzew i krzewów sprzedawanych w pojemnikach lub balotowanych. Zanim posadzimy w ogrodzie daną roślinę, należy ją obficie podlać, w przeciwnym razie bryła korzeniowa może się rozpaść podczas umieszczania jej w dole. Sadzanie najlepiej sprawdza się w pochmurną pogodę. Na koniec nie zapomnijmy o podlaniu naszej sadzonki. Maj to najelpszy miesiąc na sadzenie roślin iglastych oraz azalii i radodendronów. 

W pierwszej części maja można posadzić także cebule i bulwy roślin niezimujących w gruncie. Należą do nich: begonia bulwiasta, brodie, błonczatka, eukomis, galtonia, sprekelia, mieczyk. W drugiej dekadzie sadzimy dalie, pacioreczniki oraz zawilce wieńcowe.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kalendarz biodynamiczny na maj 2015 Kalendarz biodynamiczny na maj 2015

Rozpoczynając prace w ogrodzie w maju warto skorzystać z kalendarza biodynamicznego. Podpowiemy, jaki wpływ ma księżyc na wzrost roślin. Zapoznaj się z kalendarzem biodynamicznym na maj 2015!

Zimna Zośka – fakt czy mit? Zimna Zośka – fakt czy mit?

Zimna Zośka to potoczne określenie zimnego majowego dnia – zazwyczaj w połowie miesiąca. Jest to jednak również prawdziwe zjawisko klimatyczne, charakterystyczne dla Europy Środkowej.

Zimni ogrodnicy – kiedy przychodzą majowe chłody? Zimni ogrodnicy – kiedy przychodzą majowe chłody?

Ochłodzenia majowe przychodzą w dniach, w których imieniny obchodzą: Pankracy – 12 maja, Serwacy – 13 maja, Bonifacy – 14 maja i Zofia – 15 maja. Właśnie te dni nazywane są „zimnymi ogrodnikami”, a...

Aktualizacja: 15.05.2014 20:22
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Balli Marzec, muzułmanka, która chce wystartować w wyborach na prezydenta?

Brzmi zaskakująco, a jednak! Balli Marzec zdecydowała, że weźmie udział ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.