porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak ogrzewać ogród zimowy? Przyjemnie jest posiedzieć zimą w ogrodzie. Ale w naszym klimacie ...
Zamiokulkas - elegancka i niewymagajaca roślina doniczkowa.

Odporne rośliny doniczkowe. Jak dbać o zamiokulkasa?

Świetnie nadaje się do biura, jak i do domu, nie potrzebuje dużo wilgoci, światła ani wilgotnego powietrza. Małe wymagania w połączeniu z oryginalnymi, błyszczącymi liśćmi czynią zamiokulkas rośliną prawie idealną. Mówimy jak uprawiać zamiokulkas.

Za co lubimy zamiokulkasa?

Największy walor ozdobny zamiokulkasa zamiolistnego (Zamioculcas zamiifolia) to oryginalne, ciemnozielone, lśniące liście, w których roślina gromadzi wodę. Mięsiste ogonki liściowe (nieco szersze u nasady) wyrastają z podziemnego kłącza i dorastają do kilkudziesięciu centymetrów wysokości. Pojedyncze, błyszczące, zielone liście pokryte są grubą skórką. W ciągu roku roślina potrafi wypuścić  od 3 do 7 nowych liści. Ogromną zaletą zamiolukasów są też niewielkie wymagania i odporność na szkodniki.

Jakie miejsce wybrać dla zamiokulkasa?

Idealne stanowisko dla zamiokulkasa to półcieniste miejsce, ale daje sobie również radę w głębi pomieszczeń. Należy jednak pamiętać, że w mocno zacienionych miejscach liście mogą się wyciągać i zmieniać kolor na jasnozielony. Z kolei ostre, bezpośrednie słońce może zaszkodzić roślinie powodując powstawanie na liściach brązowych plam. Zamiokulkasy są ciepłolubne i potrzebują temperatury 20-30 stopni C. Jedynie w okresie spoczynku – zimą – zadowalają się niższą temperaturą – 16-18 stopni C. Przy spadku temperatury (nawet w czasie krótkotrwałego otwarcia okna) poniżej 5 stopni C roślina może zamierać. Rośliny zadowalają się zarówno suchym, jak i wilgotnym powietrzem.

Jak pielęgnować zamiokulkasa?

Rośliny te nie tolerują zbyt obfitego podlewania i dlatego przelane mogą tracić liście i zamierać. Bardzo dobrze natomiast tolerują dłuższe okresy suszy ponieważ ogonki i liście magazynują dużo wody. Podlewamy tak, by podłoże było lekko wilgotne, ale nie mokre. Zimą podlewanie ograniczamy – szczególnie, gdy rośliny stoją w słabo oświetlonym miejscu. Najlepiej podlewać odstaną wodą i starać się nie moczyć liści, aby nie pojawiały się na ich plamy osadów solnych. Wiosną i latem zasilamy rośliny co 2-3 tygodnie, aby regularnie dostarczać im mikroelementów. Najlepiej używać wieloskładnikowych mieszanek nawozowych dla roślin zielonych.

Kiedy przesadzać zamiokulkasy?

Młode okazy wymagają corocznego przesadzenia do większej doniczki. Starsze rośliny przesadzamy co dwa, trzy lata wiosną (marzec, kwiecień). Na dnie pojemnika najlepiej wysypać warstwę drenażu (keramzyt lub żwir), a do uprawy używać przepuszczalnego i żyznego podłoża o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,5). W sklepach ogrodniczych można dobrać specjalne mieszanki do uprawy roślin.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Monstera - co to za roślina i jak się ją uprawia? Monstera - co to za roślina i jak się ją uprawia?

Monstera dziurawa to roślina egzotyczna występująca przede wszystkim w tropikalnych lasach Ameryki Południowej. W Polsce uprawiana jest jako roślina doniczkowa i ozdobna.

Jak uprawiać ZIOŁA W DOMU? Ziołowy ogródek na parapecie - jak o niego dbać zimą? Jak uprawiać ZIOŁA W DOMU? Ziołowy ogródek na parapecie - jak o niego dbać zimą?

W sprzedaży pojawia się coraz szerszy asortyment ziół i roślin przyprawowych, które można uprawiać w domu przez cały sezon. Dzięki temu nawet zimą możemy mieć własne świeże, aromatyczne i zdrowe...

Difenbachia – jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać Difenbachia – jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać

Difenbachia to dekoracyjna roślina o dużych pstro nakrapianych liściach. Nie wszyscy jednak wiedzą o jej trujących właściwościach. Dowiedz się więcej o tym kwiatku doniczkowym.

Aktualizacja: 13.03.2015 14:51
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Rodzina Anny Grodzkiej. Kim są członkowie jej rodziny?

Kim jest najbliższa rodzina Anny Grodzkiej? Była żona Grażyna, syn ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.