porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Bukszpan – odmiany i uprawa [RADY OGRODNIKA]
Bukszpan – odmiany i uprawa [RADY OGRODNIKA] Bukszpan to krzew ozdobny wyjątkowo chętnie sadzony w ogrodach na ...

Prace ogrodowe w maju: co trzeba zrobić?

Prace ogrodowe w maju: co trzeba zrobić?
fot.: Flickr.com/ Phil Richards
Maj to pełnia wiosny. Wszystko kwitnie, pachnie, zieleni się, ale pracy nie brakuje. Ledwo posprzątamy ogród po zimie już zaczynają się prace przy roślinach, które właśnie przekwitły. Gdy zrobi się naprawdę ciepło sadzimy i siejemy. Co robimy w ogrodzie w maju?

Siejemy i sadzimy

W połowie maja po tzw. "zimnych ogrodnikach" (12-14 maja), w naszym klimacie nie powinny już występować przymrozki.  Zatem można już wysiać i wysadzić do gruntu sadzonki roślin wrażliwych na chłody takich jak pelargonie, petunie, werbeny, lobelie czy surfinie. Przed ich wysadzeniem na miejsca stałe, warto na początku maja zahartować rozsady kwiatów i kiełkujące już bulwy i cebulki. Wysadzamy bulwy i cebulki kwiatów letnich: dalie, mieczyki, pacioreczniki i begonie bulwiaste, które nadają się zarówno do ogrodów, jak i do pojemników, na balkony i tarasy.
Wysiewamy do gruntu nasiona roślin szybko rosnących jak nagietki, kosmosy, aksamitki, maciejki, a także chabry, powoje, czarnuszki czy maczki kalifornijskie.

Ogród w maju: zabiegi pielęgnacyjne

Przycinamy krzewy ozdobne wcześnie kwitnące takie jak forsycja, tawuła wczesna, wierzba iwa, migdałek trójklapowy.
Nawozimy glebę domieszką dobrze rozłożonego obornika lub kompostu. Ozdobne krzewy i iglaki odżywiamy preparatami specjalnie dla nich przygotowanymi.

Prace porządkowe

Pielimy rabaty, usuwamy zwiędłe kwiaty wiosennych roślin cebulowych: hiacyntów, narcyzów, krokusów, cebulic. Nie należy dopuszczać do wytworzenia nasion, co osłabia rośliny.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie warzywa można zbierać w styczniu na działce?

Czy zima oznacza, że nie warto zaglądać na działkę i do ogródka? Niekoniecznie!

Gnojówka z pokrzyw: jak zrobić? Gnojówka z pokrzyw: jak zrobić?

Po co właściwie robić gnojówkę z pokrzyw? Fakt, nie pachnie najlepiej, ale ten nawóz doceniają wszyscy ceniący ekologię (i własne zdrowie) ogrodnicy.

JAK SADZIĆ MAGNOLIE? Mówimy KROK PO KROKU jak sadzić, ciąć i pielęgnować magnolie JAK SADZIĆ MAGNOLIE?  Mówimy KROK PO KROKU jak sadzić, ciąć i pielęgnować magnolie

Sprawdź, jak sadzić magnolie, to naprawdę nic trudnego. A ich obecność będzie cieszyć oko - ze względu na swoje piekne kwiaty wspaniale prezentują się nie tylko w parkach, ale i domowych ogródkach....

Aktualizacja: 13.05.2015 12:40
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kamil Pawelski, Ekskluzywny Menel – kim jest? [ZDJĘCIA]
Kamil Pawelski, Ekskluzywny Menel – kim jest? [ZDJĘCIA]

Ekskluzywny Menel jest dobrze zapowiadającym się męskim blogerem. Styl, który ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.