porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kiedy sadzić frezje?
Kiedy sadzić frezje? Frezje to niezwykle wdzięczne rośliny o pięknie pachnących kwiatach – ...
nawozy sztuczne - jakie nadają się do ogrodu?

Nawozy sztuczne - rodzaje nawozów sztucznych do ogrodu

Nawozy mineralne, nazywane sztucznymi, wzbogacają glebę w makroelementy potrzebne do rozwoju roślin i umożliwiają dopasowanie jej odczynu (pH) do wartości odpowiedniej dla uprawianych roślin.

Nawozy sztuczne - co warto o nich wiedzieć?

Nawozy sztuczne to różne mieszaniny fosforanów, azotanów, węglanów albo siarczanów sodu, potasu, wapnia, magnezu i amonu oraz tlenku wapnia czy magnezu. Są produktami przemysłowymi otrzymywanymi w wyniku przeróbki surowców mineralnych. Są lepsze do szybkiego nawożenia niż, działające łagodniej, nawozy naturalne pochodzenia zwierzęcego.

Azot (N), fosfor (P) i potas (K) to trzy najważniejsze pierwiastki potrzebne roślinom, dlatego nawozy mineralne jednoskładnikowe dzielą się na azotowe, fosforowe i potasowe. Są też nawozy wieloskładnikowe, nazywane mieszanymi, zawierające wszystkie substancje pokarmowe dla roślin, ale w różnych proporcjach. O tym, do jakich upraw jest polecany konkretny produkt, dowiesz się z opisu na jego opakowaniu.

Nawozy mieszane można uznać za uniwersalne i dzięki temu dobre dla niedoświadczonych ogrodników.

Nawozy azotowe są odpowiednie dla roślin liściowych o długim okresie wegetacji – poprawia wzrost liści. Nawozy z saletry działają szybko, bo łatwo się rozpuszczają, natomiast długotrwałym działaniem charakteryzuje się azotniak i siarczan amonowy.

Nawozy fosforowe wykorzystuje się w uprawie owoców i warzyw - zapewniają obfite kwitnienie i zwięzłość owoców. Szybko działającym jest superfosfat sprzyjający też spulchnianiu ciężkiej gleby. Termofosfat działa wolniej, za to dłużej się utrzymuje w glebie. Najwolniejsze jest działanie tomasyny, odpowiedniej dla drzew owocowych.

Nawozy potasowe nadają roślinom odporność i sztywność. Szybko działają te z czystego potasu lub kalimagnezji (potasu i magnezu). Wolno działa kalinit.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co to jest aktywator kompostu? Ja stosować środki aktywujące rozwój nawozu naturalnego? Co to jest aktywator kompostu? Ja stosować środki aktywujące rozwój nawozu naturalnego?

Każdy kto chociaż w minimalnym stopniu interesuje się ogrodnictwem, wie co to jest kompost i z jakich odpadków organicznych go uzyskać. Nie każdy jednak wie, że są specjalne środki, które...

Błyskawiczny kompost – jak go zrobić? SPRAWDZONE RADY Błyskawiczny kompost – jak go zrobić? SPRAWDZONE RADY

Potrzebujesz przyspieszyć kompostowanie resztek? Dodając bokashi lub płynne preparaty EM do resztek roślinnych gromadzonych w kompostowniku, możemy znakomicie przyspieszyć proces kompostowania....

Gnojówka z pokrzyw: jak zrobić? Gnojówka z pokrzyw: jak zrobić?

Po co właściwie robić gnojówkę z pokrzyw? Fakt, nie pachnie najlepiej, ale ten nawóz doceniają wszyscy ceniący ekologię (i własne zdrowie) ogrodnicy.

Aktualizacja: 27.03.2014 16:45
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jolanta Pieńkowska, żona Leszka Czarneckiego - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Jolanta Pieńkowska, żona Leszka Czarneckiego - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Jolanta Pieńkowska od lat prowadzi najpopularniejsze programy i wydania serwisów ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.