porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Prowadzenie pomidorów: jak podwiązać pomidora?
Prowadzenie pomidorów: jak podwiązać pomidora? Aby pomidory obficie owocowały i były odporne na choroby grzybowe, ...
Czym nawozić pomidory? Jakich środków użyć? Kiedy stosować opryski?

Nawożenie pomidorów - kiedy i czym nawozić pomidory?

Nawożenie pomidorów - kiedy i czym nawozić pomidory?

Co trzeba wiedzieć o nawożeniu pomidorów?

fot.: Photos.com
Pomidory należą do roślin wymagających, jeśli chodzi o dostarczanie składników odżywczych, ale ich walory smakowe rekompensują wysiłek związany z uprawą. Posadzone w miejscu słonecznym i zacisznym, w ziemi zasilanej i chronione przed chorobami wyrosną na okazałe krzewy obsypane pysznymi owocami.

Zanim posadzimy pomidory, trzeba zawczasu przygotować glebę, stosując dobrze rozłożony kompost lub obornik, które będą źródłem azotu dla roślin. Trzeba zrobić to na tyle wcześniej (najlepiej jesienią poprzedniego sezonu), żeby użyte podłoże miało czas na wniknięcie w glebę. Całkowite wykorzystanie składników z nawozów organicznych jest rozłożone na kilka lat (2 do 4), w zależności od stopnia rozkładu nawozu i rodzaju gleby.

Najlepsze efekty w uprawie uzyskuje się w gruncie piaszczysto-gliniastym, z dużą ilością próchnicy. Prawidłowe pH powinno wynosić 5,5-6,5. Pomidory są szczególnie wrażliwe na brak magnezu, wapnia, fosforu i mikroelementów. Najlepszy skutek przynosi kompleksowe opryskiwanie roślin na określonych etapach rozwoju krzewów.

Pierwszy zabieg wykonuje się po dwóch tygodniach po posadzeniu rozsady. Uzupełnia niedobór miedzi, żelaza, manganu oraz fosforu, który wpływa na lepsze ukorzenienie się rozsady. Drugi oprysk robi się przed kwitnieniem, stosując preparat zawierający bor i fosfor. Bor poprawia kwitnienie i zawiązywanie się owoców, a fosfor usprawnia zaopatrywanie się roślin w ten składnik.

W czasie wzrostu roślin potrzebny jest nawóz z magnezem i molibdenem. Pierwszy składnik aktywuje proces fotosyntezy, a drugi zwiększa wykorzystanie azotu. 

Podczas kwitnienia wykonuje się opryski, w skład których wchodzą takie składniki pokarmowe, jak: potas, fosfor, magnez oraz żelazo.

Przy formowaniu się owoców potrzebne są nawozy wapniowe, np. Ekolist Wapniowy, który przeciwdziała suchej zgniliźnie wierzchołkowej oraz poprawia trwałość pomidorów.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czym pryskać pomidory, żeby je chronić przed chorobami? Czym pryskać pomidory, żeby je chronić przed chorobami?

Jak wyhodować na własnej działce piękne i zdrowe pomidory? Czy da się uprawiać pomidory bez oprysków? Czy chemiczne środki ochrony roślin są niezbędne? Jak i czym pryskać pomidory w ogródku?

Aktualizacja: 12.06.2013 14:02
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jakub Żulczyk - kim jest? [KARIERA i NAŁOGI]
Jakub Żulczyk - kim jest? [KARIERA i NAŁOGI]

Jakub Żulczyk jest pisarzem młodego pokolenia, który wsławił się ostatnio ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.