porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy LAWENDA może rosnąć w naszym klimacie? Co musisz wiedzieć, nim zasadzisz lawendę?
Czy LAWENDA może rosnąć w naszym klimacie? Co musisz wiedzieć, nim zasadzisz lawendę? Lawenda jest pełna zalet: piękna, pachnąca i ma działanie lecznicze. ...
Marzec to czas na wiosenne porządki i prace w ogrodzie. Kiedy i jak sadzić rośliny?

MARZEC W OGRODZIE. Od czego zacząć przygotowanie do sezonu?

W marcu najwyższy czas rozpocząć przygotowania do nowego sezonu. Zdejmujemy zimowe osłony, przygotowujemy miejsce do posadzenia nowych roślin, wysiewamy do skrzynek rośliny jednoroczne.

Wiosenne porządki w ogrodzie zaczynamy od zdjęcia z roślin zimowych osłon (słoma, agrowłóknina, stroisz). Najlepiej zrobić to stopniowo, aby rośliny przyzwyczaiły się do warunków zewnętrznych. Jeśli temperatura utrzymuje się poniżej 0 stopni Celsjusza, warto pozostawić osłony jeszcze jakiś czas na roślinach.
Po odsłonięciu roślin należy wyciąć suche części roślin i usunąć uschnięte – te zabiegi należy wykonać tak, aby nie uszkodzić pączków i pojawiających się młodych pędów.
Na rabatach bylinowych lekko wzruszamy glebę dbając o to, by nie uszkodzić roślin.

Kiedy sadzimy nowe rośliny?

Gdy ziemia rozmarznie przygotowujemy miejsce w ogrodzie do posadzenia nowych roślin: usuwamy chwasty, rozsypujemy nawozy mineralne bądź kompost, przekopujemy i wyrównujemy podłoże. Po odczekaniu kilku dni, jeśli pogoda jest sprzyjająca, można sadzić rośliny, na przykład większość roślin skalnych, złocienie, paprocie.

Rośliny przechowywane zimą w chłodnych pomieszczeniach przenosimy do ciepłego miejsca (o temperaturze około 15 stopni Celsjusza) i częściej podlewamy. Po 4–6 tygodniach powinny wypuścić nowe pędy – wtedy można przygotować z nich sadzonki.
Rośliny cebulowe i bulwiaste niezimujące w gruncie (np. accidantera, begonia bulwiasta, kroksomia, paciorecznik, tygrysówka) można – aby zakwitły latem wcześniej – posadzić do doniczek, ustawić w pomieszczeniu o temperaturze około 10 stopni Celsjusza i umiarkowanie podlewać. W maju, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków, już podrośnięte rośliny wysadzimy do gruntu.

Jeśli wykiełkowały rośliny wysiane do skrzynek w lutym, trzeba zapewnić im ciepłe i jasne miejsce oraz wysoką wilgotność powietrza. Podlewajmy je systematycznie, ale nie nadmiernie. Jeżeli siewki są zbytnio zagęszczone, trzeba je przepikować lub przerwać (pozostawiając najsilniejsze rośliny w odstępach co 5 cm).

Kiedy wysiewamy rośliny jednoroczne?

W marcu wysiewamy wiele roślin jednorocznych (np. portulakę, zatrwian, szarłat, floksy, aster chiński, aksamitkę, cynię, niecierpek Waleriana, goździk Chabaud, celozję, szałwię, werbenę, lwią paszczę). Do tego celu możemy wykorzystać skrzynki, kuwety, doniczki torfowe i plastikowe, a nawet plastikowe kubeczki po produktach nabiałowych (jogurcie, śmietanie). Pojemniki z nasionami ustawiamy w ciepłym pomieszczeniu, gdy wykiełkują i podrosną należy je przepikować, a potem wysadzić rozsadę na miejsce stałe.

Pod koniec marca, jeśli ziemia rozmarzła i jest ogrzana, można wysiewać do gruntu na miejsce stałe: smagliczkę, miłka letniego, groszek pachnący, mak ogrodowy, czarnuszkę damasceńską, ostróżkę ogrodową, gipsówkę letnią, chabry.

Także pod koniec marca możemy rozmnażać przez podział byliny kwitnące latem i jesienią: dzielżany, lawendę, kuklik, gęsiówkę, żagwin, marcinki, liliowce, floksy, rudbekie, ostróżki, rozchodniki.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dzwonek: jakie są odmiany dzwonków ogrodowych? Dzwonek: jakie są odmiany dzwonków ogrodowych?

W Polsce występuje 19 gatunków dzwonków ogrodowych. Zanim wybierzemy rośliny pasujące do naszego ogrodu sprawdźmy ich wysokość oraz pochodzenie. Najlepiej sprawdzają się odmiany gatunków rodzimych,...

Kwiaty na jesień – jakie rośliny posadzić, żeby kwitły aż do mrozu Kwiaty na jesień – jakie rośliny posadzić, żeby kwitły aż do mrozu

Dzięki jesiennym kwiatom ogród jest długo efektowny, jednak czas kwitnienia ostatnich roślin, bardziej niż w innych porach roku zależy od pogody. Czasami są one ozdobne jeszcze w listopadzie.

Lobularia - jak hodować tę roślinę? Lobularia - jak hodować tę roślinę?

Lobularia obficie kwitnie i potrafi upiększyć każdy ogródek. Lobularia to jednoroczna roślina z rodziny kapustowatych, jest niezwykle łatwa w uprawie. Sprawdź, jak uprawiać tę roślinę.

Aktualizacja: 19.05.2012 09:58
Autor: mada
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim był. św. Walenty? Co wiemy o patronie zakochanych?
Kim był. św. Walenty? Co wiemy o patronie zakochanych?

Co roku 14 lutego obchodzimy walentynki – w Polsce, Anglii i ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.