porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Przebiśniegi - pierwsze wiosenne kwiaty. Jakie odmiany przebiśniegów można uprawiać w ogrodzie?
Przebiśniegi - pierwsze wiosenne kwiaty. Jakie odmiany przebiśniegów można uprawiać w ogrodzie? Śnieżyczka przebiśnieg kwitnie już w lutym. Pozornie delikatne kwiatki wychylają ...
Wiosną w ogrodzie warzywnym trzeba przygotować grządki, warzywnik, ogród warzywny, jak przygotować podłoże, jak przygotowac ziemię,

Przygotowanie grządek - jak przygotować ziemię pod uprawy w warzywniku?

Przygotowanie grządek - jak przygotować ziemię pod uprawy w warzywniku?

Idealne grządki powinny mieć nie wiecej niż 120 cm szerokości - by łatwo było pielęgnować rosnące na nich rośliny.

fot.: HUSQVARNA
Jeśli w ogrodzie mamy wydzielone miejsce na warzywnik, to wiosną musimy przygotować ziemię pod uprawy i wydzielić grządki pod poszczególne warzywa. Jak zadbać o glebę w warzywniku, jakie grządki przygotować dla poszczególnych warzyw?

Warzywnik - jak przygotować glebę pod uprawy?

Wiosna to czas rozpoczęcia prac w ogrodzie warzywnym. Trzeba przygotować ziemię pod uprawy warzyw i przygotować grządki pod poszczególne gatunki warzyw.

  • Przed zimą ziemia w ogrodzie warzywnym powinna zostać  skopana i pozostawiona w tzw. ostrej skibie. Na początku wiosennych prac musimy skiby rozkruszyć i ziemię wzruszyć. Na małej powierzchni można to zrobić grabiami, na większej warto zastosować glebogryzarkę.

  • Wzruszoną glebę należy starannie wyrównać – do tego przydatne będą grabie.

  • Po wyrównaniu powierzchni ziemi zabieramy się do przygotowania grządek warzywnych. Łatwiej nam będzie, jeśli wcześniej przygotowaliśmy plan nasadzeń rozrysowany na kartce. Zgodnie z tym planem wyznaczamy poszczególne grządki w warzywniku posługując się w tym celu dwoma palikami połączonymi sznurkiem.

  • Wbijamy jeden palik w miejscu, gdzie grządka ma się zaczynać i rozciągając sznurek dochodzimy do miejsca, gdzie grządka ma się kończyć. Tam wbijamy palik, a wzdłuż rozciągniętego sznurka znaczymy linię na ziemi.

  • Podobnie robimy przy wyznaczaniu drugiego boku grządki. Najlepiej jeśli pojedyncza grządka ma nie więcej niż 1,20 m szerokości, przy takiej szerokości łatwo będzie przeprowadzać wszystkie prace pielęgnacyjne. Pomiędzy grządkami pozostawiamy około 30-centymetrowe ścieżki – ziemię na ścieżkach należy udeptać.

  • Ziemię na przygotowanych grządkach warzywnych wiosną można zasilić stosując nawozy organiczne, takie jak dobrze przekompostowany obornik albo dobrze rozłożony kompost. Nawozy należy starannie wymieszać z ziemią.

  • Na tak przygotowanych grządkach wysiewamy nasiona warzyw albo wysadzamy rozsadę warzyw.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Gnojówka z pokrzyw: jak zrobić? Gnojówka z pokrzyw: jak zrobić?

Po co właściwie robić gnojówkę z pokrzyw? Fakt, nie pachnie najlepiej, ale ten nawóz doceniają wszyscy ceniący ekologię (i własne zdrowie) ogrodnicy.

Ogród jesienią: Jak przygotować warzywnik do zimy? [LISTOPAD W OGRODZIE - LISTA PRAC] Ogród jesienią: Jak przygotować warzywnik do zimy? [LISTOPAD W OGRODZIE - LISTA PRAC]

Jesień to czas porządków w ogrodzie, także w warzywniku. Jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie warzywnym przed zimą? Listopad w ogrodzie, także ważywnym, to czas wielu prac:

Co wysiać w sierpniu na poplon? Co wysiać w sierpniu na poplon?

W warzywniku latem ciągle coś się dzieje. Jedne warzywa zbieramy, inne siejemy albo sadzimy. Jak dobrze wykorzystać sezon wegetacyjny, co można siać późnym latem?

Aktualizacja: 15.03.2013 16:44
Autor: mada
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Wojciech Mazolewski - kim jest partner Mai Sablewskiej? [KARIERA, RODZINA]
Wojciech Mazolewski - kim jest partner Mai Sablewskiej? [KARIERA, RODZINA]

Wojciech Mazolewski to gitarzysta basowy i kontrabasista jazzowy. Jest liderem ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.