porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Mszyce w ogrodzie. Jak się pozbyć mszyc z ogrodu domowymi sposobami?
Mszyce w ogrodzie. Jak się pozbyć mszyc z ogrodu domowymi sposobami? Mszyce to zmora ogrodników. Potrafią w krótkim czasie zniszczyć nasz ...
Odmiany pomidorów. Jakie pomidory wybrać do uprawy w ogrodzie, jakie pomidory najlepiej owocują? Wyhodowano setki odmian pomidorów

Jakie odmiany pomidorów wybrać do uprawy w ogrodzie?

Jakie odmiany pomidorów wybrać do uprawy w ogrodzie?

Uprawiając pomidory w ogrodzie możemy sobie zapewnić dostęp do świeżych owoców do późnej jesieni.

fot.: Ryszard Piątkowski
Odmiany pomidorów. Jakie pomidory wybrać do uprawy w ogrodzie. Pomidory są bardzo zdrowe, dlatego warto uprawiać je w ogrodzie. Jednak, by mieć doskonałe plony, trzeba nie tylko przygotować podłoże, ale też wybrać odpowiednią odmianę pomidorów. Inne odmiany pomidorów udają się w gruncie, jeszcze inne nadają się do uprawy pod folią. Jakie pomidory uprawiać w ogrodzie? Jakie odmiany pomidorów wybrać do uprawy w ogrodzie?

Do uprawy w ogrodzie nadają się doskonale wysoko rosnące odmiany pomidorów  do prowadzenia przy palikach lub linkach podwieszonych do stelażu z drewna lub metalu. Wysoko rosnące odmiany prowadzimy na jeden pęd, co oznacza, że gdy tylko pojawią się jakieś pędy boczne - usuwamy je. Gdy pojawią się trzy - cztery kwiatostany, z sadzonki pomidorów usuwamy wierzchołek głównego pędu, czyli ogławiamy roślinę, by nie rosła wyżej, a wszystkie jej soki skierowane były do owoców. Pomidory wysoko rosnące sadzimy w rzędach co 70 cm, zachowując między krzaczkami odległości 50-60 cm.

Zajmujące więcej miejsca w ogrodzie pomidory krzaczaste osiągają wysokość 40-50 cm. Są proste w uprawie, nie wymagają usuwania pędów bocznych, ale łatwiej ulegają zakażeniom chorobami grzybowymi i dają mniejsze owoce. Sadzimy je w rozstawie 50 x 50 cm.

Warto pamiętać, że od tego czy pomidory zamierzamy uprawiać pod osłoną, czyli w szklarni lub tunelu foliowym, czy też bez osłony - bezpośrednio w gruncie - dobieramy odpowiednie odmiany. Pamiętajmy też, że odmiany pomidorów malinowych nie nadają się do uprawy pod folią, bo wysokie temperatury i panująca w folii wilgotność powoduje pękanie skórki na delikatnych malinówkach.

Jakie odmiany pomidorów do uprawy w gruncie?

Do uprawy pod folią lub szkłem są mieszańce F1, odporne genetycznie na warunki panujace pod osłonami. Hodowcy amatorzy narzekają co prawda, że ze smakiem tych owoców bywa różnie, bo tego mieszańce przeznaczone są przede wszystkim do masowej produkcji, dlatego dają co prawda dużo owoców, ładnie wyglądają i są odporne na choroby.

Malinowy Bawole Serce – odmiana późna, wysoka, wymagająca podpór, o bardzo dużych, mięsistych owocach w kształcie serca.

Malinowy Warszawski – odmiana wczesna, wysoka, wymagająca podpór, o dużych, mięsistych, okrągłych owocach.

Krakus – odmiana średnio późna wysoka, wymaga podpór. Nadaje się również do uprawy pod osłonami. Odmiana o dużych, kulistych owocach.

