porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak uprawiać hortensję ogrodową?
Jak uprawiać hortensję ogrodową? Któż by nie chciał mieć w ogródku hortensji ogrodowej? Czyż ...
Okra jest u nas mało popularna - niesłusznie! Warto nauczyć się uprawiać i jeść to egzotyczne warzywo

Okra w ogrodzie – jak uprawiać to pochodzące z tropików warzywo?

Okra w ogrodzie – jak uprawiać to pochodzące z tropików warzywo?

Okra, choć ciepłolubna, udaje się także w polskich ogrodach, gdy wybierzemy dla niej stanowisko słoneczne i osłonięte od wiatru.

fot.: Photos.com
Działka czy ogródek pozwalają na uprawę mało znanych i niespotykanych w sklepach rodzajów warzyw. Miłośnicy kuchni azjatyckiej, wegetarianie i kucharze-amatorzy powinni zwrócić uwagę na okrę. Mówimy, jak uprawiać okrę.

Egzotyczne warzywo

Pochodzenie okry, znanej też jako ketmia jadalna, wciąż jest nieznane. Dziś warzywo to popularne jest w całej północnej Afryce, na południu Europy i Azji. Bywa uprawiana wszędzie tam, gdzie umożliwia to gorący klimat. Mimo dużych wymagań cieplnych, roślina ta z powodzeniem może być uprawiana także w Polsce.
Ketmia jest jednoroczną rośliną osiągająca metr wysokości. Wygląda efektownie: z kątów dużych liści wyrastają latem żółte, czerwono kropkowane kwiaty. Częścią jadalną są owoce, zbierane przed osiągnięciem pełnej dojrzałości. Przypominają wtedy trochę wydłużone strąki papryki, pokryte podobnym do zamszu puszkiem. Można je przyrządzać jak fasolkę szparagową. Okra stanowi jednak poszukiwany dodatek do wschodnich dań ze względu na niezwykłą konsystencję. Podczas gotowania z owoców wydziela się rodzaj śluzowatego soku, zagęszczającego wywar. Dzięki tym właściwościom okra jest warzywem polecanym osobom cierpiącym na choroby żołądka.

Uprawa

Okra ma dość długi okres wegetacji, sadzimy ją wiec możliwie najwcześniej, gdy tylko minie niebezpieczeństwo przymrozków. Niestety, źle znosi przesadzanie, nie warto więc przygotowywać wcześniej rozsady. Okrę powinno się uprawiać wyłącznie z nasion.
Zazwyczaj w płytkim dołku umieszczamy po trzy nasiona. Rozstaw pomiędzy roślinami powinien wynosić około trzydziestu centymetrów. Gdy rośliny wzejdą ,wybieramy najsilniejszą, wyrywając dwie słabsze siewki.

Ketmia jest rośliną ciepłolubną. Wymaga stanowiska dobrze nasłonecznionego i osłoniętego od wiatru. W pierwszym okresie warto nakryć grządkę warstwą słomy. Dobrym pomysłem może też być uprawa ketmii na rabacie podniesionej, na której ziemia szybciej się nagrzewa. Efekt ten można jeszcze wzmocnić, umieszczając pod wierzchnią warstwą gleby namoczoną słomę czy inne rozkładające się resztki roślinne. Ich rozkład przebiega w podwyższonej temperaturze i podgrzewa korzenie roślin od spodu. Większość odmian okry wydaje owoce po ok. dwóch miesiącach. Jeśli będziemy zbierać owoce regularnie, roślina będzie wytwarzać kolejne aż do września – października, nim temperatura obniży się poniżej dziesięciu stopni.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Okra w ogrodzie - jak przygotować rozsadę? Okra w ogrodzie - jak przygotować rozsadę?

Okra to warzywo mało znane, ale bardzo smaczne. W polskich sklepach ogrodniczych można już znaleźć nasiona okry - czy warto je kupić? Jak przygotować rozsadę okry?

Dziwaczek: jak uprawiać tę roślinę? Dziwaczek: jak uprawiać tę roślinę?

Dziwaczek to jednoroczna roślina, która wyjątkowo pięknie prezentuje się w ogrodzie. Dziwaczek ma duże pachnące kwiaty w różnych kolorach i można się nim cieszyć przez kilka miesięcy. Sprawdź, jak...

Gnojówka z pokrzyw: jak zrobić? Gnojówka z pokrzyw: jak zrobić?

Po co właściwie robić gnojówkę z pokrzyw? Fakt, nie pachnie najlepiej, ale ten nawóz doceniają wszyscy ceniący ekologię (i własne zdrowie) ogrodnicy.

Aktualizacja: 19.05.2012 09:46
Autor: fb
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Celia Jaunat, dziewczyna Krychowiaka – kim jest?
Celia Jaunat, dziewczyna Krychowiaka – kim jest?

Celia Jaunat, dziewczyna Grzegorza Krychowiaka, pojawiła się na meczu Hiszpanii ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.