porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak założyć przydomowy ogródek? Soczyste pomidory, świeże zioła, słodkie truskawki. Każdy z nas zna ...

Maranta - roślina doniczkowa o dekoracyjnych liściach

Maranta to pokojowa roślina doniczkowa, którą zdobimy wnętrza przede wszystkim ze względu na jej niezwykle dekoracyjne liście. Jakie warunki należy zapewnić marancie w domu?

Maranta to roślina uprawiana u nas jako pokojowa roślina doniczkowa. Znakomicie nadaje się do ozdoby wnętrz, ponieważ ma wyjątkowo dekoracyjne liście: prawie okrągłe, wielobarwne, z regularnymi wzorami i wyraźnie zaznaczonymi nerwami. Liście są aksamitne w dotyku i co ciekawe – zwijają się na noc.

Natomiast kwiaty maranty są niepozorne, drobne, koloru białofioletowego.

Wymagania uprawowe maranty

Dla maranty najlepiej znaleźć w mieszkaniu miejsce nieco zacienione (ale nie ciemne), ponieważ gdy światła jest za dużo, dekoracyjne liście maranty bledną i nie wyglądają juz tak atrakcyjnie. Należy zapewnić roślinie ciepłe i wilgotne otoczenie. Jeśli w mieszkaniu jest sucho, trzeba roślinę spryskiwać wodą (nawet codziennie). Podlewanie powinno być obfite, bo maranta lubi, gdy podłoże jest wilgotne.

Zimą nieco ograniczamy podlewanie. Marantę zasila się nawozami płynnymi dla roślin o ozdobnych liściach, od kwietnia do września co dwa tygodnie.

Rozmnażać marantę można przez podział rośliny (np. przy jej przesadzaniu).

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach – które wybrać? Rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach – które wybrać?

Część roślin doniczkowych w warunkach domowych nie zakwita lub ma niepozorne kwiaty. Niektóre z nich jednak nadrabiają te niedostatki oryginalnym kształtem czy kolorem liści lub też barwnym wzorem...

Sagowiec odwinięty: jak go uprawiać? Sagowiec odwinięty: jak go uprawiać?

Sagowiec odwinięty, zwany też popularnie cykasem, to roślina egzotyczna przypominająca palmę. W Polsce uprawiany jest jako roślina doniczkowa w mieszkaniach i zimowych ogrodach.

Jak pielęgnować hoję? Jak pielęgnować hoję?

Kwitnąca hoja to nie lada uczta dla oczu. Jej kwiaty przypominają słodko pachnące lukrowane ciasteczka w kształcie gwiazdek. Ich zapach jest tak intensywny, że lepiej nie trzymać rośliny w sypialni....

Aktualizacja: 17.09.2015 16:19
Autor: mada
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Piotr Kraśko – kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Piotr Kraśko – kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Znany prezenter Piotr Kraśko pochodzi z rodziny o tradycjach dziennikarsko-telewizyjnych ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.