porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
RAJSKA JABŁOŃ. Jak uprawiać rajską jabłoń? Ozdobne odmiany jabłoni nazywane rajskimi obficie kwitną wiosną, a jesienią ...
Które gatunki drzew lepiej znoszą przesadzanie, a które tego nie lubią?

PRZESADZANIE DRZEW. Czy wszystkie drzewa dobrze znoszą przesadzanie?

Powiedzenie mówi, że starych drzew się nie przesadza. Często jednak po kilku latach konieczne jest przeniesienie drzewa na nowe miejsce. Warto pamiętać, że nie każde drzewo dobrze się przyjmuje. Które gatunki lepiej, a które gorzej znoszą przesadzani

Przesadzanie starszych drzew zawsze należy traktować jako ostateczność. Nie jest bowiem łatwo uchronić drzewo przed negatywnymi skutkami uszkodzenia korzeni w trakcie przesadzania.

Jak zabrać się do przesadzania?

Warto kierować się zasadą, że drzewa liściaste przesadzamy tylko w okresie bezlistnym (wczesna wiosna lub jesień). Drzewa iglaste najlepiej regenerują system korzeniowy od połowy sierpnia do połowy października. Gdy chcemy szybko przesadzić drzewo trzeba bardzo ostrożnie obkopać bryłę korzeniową i postarać się obwiązać ją jutą lub innym materiałem.  Dzięki temu bryła nie rozpadnie się w trakcie przenoszenia na nowe miejsce. 

W przeddzień przesadzania warto obficie podlać drzewo, aby ziemia była bardziej zwięzła – łatwiej będzie wtedy wykopać bryłę korzeniową. Unikajmy przesadzania drzew bez bryły korzeniowej – z gołym korzeniem. Nadają się do tego jedynie młode drzewka (co najwyżej kilkuletnie) i tylko gatunków, które dobrze to znoszą.

Które drzewa trudno się przyjmują?

Drzewa, które nie lubią przesadzania, to m. in.: buk, dąb szypułkowy, surmia (katalpa), klon czerwony, magnolia, orzech włoski, szupin japoński (perełkowiec), robinia akacjowa, sosna czarna, tulipanowiec. Najlepiej unikać przesadzania tych drzew lub robić to w ostateczności.

Jakie drzewa dobrze znoszą przesadzanie?

Lepiej przyjmą się po przesadzaniu: jodła jednobarwna, sosna zwyczajna, świerk klujący, jałowce, daglezja zielona (tylko wiosną), dąb czerwony, grab pospolity, glediczja trójcierniowa, jabłonie, jesion, jarząb, kasztanowiec biały, klon jawor, klon srebrzysty, klon zwyczajny, lipy, miłorząb japoński, morwa biała, platan klonolistny, śliwy (gatunki ozdobne), topola, wiąz, wiśnie (gatunki ozdobne), wierzba (tylko wiosną).

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jodła kaukaska w ogrodzie: jak ją uprawiać

Jodła kaukaska to niezwykle dekoracyjne, wiecznie zielone drzewo iglaste. Ma wyjątkowo miękkie, dość szerokie igły, które delikatnie zmieniają odcień zieleni w zależności od pory roku. Jodły...

Daglezje – które odmiany daglezji nadają się do małej przestrzeni? Daglezje – które odmiany daglezji nadają się do małej przestrzeni?

Popularna u nas daglezja zielona szybko rośnie i osiąga naprawdę spore rozmiary. Są jednak mniejsze jej odmiany. Podpowiadamy, które możesz hodować w niewielkim ogrodzie.

Jak przesadzić drzewo w ogrodzie? Jak przesadzić drzewo w ogrodzie?

Przeniesienie drzewa w dogodniejsze miejsce jest możliwe - wymaga jednak staranności i cierpliwości. Samodzielnie można przesadzić drzewo o obwodzie pnia ok. 20 cm, bo wytrzyma ono ograniczenie...

Aktualizacja: 11.03.2015 09:30
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Aleksandra Popławska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Aleksandra Popławska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Aleksandra Popławska zagra jedną z głównych ról w nowym serialu ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.