porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Niebezpieczne rośliny - jak je rozpoznać? Czym grozi kontakt z nimi? Podczas pobytu na wakacjach, na łące, nad brzegiem rzeki czy ...
Mimoza wstydliwa – jak się ją uprawia?

Mimoza wstydliwa - skąd się wzięła jej nazwa?

Mimoza wstydliwa - skąd się wzięła jej nazwa?

Mimoza wstydliwa.

fot.: Gettyimages.com
Mimoza wstydliwa jest niezwykle urokliwą rośliną ozdobną. Na każdy, nawet najdelikatniejszy dotyk reaguje zwijaniem swoich pierzastych liści. Dziś już znamy zagadkę tego zachowania. A jak uprawia się mimozę?

Skąd się wzięła nazwa mimoza wstydliwa?

Mimoza wstydliwa jest rośliną egzotyczną. Naturalnym obszarem jej występowania są kraje o ciepłym klimacie. Kwiaty mimozy zebrane są główki wyglądem przypominające dmuchawce. Przybierają różową lub jasnofioletową barwę.

Mimoza występuje pod wieloma nazwami, które odnoszą się do jej niespotykanego w świecie roślin zachowania. Każdy, nawet najdelikatniejszy dotyk wywołuje charakterystyczne kulenie pierzastych liści. W niektórych językach zjawisko to określa się mianem „fałszywej śmierci”, a hebrajska nazwa rośliny oznacza „nie dotykaj mnie".

Uprawa mimozy w Polsce

Mimoza najlepiej czuje się w klimacie tropikalnym, przy temperaturze zewnętrznej utrzymującej się na poziomie 20-25 stopni Celsjusza przez cały rok. W Polsce ta wyjątkowa roślina ozdobna może być uprawiana w szklarniach lub jako roślina doniczkowa. Umieszczone w ziemi nasionka zaczynają kiełkować po upływie około dwóch tygodni. Rozsadzone siewki należy umieścić w miejscu nasłonecznionym, lecz wolnym od silnych promieni. Roślina lubi wilgotne i żyzne podłoże.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czy można wyhodować pitaję (smoczy owoc) z pestki? Czy można wyhodować pitaję (smoczy owoc) z pestki?

Pitaja, znana pod nazwą smoczy owoc, pochodzi z kilku gatunków kaktusów rosnących w Ameryce Środkowej oraz Azji. Z powodzeniem można hodować ją w domu. Podpowiadamy, jak wyhodować własną pitaję z...

Monstera - co to za roślina i jak się ją uprawia? Monstera - co to za roślina i jak się ją uprawia?

Monstera dziurawa to roślina egzotyczna występująca przede wszystkim w tropikalnych lasach Ameryki Południowej. W Polsce uprawiana jest jako roślina doniczkowa i ozdobna.

Kwiat nietoperz (tacca chantrieri). Co to za roślina i jak się ją uprawia? Kwiat nietoperz (tacca chantrieri). Co to za roślina i jak się ją uprawia?

Kwiat nietoperz, czyli tacca chantrieri to roślina egzotyczna o jednych z najbardziej oryginalnych kwiatostanów występujących w naturze. W Polsce uprawiana jest przede wszystkim jako ozdobna roślina...

Aktualizacja: 24.07.2014 17:31
Autor: edr
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Waldemar Deska - kim jest?
Waldemar Deska - kim jest?

Waldemar Deska, współzałożyciel i lider alternatywnej grupy „Daab”, znany jest ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.