porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Opuchlak truskawkowiec. Jak pozbyć się opuchlaka z ogrodu?
Opuchlak truskawkowiec. Jak pozbyć się opuchlaka z ogrodu? Opuchlak truskawkowiec spędza sen z oczu ogrodnikom. Uszkadza truskawki, poziomki, ...
Sadzenie pomidorów - kiedy sadzić pomidory w gruncie? Odstępy między krzewami pomidorów - jakie?

POMIDORY - skąd wziąć sadzonki, termin sadzenia, odległości

 POMIDORY - skąd wziąć sadzonki, termin sadzenia, odległości

Pomidory w gruncie sadzimy w drugiej połowie maja, w folii  możemy 2 tygodnie wcześniej.

fot.: Gettyimages.com
Pomidory to warzywa doskonałe - smaczne, różnorodne, obficie owocujące... Jak sadzić i uprawiać je na własnej działce, w ogrodzie czy na balkonie?

Rozsadę pomidorów w sezonie można kupić w każdym sklepie ogrodniczym czy na targu. Warto jednak przygotować ją samodzielnie. Wysiane do skrzynek nasiona pikujemy, gdy pojawią się dwa pierwsze liście, a po mniej więcej sześciu tygodniach rozsada jest gotowa do przeniesienia na stałe miejsce.

>>>Jak samodzielnie przygotować rozsadę pomidorów? KLIKNIJ!

Termin sadzenia pomidorów i wszystkich pozostałych etapów zależy głównie od tego, w jakich warunkach chcemy uprawiać pomidory. To rośliny wymagające wiele ciepła i światła, zabija je nawet krótki przymrozek. Wystarczy, że temperatura spadnie na kilka godzin do zera i rośliny obumrą. Zawodowi hodowcy mogą przygotować rozsadę choćby w lutym, jeśli dysponują ogrzewanymi i doświetlanymi szklarniami. W uprawie gruntowej przyjęło się wysadzanie rozsady w połowie maja. Możemy zacząć sezon dwa tygodnie wcześniej, jeśli mamy do dyspozycji tunel foliowy. W razie chłodów można zapobiec uszkodzeniom, wstawiając do tunelu 2-3 zapalone znicze. Jeśli ściany są w miarę szczelne, ten prowizoryczny środek powinien wystarczyć na kilka zimnych nocy.

Sadząc pomidory, powinniśmy pamiętać o zapewnieniu każdej roślinie odpowiedniej powierzchni. Poszczególne odmiany mogą mieć różne rozmiary. Generalnie, niskopienne krzewy sadzimy w odstępie 40 x 40 cm, wysokie co pół metra, niektóre rozłożyste koktajlówki potrzebują odstępów rzędu 60 cm.

Pomidory koktajlowe można też sadzić na balkonie, w doniczkach i skrzynkach o pojemności min. 5 litrów - im więcej miejsca, tym lepiej. To bardzo dobry sposób uprawy. Pomidory na balkonie nie są tak narażone na choroby, jak te rosnące w guncie, niestraszne im przygruntowe przymrozki, zwykle mają też dużo światła.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co to jest wilk na roślinie? Czy można go ukorzenić?

"Wilki” - tak ogrodnicy nazywają silne jednoroczne pędy rosnące pionowo na konarach drzew owocowych. Ale wilkami okreslane sa także zbędne pędy innych roslin wymagające usunięcia.

Jak obrywać wilki na pomidorach? Jak obrywać wilki na pomidorach?

„Wilki” na pomidorach, to rosnące prostopadle lub pod kątem w stosunku do głównego konaru, mocne pędy. Czy trzeba je ucinać, oderwać, czy może warto zostawić?

Odmiany pomidorów odporne na choroby - jakie wybierać? Odmiany pomidorów odporne na choroby - jakie wybierać?

Jakie pomidory wybrać, aby były idealne do jedzenia i odporne na choroby? Mówimy, jakie odmiany będą najlepsze do sadzenia w gruncie i w doniczkach?

Aktualizacja: 17.04.2018 12:56
Autor: kzb
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Klaus Barbie. „Rzeźnik z Lyonu” złapany przez łowców nazistów

Klaus Barbie, znany jako „Rzeźnik z Lyonu” był jednym z ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.