porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
ZIMOWANIE DATURY. Jak pielęgnować daturę po sezonie, żeby w przyszłym roku znowu zakwitła?
ZIMOWANIE DATURY. Jak pielęgnować daturę po sezonie, żeby w przyszłym roku znowu zakwitła? Datura to wspaniała, obficie kwitnąca roślina. Aby pieknie kwitła, musi ...
Jak uprawiać krzewy pigwowca? Pielęgnacja i uprawa pigwowca

OWOCE JESIENI, czyli jakie są pożytki z pigwowca?

OWOCE JESIENI, czyli jakie są pożytki z pigwowca?

Największą ozdobą pigwowców są latem - efektowne kwiaty, a zimą smaczne owoce.

fot.: MURATOR
Zwracają uwagę już wiosną, gdy w marcu i kwietniu okrywają się mnóstwem ładnych kwiatów. Jednak najbardziej cenione są dojrzewające jesienią pachnące, żółtawe owoce, z których powstają smakowite i zdrowe dżemy, przetwory i popularne nalewki.

Ozdobne i praktyczne – jakie są walory pigwowców?

Pigwowce często są mylone z pigwami, które są drzewami owocowymi. W naszych warunkach możemy uprawiać kilka gatunków pigwowców. Najpopularniejszy jest pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica), który dorasta do 1,5m wysokości. Obficie kwitnie wiosną (przed rozwojem liści) na pomarańczowo lub łososiowo. Nieco większe rozmiary osiąga pigwowiec okazały (Chaenomeles speciosa), który może osiągnąć 2-3m wysokości i szerokości. Kwiaty pigwowca są różowe lub czerwone, a także białe u odmiany Nivalis. Najwięcej odmian o ozdobnych kwiatach w różnych odcieniach różu i czerwieni wyhodowano z pigwowca pośredniego (Chaenomeles x superba).

Krzewy pigwowców są uzbrojone w ciernie i z tego względu świetnie nadają się na nieformowane, trudne do przebycia żywopłoty. Aromatyczne właściwości owoców pigwowców używane są także w przemyśle perfumeryjnym. Świeże owoce stosuje się często jako naturalny odświeżacz w szafach z odzieżą.

Czego potrzebują pigwowce?

Zadowolą się każdą przeciętną ogrodową, umiarkowanie wilgotną glebą. Tolerują suszę, a na zbyt wilgotnej glebie mogą przemarzać. Nie lubią też gleb z nadmiarem wapnia. Najlepiej czują się na słonecznych i ciepłych stanowiskach. W takich miejscach wcześnie i obficie kwitną oraz owocują.

Pigwowiec - alternatywa dla cytryny w herbacie

Owoce pigwowców nie są duże (około 4-5cm średnicy) i zależnie od odmiany są kuliste lub lekko spłaszczone. Zawierają dużo pektyn i znacznie więcej witaminy C niż cytryna. Są dość twarde i trwałe, a żółtawa skórka często pokryta jest rumieńcem i wydziela przyjemny zapach. Dojrzewają od września i w październiku nadają się już do zbioru. Mogą być świetnym dodatkiem do herbaty na zimowe, chłodne dni. Wystarczy pokroić owoc na plastry (usuwając wcześniej gniazdo nasienne) lub kostki i zasypać cukrem w słoiku. Po kilku dniach można dodawać już pigwowca do herbaty zamiast cytryny. Owoce pigwowca można smażyć z cukrem, otrzymując smaczne dżemy i konfitury. Popularne i bardzo cenione są też nalewki  z pigwowca. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Bukszpan – odmiany i uprawa [RADY OGRODNIKA] Bukszpan – odmiany i uprawa [RADY OGRODNIKA]

Bukszpan to krzew ozdobny wyjątkowo chętnie sadzony w ogrodach na rabatach, wykorzystywany też na żywopłoty. Jego atutem są niewielkie wymagania, możliwość nadawania mu przeróżnych form,...

Jakie rośliny posadzić w ogrodzie, żeby zimą wabiły (i karmiły) ptaki? Jakie rośliny posadzić w ogrodzie, żeby zimą wabiły (i karmiły) ptaki?

Zima to trudny dla ptaków okres. Aby pomóc im go przetrwać warto posadzić w ogrodzie krzewy o jadalnych owocach. Jakie wybrać?

Jakie krzewy wybrać na kolorowy żywopłot? [GALERIA] Jakie krzewy wybrać na kolorowy żywopłot? [GALERIA]

Żywopłot nie musi składać się z jednego gatunku roślin, które zawsze wyglądają tak samo. Ciekawym rozwiązaniem może być stworzenie naturalnego szpaleru złożonego z roślin o kolorowych lub...

Aktualizacja: 11.03.2015 09:43
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Łukasz Tusk, poseł PO?

Czy poseł na sejm Łukasz Tusk jest spokrewniony z byłym ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.