porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kwitnące rośliny doniczkowe: które warto hodować w domu?
Kwitnące rośliny doniczkowe: które warto hodować w domu? Zdobycie rośliny o pięknych kwiatach nie jest dziś żadnym problemem. ...
Jakie rośliny zdobią ogród zimą?

Rośliny ogrodowe ozdobne zimą – jakie wybrać?

Rośliny ogrodowe ozdobne zimą – jakie wybrać?

Berberys doskonale prezentuje się w zaśnieżonym ogrodzie.

fot.: thinkstockphotos.com
W uśpionym, zimowym ogrodzie, uwagę zwracają szczegóły takie jak wiszące na gałęziach barwne owoce i kolorowa kora. To one wpływają na urodę otoczenia.

Dekoracyjne owoce

Owoce drzew pozostające na gałązkach zimą mogą być żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe a nawet fioletowe. Niektóre owoce opadają po pierwszych mrozach, ale są też takie, które pozostają na roślinie aż do wiosny, pod warunkiem, że nie zostaną wcześniej zjedzone przez ptaki. I to jest drugi powód, dla którego warto posadzić rośliny obficie owocujące: by szarą jesienią i zimą móc obserwować ptaki przylatujące do ogrodowej stołówki. Niektóre owoce możemy wykorzystać sami (na przykład pigwowiec i rokitnik). Zawierają one dużo witamin (zwłaszcza witamina C) i nadają się na przetwory.

Krzewy: berberysy, kalina koralowa, ognik szkarłatny, ostrokrzew Meservy i okółkowy, pięknotka Bodiniera, pigwowiec japoński i pośredni, rokitnik wąskolistny, śnieguliczka Doorenbosa, trzmielina oskrzydlona oraz większość irg.

Drzewa: jabłonie ozdobne, jarząb pospolity (jarzębina).

Pnącza: dławisz okrągłolistny. 

Barwna kora

Zwykle jej nie dostrzegamy, bo gałęzie ukryte są wśród bujnych zielonych liści. Dopiero zimą uwagę zwracają rośliny o barwnej korze, ładnie wyeksponowanej na tle śniegu.

Krzewy: dereń biały ‘Sibirica’, dereń rozłogowy ‘Flaviramea’, złotlin japoński.

Drzewa: brzoza brodawkowata, czarna, papierowa i żółta.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 12.01.2015 21:47
Autor: MURATOR
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Zmarł Richard Glatzer. Kim był?
Zmarł Richard Glatzer. Kim był?

Richard Glatzer nie żyje. Reżyser chorował na stwardnienie zanikowe boczne ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.