porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
ROŚLINY ZIMĄ. Jak zabezpieczyć krzewy malin przed zimą?
ROŚLINY ZIMĄ. Jak zabezpieczyć krzewy malin przed zimą? Aby cieszyć się co roku malinami pomyśl, co zrobić, aby ...
Ozdobne jabłonie w twoim ogrodzie

RAJSKA JABŁOŃ. Jak uprawiać rajską jabłoń?

Ozdobne odmiany jabłoni nazywane rajskimi obficie kwitną wiosną, a jesienią obsypują się mnóstwem czerwonych lub żółtawych jabłuszek. Nie zajmują wiele miejsca i nadają się do każdego ogrodu. Czego potrzebuje rajska jabłoń?

Istnieje kilkanaście gatunków i odmian ozdobnych jabłoni , które różnią się pokrojem, wielkością oraz barwą kwiatów, liści i owoców. Najczęściej spotykane są jabłoń jagodowa (Malus baccata), jabłoń kwiecista (Malus floribunda) i jabłoń purpurowa (Malus x purpurea). Są to niewysokie, wolno rosnące drzewa dorastające do 3-4m wysokości i osiągające podobną średnicę korony.

Czy rajska jabłoń ma duże wymagania

Rajskie jabłonie najlepiej czują się na słonecznych i wyeksponowanych stanowiskach. W cieniu słabo kwitną i owocują. Lubią żyzne, umiarkowanie wilgotne, lekko kwaśne i przepuszczalne gleby. Nie trzeba przycinać ich tak intensywnie, jak gatunki owocowe. Wystarczy na przełomie zimy i wiosny wyciąć pędy uszkodzone i krzyżujące się. Ozdobne jabłonie są odporne na mróz i nie wymagają zabezpieczania na zimę. W upalne lata warto regularnie nawadniać drzewa, aby owoce były bardziej dorodne.

Jesienne walory rajskich jabłoni

Pod koniec września zaczynają dojrzewać owoce („rajskie jabłuszka”) ozdobnych jabłoni. Z reguły są one niewielkie (2-3cm średnicy), okrągłe i zależnie od odmiany mogą być czerwone, żółte, pomarańczowe lub żółtoczerwone. Często utrzymują się na drzewach nawet zimą i stają się cennym pokarmem dla ptaków. Owoce wielu odmian zbierane w październiku mogą być wykorzystywane na przetwory. Ciekawe odmiany o dekoracyjnych barwach liści, kwiatów i owoców to m.in.: "Ola", "Royalty", "Kobendza", "Fryderyk Chopin", "Dolgo", "Golden Hornet", "Red Sentinel".

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Gdzie najlepiej posadzić drzewka owocowe? Gdzie najlepiej posadzić drzewka owocowe?

Nawet w małym ogrodzie warto więc mieć kilka drzewek owocowych. Owoce zrywane prosto z gałęzi smakują najbardziej. Gdzie najlepiej posadzić drzewka i krzewy owocowe?

Barwy i zapachy jesieni, czyli dlaczego warto posadzić grujecznik japoński? Barwy i zapachy jesieni, czyli dlaczego warto posadzić grujecznik japoński?

Liście grujecznika japońskiego najbardziej efektowne są jesienią, gdy przybierają różne barwy – różowawe, pomarańczowe, żółte, łososiowe lub purpurowe. Jeśli dobrze wybierzemy mu miejsce, będzie...

Aktualizacja: 11.03.2015 09:30
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej PIASEK Piaseczny: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Andrzej PIASEK Piaseczny: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Andrzej Piasek Piaseczny to jeden z ważniejszych artystów ostatnich 20 ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.