porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Przebiśniegi - pierwsze wiosenne kwiaty. Jakie odmiany przebiśniegów można uprawiać w ogrodzie?
Przebiśniegi - pierwsze wiosenne kwiaty. Jakie odmiany przebiśniegów można uprawiać w ogrodzie? Śnieżyczka przebiśnieg kwitnie już w lutym. Pozornie delikatne kwiatki wychylają ...
Wiosną w ogrodzie warzywnym trzeba przygotować grządki, warzywnik, ogród warzywny, jak przygotować podłoże, jak przygotowac ziemię,

Przygotowanie grządek - jak przygotować ziemię pod uprawy w warzywniku?

Przygotowanie grządek - jak przygotować ziemię pod uprawy w warzywniku?

Idealne grządki powinny mieć nie wiecej niż 120 cm szerokości - by łatwo było pielęgnować rosnące na nich rośliny.

fot.: HUSQVARNA
Jeśli w ogrodzie mamy wydzielone miejsce na warzywnik, to wiosną musimy przygotować ziemię pod uprawy i wydzielić grządki pod poszczególne warzywa. Jak zadbać o glebę w warzywniku, jakie grządki przygotować dla poszczególnych warzyw?

Warzywnik - jak przygotować glebę pod uprawy?

Wiosna to czas rozpoczęcia prac w ogrodzie warzywnym. Trzeba przygotować ziemię pod uprawy warzyw i przygotować grządki pod poszczególne gatunki warzyw.

  • Przed zimą ziemia w ogrodzie warzywnym powinna zostać  skopana i pozostawiona w tzw. ostrej skibie. Na początku wiosennych prac musimy skiby rozkruszyć i ziemię wzruszyć. Na małej powierzchni można to zrobić grabiami, na większej warto zastosować glebogryzarkę.

  • Wzruszoną glebę należy starannie wyrównać – do tego przydatne będą grabie.

  • Po wyrównaniu powierzchni ziemi zabieramy się do przygotowania grządek warzywnych. Łatwiej nam będzie, jeśli wcześniej przygotowaliśmy plan nasadzeń rozrysowany na kartce. Zgodnie z tym planem wyznaczamy poszczególne grządki w warzywniku posługując się w tym celu dwoma palikami połączonymi sznurkiem.

  • Wbijamy jeden palik w miejscu, gdzie grządka ma się zaczynać i rozciągając sznurek dochodzimy do miejsca, gdzie grządka ma się kończyć. Tam wbijamy palik, a wzdłuż rozciągniętego sznurka znaczymy linię na ziemi.

  • Podobnie robimy przy wyznaczaniu drugiego boku grządki. Najlepiej jeśli pojedyncza grządka ma nie więcej niż 1,20 m szerokości, przy takiej szerokości łatwo będzie przeprowadzać wszystkie prace pielęgnacyjne. Pomiędzy grządkami pozostawiamy około 30-centymetrowe ścieżki – ziemię na ścieżkach należy udeptać.

  • Ziemię na przygotowanych grządkach warzywnych wiosną można zasilić stosując nawozy organiczne, takie jak dobrze przekompostowany obornik albo dobrze rozłożony kompost. Nawozy należy starannie wymieszać z ziemią.

  • Na tak przygotowanych grządkach wysiewamy nasiona warzyw albo wysadzamy rozsadę warzyw.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czy warzywnik może zdobić ogród? Czy warzywnik może zdobić ogród?

Warzywnik może swoją urodą dorównać tradycyjnym rabatom. Trzeba tylko posadzić warzywa o ozdobnych liściach czy owocach abo w sposób szczególny rozplanować kształt i elementy architektury takiego...

Jak siać rzodkiewkę, co ile centymetrów? Jak siać rzodkiewkę, co ile centymetrów?

Własne rzodkiewki prosto z ogródka można mieć od kwietnia do listopada. Trzeba tylko regularnie siać różne odmiany rzodkiewek w określonym czasie. Jak siać rzodkiewkę?

Ogród jesienią: Jak przygotować warzywnik do zimy? [LISTOPAD W OGRODZIE - LISTA PRAC] Ogród jesienią: Jak przygotować warzywnik do zimy? [LISTOPAD W OGRODZIE - LISTA PRAC]

Jesień to czas porządków w ogrodzie, także w warzywniku. Jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie warzywnym przed zimą? Listopad w ogrodzie, także ważywnym, to czas wielu prac:

Aktualizacja: 15.03.2013 16:44
Autor: mada
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Krystian Wieczorek – kim jest? KARIERA, RODZINA
Krystian Wieczorek – kim jest? KARIERA, RODZINA

Serialowy amant i laureat plebiscytu VIVA Najpiękniejsi, a z wykształcenia ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.