porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Przesadzamy kwiaty doniczkowe - jak to zrobić?
Przesadzamy kwiaty doniczkowe - jak to zrobić? Przedwiośnie to najlepszy czas do przesadzania roślin doniczkowych. Po zimowym ...
Koniec zimowego leniuchowania. Czas na sprzątanie ogrodu.

Marzec w ogrodzie. Jakie prace należy teraz przeprowadzić?

Marzec w ogrodzie. Jakie prace należy teraz przeprowadzić?

Koniec zimowego leniuchowania! Przebiśniegi i krokusy budzą się ze snu, czas na sprzątanie ogrodu.

fot.: Andreas Krappweis/sxc.hu
Jeśli stopniał już śnieg i temperatura utrzymuje się w dzień powyżej zera, możemy rozpocząć pierwsze wiosenne prace ogrodowe.

Rozpoczynamy usuwanie okryć zimowych, ale ostrożnie, obserwując długoterminowe prognozy pogody. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy już należy odkrywać, lepiej zaczekać do końca miesiąca. Zdjęte osłony (słomiane maty, agrowłókninę) suszymy dokładnie, składamy i chowamy na następny rok.

>>> Jakie prace trzeba wykonać wiosną w ogrodzie? Od czego zacząć wiosenne porządki? [KLIKNIJ!]

Krzewy liściaste kwitnące latem na pędach tegorocznych (budleje, wajgelie, jaśminowce wonne, tawuły japońskie) przycinamy. Tniemy również u podstawy derenie oraz powojniki, aby wydały większą liczbę pędów.

Na rabatach suche byliny obcinamy przy samej ziemi.

Hortensje wielkokwiatowe – zeszłoroczne kwiatostany wycinamy nad pierwszą parą pąków, uważając aby ich nie uszkodzić. Ten gatunek hortensji kwitnie na pędach zeszłorocznych, więc wiosną ich nie tniemy.  Usuwamy pędy stare i przemarznięte.

Hortensje drzewiaste i bukietowe, które kwitną na pędach tegorocznych, należy przyciąć nad 3,4 pąkiem, a słabe pędy pokładające się nad ziemią, wycinamy całkowicie.

>>> Jakie kwiaty można sadzić wiosną? Ogród na wiosnę [KLIKNIJ!]

Ulepszamy glebę. Na rabatach rozsypujemy próchnicę i kompost, płytko przekopujemy je z ziemią.

Trawy ozdobne – przycinamy obumarłe źdźbła.

Rabaty przekopane jesienią zagrabiamy, by ziemia nie przeschła nadmiernie.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 17.04.2018 12:54
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Denis Urubko, himalaista, który został Polakiem?
Kim jest Denis Urubko, himalaista, który został Polakiem?

Jeden z najwybitniejszych himalaistów na świecie został Polakiem. Denis Urubko ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.