porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Gdzie kupić gwiazdę betlejemską? Jak o nią dbać?
Gdzie kupić gwiazdę betlejemską? Jak o nią dbać? Gdy gwiazdy betlejemskie pojawiają się w kwiaciarniach to znak, że ...
Jak skutecznie pozbyć się lodu z oczka wodnego

OCZKO WODNE zimą. Co zrobić, aby nie zamarzło?

OCZKO WODNE zimą. Co zrobić, aby nie zamarzło?

Jeśli w oczku wodnym zimują ryby, trzeba zadbać o to, by nie pokrył go lód.

fot.: GARDENA
Zamarznięte oczko wodne to poważne niebezpieczeństwo dla zimujących w nim ryb. Brak tlenu w wodzie może spowodować, że nie przetrwają w takich warunkach. Mówimy co zrobić, by lód nie skuł całkowicie oczka wodnego.

Najczęstsze błędy w walce z lodem w oczku wodnym

Gruba tafla lodu na oczku wodnym może doprowadzić do tzw. przyduchy, czyli znacznego zmniejszenia ilości tlenu w wodzie, a w konsekwencji doprowadzić do śmierci ryb. Najczęstszą metodą na walkę z tym zjawiskiem jest kruszenie lodu w oczku wodnym lub wiercenie w nim przerębli. To może być dla ryb jednak bardzo niebezpieczne, bo zwykle w ten sposób zostają ogłuszone, a zestresowane pobierają więcej tlenu. Kolejnym błędem, który może mieć poważne konsekwencje dla ryb w oczku wodnym, to próby podgrzewania wody w całym zbiorniku. Takie rozwiązanie rzadko bywa zresztą skuteczne.

Aby oczko nie zamarzło, a ryby spały spokojnie

Najlepszym pomysłem jest zainstalowanie w oczku wodnym filtra fontannowego z pionową dyszą w taki sposób, by jej wylot znajdował się zaraz pod lustrem wody. Można go na przykład umieścić w płytszym miejscu lub na specjalnie przygotowanym postumencie, który zanurzymy w oczku wodnym. Dzięki ciągłemu ruchowi wody lód nie będzie miał szans się pojawić, a do tego wzbogacimy ją w tlen. Ważne jednak, by urządzenie znajdowało się z dala miejsca, w którym zimują ryby.

Sztuczny przerębel – co to takiego?

Najprostszym rozwiązaniem będzie jednak umieszczenie w oczku wodnym sztucznego przerębla. Może to być specjalne urządzenie zaopatrzone w grzałkę, która podgrzewa wodę wokół, nie pozwalając jej zamarznąć lub znacznie tańszy styropianowy pływak, który możemy wykonać samodzielnie. Potrzebne będzie opakowanie ze styropianu (na przykład takie, w którym otrzymujesz jedzenie na wynos) i plastikowa rurka. Tę ostatnią wbijamy w nasz sztuczny przerębel tak, by pełniła rolę stabilizującą – od dołu powinniśmy przyczepić jakiś cięższy przedmiot.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Okrywanie roślin. Jak zabezpieczyć rośliny na zimę?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 18.10.2014 23:20
Autor: zyl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
E.L. James: kim jest autorka "50 twarzy Greya"? [kariera, rodzina]

E.L. James szturmem podbiła serca wielu czytelników i czytelniczek ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.