porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak przygotować glebę w ogrodzie na wiosnę?
Jak przygotować glebę w ogrodzie na wiosnę? Niezależnie od tego, czy zakładamy ogród, robimy rabatę, czy sadzimy ...
Kwitnące krzewy to obok kwiatów cebulowych najwcześniejsze zwiastuny wiosny

Ogród na wiosnę. Kwitnące krzewy do ogrodu - jakie wybrać i jak je posadzić?

Ogród na wiosnę. Kwitnące krzewy do ogrodu - jakie wybrać i jak je posadzić?

Jednym z najwczesniej kwitnących krzewów jest forsycja.

fot.: Agnieszka Mike-Jeziorska
Warto mieć w ogrodzie kwitnące krzewy, bo są najpiękniejszą jego ozdobą. Są długowieczne i nie wymagają wiele pracy. Odpowiednio dobrane do warunków panujących w naszym ogrodzie przez lata będą cieszyły nasze oczy. Jakie krzewy wybrać, by zakwitły w ogrodzie na wiosnę? Jak ozdobić ogród na wiosnę?

Jakie krzewy wybrać, by kwitły na wiosnę? 

Bujnie kwitnące na wiosnę krzewy to: forsycja, magnolia, kolkwicja, pigwowiec, wajgela, głóg, żylistek. Warto wybrać jeden lub dwa gatunki z nich, by wczesną wiosną cieszyły oczy spragnione zieleni i kolorów. Mówimy co posadzić, by mieć piękny ogród na wiosnę.

Jak kupować rośliny?

Najlepiej kupić krzewy uprawiane w pojemnikach. Można je sadzić w dowolnym terminie i przyjmują się bez trudności. Co ważne, kupując krzew kwitnący można od razu ocenić jego urodę.

Koniecznie trzeba zwrócić uwagę, czy bryła ziemi nie jest zbyt przesuszona oraz na wielkość donicy. Może się okazać, że powodu przesuszenia lub zbyt małego pojemnika korzenie nie są w dobrej kondycji, a to wpływa na przyjęcie się i rozrost rośliny. Krzew o wys. do pół metra powinien mieć pojemnik o poj. 3-5 l, o wys. 1 metra - 5-10 l.

Jak sadzić rośliny?

Przed sadzeniem wstawiamy donicę do wody na godzinę. Wykopujemy dołek nieco głębszy niż wysokość bryły korzeniowej sadzonego krzewu. Na dno kładziemy dobrze rozłożony obornik, przysypujemy trochę ziemią. Na to stawiamy bryłę, obsypujemy dookoła ziemią zmieszaną z nawozem o przedłużonym działaniu np. Osmocote. Ubijamy ją, podlewamy. Na wierzchu układamy warstwę  ściółki z kory grubości 5-10 cm. 

Jak przycinamy krzewy?

Po posadzeniu przycinamy wszystkie gałązki tak, aby na każdej zostały 3-4 pąki liściowe lub liście. Krzewy kwitnące wczesną wiosną przycinamy dopiero po kwitnieniu, skracając je o połowę lub 1/3.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
WIOSNĄ NA BALKONIE. Pierwsze kwiaty, które możesz posadzić na balkonie to BRATKI, JASKRY i STOKROTKI WIOSNĄ NA BALKONIE. Pierwsze kwiaty, które możesz posadzić na balkonie to BRATKI, JASKRY i STOKROTKI

O tej porze roku balkony najczęściej są jeszcze bezbarwne. Rozweselą je kwiaty cebulowe posadzone razem z kolorowymi bratkami, niezapominajkami, jaskrami i stokrotkami. Te wiosenne kwiaty nie są...

Cięte kwiaty w wazonie na wiosnę - jak się nimi zajmować, by cieszyły oko jak najdłużej? Cięte kwiaty w wazonie na wiosnę - jak się nimi zajmować, by cieszyły oko jak najdłużej?

Wiosenną porą wiele osób ozdabia swoje mieszkania ciętymi kwiatami: tulipanami i narcyzami. Jak je pielęgnować, by ich uroda cieszyła nas jak najdłużej? Jak przedłużyć życie kwiatów ciętych?

ZWIASTUNY WIOSNY. Które krzewy zakwitną najwcześniej? ZWIASTUNY WIOSNY. Które krzewy zakwitną najwcześniej?

Aby ogród nabrał kolorów zaraz po zimie, warto posadzić w nim krzewy wcześnie kwitnące wiosną. Zawiązują one pąki kwiatowe jeszcze jesienią poprzedniego roku i z reguły nie wymagają wiele...

Aktualizacja: 04.03.2013 18:31
Autor: bibika
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Sebastian Kulczyk. Kim jest i czym się zajmuje syn Jana Kulczyka?
Sebastian Kulczyk. Kim jest i czym się zajmuje syn Jana Kulczyka?

Kim jest Sebastian Kulczyk - syn Grażyny Kulczyk i multimilionera Jana ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.