porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Gdzie kupić gwiazdę betlejemską? Jak o nią dbać?
Gdzie kupić gwiazdę betlejemską? Jak o nią dbać? Gdy gwiazdy betlejemskie pojawiają się w kwiaciarniach to znak, że ...
Jak skutecznie pozbyć się lodu z oczka wodnego

OCZKO WODNE zimą. Co zrobić, aby nie zamarzło?

OCZKO WODNE zimą. Co zrobić, aby nie zamarzło?

Jeśli w oczku wodnym zimują ryby, trzeba zadbać o to, by nie pokrył go lód.

fot.: GARDENA
Zamarznięte oczko wodne to poważne niebezpieczeństwo dla zimujących w nim ryb. Brak tlenu w wodzie może spowodować, że nie przetrwają w takich warunkach. Mówimy co zrobić, by lód nie skuł całkowicie oczka wodnego.

Najczęstsze błędy w walce z lodem w oczku wodnym

Gruba tafla lodu na oczku wodnym może doprowadzić do tzw. przyduchy, czyli znacznego zmniejszenia ilości tlenu w wodzie, a w konsekwencji doprowadzić do śmierci ryb. Najczęstszą metodą na walkę z tym zjawiskiem jest kruszenie lodu w oczku wodnym lub wiercenie w nim przerębli. To może być dla ryb jednak bardzo niebezpieczne, bo zwykle w ten sposób zostają ogłuszone, a zestresowane pobierają więcej tlenu. Kolejnym błędem, który może mieć poważne konsekwencje dla ryb w oczku wodnym, to próby podgrzewania wody w całym zbiorniku. Takie rozwiązanie rzadko bywa zresztą skuteczne.

Aby oczko nie zamarzło, a ryby spały spokojnie

Najlepszym pomysłem jest zainstalowanie w oczku wodnym filtra fontannowego z pionową dyszą w taki sposób, by jej wylot znajdował się zaraz pod lustrem wody. Można go na przykład umieścić w płytszym miejscu lub na specjalnie przygotowanym postumencie, który zanurzymy w oczku wodnym. Dzięki ciągłemu ruchowi wody lód nie będzie miał szans się pojawić, a do tego wzbogacimy ją w tlen. Ważne jednak, by urządzenie znajdowało się z dala miejsca, w którym zimują ryby.

Sztuczny przerębel – co to takiego?

Najprostszym rozwiązaniem będzie jednak umieszczenie w oczku wodnym sztucznego przerębla. Może to być specjalne urządzenie zaopatrzone w grzałkę, która podgrzewa wodę wokół, nie pozwalając jej zamarznąć lub znacznie tańszy styropianowy pływak, który możemy wykonać samodzielnie. Potrzebne będzie opakowanie ze styropianu (na przykład takie, w którym otrzymujesz jedzenie na wynos) i plastikowa rurka. Tę ostatnią wbijamy w nasz sztuczny przerębel tak, by pełniła rolę stabilizującą – od dołu powinniśmy przyczepić jakiś cięższy przedmiot.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Okrywanie roślin. Jak zabezpieczyć rośliny na zimę?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 18.10.2014 23:20
Autor: zyl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Janusz Kaniewski, polski projektant ferrari. Kim był?
Janusz Kaniewski, polski projektant ferrari. Kim był?

Polski projektant Janusz Kaniewski zmarł 9 maja 2015 roku. Miał ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.