porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Szkodniki ogrodowe - jakie są? Co niszczy ogród?
Szkodniki ogrodowe - jakie są? Co niszczy ogród? Jak rozpoznać najpopularniejsze szkodniki ogrodowe? Zapytacie, po co? Aby cieszyć ...
Nawóz zielony to doskonała forma użyźniania gleby. Jak zrobić nawóz zielony?

Nawóz zielony – co to jest i dlaczego warto go stosować?

Nawóz zielony – co to jest i dlaczego warto go stosować?

Facelia to jesna z popularnych roślin stosowanych jako nawóz zielony.

fot.: Jacek Skórkowski
Jeśli rozpoczynamy urządzanie ogrodu, a ziemia jest zbita i mało urodzajna, bo dawno nie była uprawiana – lepiej poczekać z sadzeniem roślin ogrodowych i najpierw zastosować nawóz zielony. Czym jest nawóz zielony i jak go pozyskać?

Czym jest nawóz zielony?

Nawóz zielony, to rośliny, które sieje się po to, żeby wzbogacić ziemię w próchnicę. Do tego celu nadają się gatunki, które szybko rosną i tworzą dużo łodyg i liści. Ścinamy je i przekopujemy, kiedy zaczynają kwitnąć, czyli – zależnie od gatunku – po jednym, dwóch miesiącach uprawy. Gdy zrobimy to za późno – wtedy, gdy na roślinach wytworzą się już nasiona – nawóz staje się mniej wartościowy, bo wiele minerałów transportowanych jest z liści do nasion.

Ponieważ nawóz zielony szybko się rozkłada, już w drugiej połowie lata będziemy mogli posadzić rośliny ogrodowe. 

Jakie rośliny na nawóz zielony?

Najcenniejsze są rośliny motylkowe (łubin, peluszka, seradela, wyka), gdyż:

  • ich silne korzenie głęboko spulchniają glebę i wydobywają potrzebne minerały z jej głębszych warstw;

  • pobierają związki mineralne trudno przyswajalne dla innych roślin. Po przykopaniu i rozłożeniu się roślin motylkowych związki te mogą być pobierane przez rośliny ogrodowe;

  • zwiększają zawartość azotu w glebie, ponieważ współżyjące z nimi (na korzeniach) bakterie potrafią wiązać azot z atmosfery.

Na nawóz zielony nadają się również inne rośliny. Wiosną można siać facelię, gorczycę i owies, najlepiej jednak w mieszankach z wymienionymi wcześniej roślinami motylkowymi.

  • Na glebach lekkich najlepiej posiać łubin żółty (20-30 g nasion na 1 m2), mieszankę łubinu żółtego i seradeli (18 g łubinu i 3 g seradeli na 1 m2), mieszankę łubinu żółtego i owsa (10 g łubinu i 10 g owsa na 1 m2), mieszankę łubinu żółtego, peluszki i gorczycy (12 g łubinu, 6 g peluszki i 6 g gorczycy na 1 m2), lub mieszankę peluszki i wyki (15 g peluszki i 15 g wyki na 1 m2).

  • Na glebach ciężkich zamiast łubinu żółtego można posiać łubin niebieski, mieszankę łubinu i peluszki (15 g łubinu i 10 g peluszki na 1 m2) lub facelię (2 g na 1 m2). Bezpośrednio przed siewem roślin na nawóz zielony, do ziemi możemy dodać 30-60 g Azofoski na 1 m2. Zasilone rośliny wytworzą więcej pędów oraz liści, z których po rozłożeniu powstanie dużo cennej próchnicy. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Rośliny na zielone nawozy – które wysiewać jesienią? Rośliny na zielone nawozy – które wysiewać jesienią?

Ekologiczne nawozy roślinne wzbogacają glebę w składniki pokarmowe i poprawiają jej strukturę. A przede wszystkim nie szkodzą! Właśnie zbliża się czas siewu roślin na nawozy zielone. Nie przegap go!

Czym nawozić drzewa i krzewy owocowe? Czym nawozić drzewa i krzewy owocowe?

Porządkując ogród, wygrabiamy liście, suche pędy i skoszoną trawę – w ten sposób zubażamy środowisko. W warunkach naturalnych powstaje z nich próchnica, której korzystają rośliny. Trzeba zatem...

Czym nawozić ziemię w tunelu i inspekcie? Czym nawozić ziemię w tunelu i inspekcie?

Niewielki tunel lub inspekt warto mieć w ogrodzie choćby po to, by móc jak najwcześniej cieszyć się nowalijkami i wczesnymi kwiatami. Łatwe do postawienia, nawet nieogrzewane, przyspieszają wegetację...

Aktualizacja: 17.04.2018 15:20
Autor: MURATOR
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Wojciech Kasperski - kim jest? Partner Mariety Żukowskiej [KARIERA, RODZINA]

Wojciech Kasperski to reżyser, scenarzysta oraz producent filmów dokumentalnych i ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.