Jawor – odmiana wczesna, karłowa, o średniej wielkości, kulistych owocach bez piętki, o masie około 100 g. Bardzo plenna, odporna pękanie, nadaje się do uprawy w większym zagęszczeniu. Ma bardzo smaczne owoce nadające się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i do przetwórstwa.

Koralik – odmiana pomidorów koktailowych średnio wczesna, krzewiasta, ale wymagająca palikowania, ze względu na rozłozystość krzaczków, bardzo plenna, o gronach maleńkich, kulistych owoców.

Faworyt - odmiana średniowczesna przeznaczona do uprawy w gruncie przy palikach. Owoce bardzo duże, osiągające wagę do 0,4 kg, z cienką, malinową skórką. Miąższ smaczny, z niewielką ilością nasion.

Złoty Ożarowski - odmiana średnio wczesna, bardzo plenna, odporna. Odmiana o ciągłym wzroście i pięknych pomarańczowych owocach dużych i bardzo dużych (średnia masa około 120 g), gładkie, bez piętki, bardzo smaczne. Polecana do uprawy w gruncie przy palikach, udaje się również w tunelach foliowych.

Yellow Pearghaped - odmiana wysoka, bardzo plenna, rodzi niewielkie słodkich pomidorów.

Vilma - odmiana gruntowa bardzo plenna i samokończąca, o cennych walorach smakowych. Owoce bardzo drobne, czerwone, kuliste o masie 15-20 g. Rośliny nisko rosnące, nadają się do pojemników na balkonach.

Sungella - odmiana, która rośnie do wysokości do 40 cm. Owoce okrągłe barwy żółtej, o średnicy 2 cm. Uprawiać można w gruncie, donicach lub w skrzynkach balkonowych. Zbiór od początku do końca sierpnia.

Odmiany pomidorów pod folię - jakie?

Robin - mieszaniec F1. Odmiana wczesna, bardzo plenna, polecana do uprawy wiosennej i jesiennej w podłożu tradycyjnym. Rośliny o silnym wzroście. Owoce kulisto-spłaszczone, o masie 200-220 g, mięsiste, o dobrze wybarwionym miąższu.

Mercury- odmiana wczesna, bardzo plenna i smaczna polecana do uprawy wiosną i jesienią. Rośliny o zwartym pokroju, krótkich międzywęźlach. Owoce kuliste do lekko spłaszconych, o barwie głębokiej czerwieni, twarde, mięsiste. Osiągają masę 140-160g, bardzo smaczne.

Baron – odmiana średnio wczesna, wysoka, wymagająca podpór, o dużych, kulistych owocach.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak obrywać wilki na pomidorach? Jak obrywać wilki na pomidorach?

„Wilki” na pomidorach, to rosnące prostopadle lub pod kątem w stosunku do głównego konaru, mocne pędy. Czy trzeba je ucinać, oderwać, czy może warto zostawić?

Pomidory na balkon i do ogrodu - jakie odmiany posadzić? Pomidory na balkon i do ogrodu - jakie odmiany posadzić?

W sklepach ogrodniczych i na bazarkach dostępne są gotowe rozsady pomidorów. Wybierajmy spośród nich odmiany pomidorów, które wytrzymają nasze warunki klimatyczne – najpewniejsze wydają się...

Jakie odmiany pomidorów można uprawiać w gruncie? Pomidory w ogrodzie Jakie odmiany pomidorów można uprawiać w gruncie? Pomidory w ogrodzie

Uprawa pomidorów bezpośrednio w gruncie jest rozwiązaniem najprostszym, owoce dojrzewające na słońcu są zazwyczaj smaczniejsze od szklarniowych. Niestety, nie wszystkie odmiany pomidorów są...

Aktualizacja: 17.04.2018 12:57
Autor: asmialek - tekst użytkownika portalu Mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Krzysztof Hołowczyc - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Krzysztof Hołowczyc - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Krzysztof Hołowczyc, kim jest kierowca rajdowy? Co o nim wiemy?

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.