porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Winogrona - jak je uprawiać w ogrodzie?
Winogrona - jak je uprawiać w ogrodzie? Winorośl należy do najdawniej uprawianych roślin. Rodzi jedne z najsmaczniejszych ...
jak uprawiać poziomki w doniczce? Poziomki w skrzynkach na balkonie - czy urosną? Sadzenie poziomek w skrzynkach

Poziomki na balkonie – jak uprawiać poziomki w doniczkach?

Poziomki na balkonie – jak uprawiać poziomki w doniczkach?

Poziomki można z powodzeniem uprawiać w pojemnikach na balkonie.

fot.: sxc.hu
Poziomki to rośliny najczęściej spotykane w lasach i ogrodach, a od niedawna również na miejskich balkonach. Uprawa poziomek nie jest wymagająca, a owocami z domowej hodowli można cieszyć się od lipca aż do października.

Poziomka to rodzaj byliny o charakterystycznych trójlistkowych liściach. Daje aromatyczne i słodkie owoce, a ze względu na stosunkowo niskie wymagania, jej uprawą mogą z powodzeniem zająć się początkujący ogrodnicy. Poziomka nadaje się do uprawy na balkonie, a w przypadku braku wystarczająco dużej powierzchni, można zdecydować się na odmianę pnącą.

>>> Jakie właściwości mają poziomki? Czy wiesz, że POZIOMKI odchudzają i goją rany? KLIKNIJ!

Uprawa poziomek z nasion

Poziomki można uprawiać z sadzonek lub przygotowanej samemu rozsady. Pierwszy sposób jest zdecydowanie łatwiejszy i mniej kłopotliwy. W tym drugim przypadku, ze względu na stosunkowo długi czas kiełkowania, nasiona poziomek należy zasiać już w lutym. W czasie kiełkowania należy zadbać o to, aby nie przelewać i nie przesuszyć nasion poziomki.

Rośliny, które mają przynajmniej trzy listki należy wsadzić do ziemi lub do doniczek zachowując dystans około 20-30 centymetrów pomiędzy sadzonkami.

Poziomki na balkonie – o czym pamiętać?

Wysadzenie roślin do pojemników na balkonie powinno nastąpić w maju. Dobrze jest uprzednio przyzwyczaić poziomki do zmiany temperatury wynosząc je na kilka godzin dziennie na balkon i chowając na noc. Po kilku dniach hartowania rośliny można zostawić na zewnątrz na stałe.

Dla poziomek, również tych rosnących na balkonie, najlepsze będzie stanowisko słoneczne, ale nie zbyt gorące, ponieważ poziomki nie lubią zbyt suchych i upalnych warunków. Gleba powinna być przepuszczalna, najlepiej o kwaśnym odczynie.

Poziomki owocują od czerwca do października. Są roślinami wieloletnimi, ale uprawiane w warunkach miejskich na balkonie, powinny być dobrze zabezpieczone przed silnym mrozem.

Najlepsze do domowej uprawy odmiany to popularna Rugia oraz Baron Solemacher, która daje o wiele większe owoce. Od  niedawna lubianą odmianą jest również dająca żółte owoce Yellow Vonder.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Pelargonie na balkonie: jak o nie dbać, aby długo kwitły? Pelargonie na balkonie: jak o nie dbać, aby długo kwitły?

Pelargonie to rośliny sezonowe, którymi bardzo chętnie ozdabiamy w sezonie nasze balkony. Mówimy, jak dbać o pelargonie na balkonie, aby cały sezon obficie kwitły i były piękną dekoracją balkonu.

Lantana: jak uprawiać tę kwitnącą roślinę na balkon? Lantana: jak uprawiać tę kwitnącą roślinę na balkon?

Lantana to bardzo dekoracyjna roślina, którą w sezonie możemy uprawiać na balkonach i tarasach. Jej ozdobne kwiaty zmieniają swą barwę w trakcie rozwoju. Jak uprawiać lantanę, czego wymaga ta roślina?

Ogród na balkonie -jakie rośliny dla początkujących? Ogród na balkonie -jakie rośliny dla początkujących?

Nawet na balkonie o niewielkiej powierzchni można zmieścić mały ogród z podstawowymi ziołami. Jakie rośliny można uprawiać w miniogródku? Prezentujemy krótki poradnik dla początkujących ogrodników.

Aktualizacja: 12.03.2015 17:28
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jakub Żulczyk - kim jest? [KARIERA i NAŁOGI]
Jakub Żulczyk - kim jest? [KARIERA i NAŁOGI]

Jakub Żulczyk jest pisarzem młodego pokolenia, który wsławił się ostatnio ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.