porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Przycinanie drzew – jak się do tego zabrać i kiedy rozpocząć cięcie?
Przycinanie drzew – jak się do tego zabrać i kiedy rozpocząć cięcie? Wiosna to doskonały czas na przycinanie drzew owocowych. Dowiedz się, ...
regularnie przycinana porzeczka odwdzięczy się dorodnymi owocami

Przycinanie krzewów – jak przeprowadzać cięcie porzeczek?

Przycinanie krzewów – jak przeprowadzać cięcie porzeczek?

Aby krzewy porzeczek latem obficie owocowały -  potrzebne jest wiosenne cięcie.

fot.: Agnieszka Mike-Jeziorska
Aby latem krzewy porzeczek obficie owocowały, dobrze jest wiosną je przyciąć i przygotować do okresu wegetacyjnego. Sprawdź, co musisz zrobić?

Jaki i dlaczego należy ciąć krzewy porzeczek?

Pędy nowo posadzonych krzewów porzeczek powinniśmy skrócić nad 2-3 pąkiem, licząc od ziemi. Zwróćmy tylko uwagę, by pąk skierowany był na zewnątrz. Starsze rośliny wymagają tzw. cięcia prześwietlającego przynajmniej raz na dwa lata, przy czym czarne porzeczki należy ciąć mocniej niż porzeczki czerwone czy białe. Pierwsze cięcie młodych porzeczek można przeprowadzić po trzech latach od posadzenia. Generalna zasada jest taka, że wycinamy gałęzie najstarsze, rosnące na zewnątrz, krzyżujące się bądź płożące po ziemi. Najlepiej, gdy porzeczka czarna będzie miała 8-10 pędów jednorocznych i trzyletnich, porzeczka czerwona – do 10 pędów czteroletnich i młodszych. Te starsze łatwo odróżnić, bo mają znacznie ciemniejszą, zgrubiała korę. Jednorazowo wycinamy do 5 gałęzi.

Najgroźniejszym szkodnikiem w przypadku porzeczki czarnej jest tzw. wielkopąkowiec porzeczkowy. O tym, czy ten niedostrzegalny ludzkim okiem pajęczak żeruje na twoim krzewie możesz się przekonać właśnie wczesną wiosną. Na pędach widoczne są wówczas charakterystyczne okrągłe pąki, znacznie większe i bardziej regularne od pozostałych. Bezwzględnie należy je usunąć. Najlepiej zebrać je ręcznie do plastikowej torebki i spalić (w żadnym razie nie wyrzucać na kompost). Masz na to czas do początku maja.

Na wiosnę warto też krzewy porzeczek okopać i nawieźć. Jeśli używasz kompostu, pamiętaj, by nie przysypywać go ziemią, ale rozłożyć na powierzchni.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Epimedium czerwone: co to za roślina, jak uprawiać? Epimedium czerwone: co to za roślina, jak uprawiać?

Epimedium czerwone to bylina o efektownych liściach. Nadaje się do zadarniania powierzchni wokół drzew. Jak sadzić i pielęgnowac epimedium czerwone?

Dzwonek skupiony: uprawa, pielęgnacja

Ta piękna bylina przyciąga wzrok latem, gdy rozwijają się liczne fioletowoniebieskie kwiaty. Jest łatwa w uprawie, dlatego doskonale nadaje się dla początkujących ogrodników.

Trociny: do czego przydają się w ogrodzie? Trociny: do czego przydają się w ogrodzie?

Zamiast trociny wyrzucać, warto je wykorzystać w ogrodzie, na przykład do nawożenia roślin. Podpowiadamy, jak powinno się to dobrze zrobić.

Aktualizacja: 17.09.2012 14:07
Autor: zyl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Oscary 2015: IDA. Agata Kulesza - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Agata Kulesza-Figurska jest jedną z lepiej rozpoznawalnych polskich aktorek. Przez ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.