porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kiedy i jak sadzimy tulipany? Początek października to idealny czas na sadzenie tulipanów. Żeby jednak ...
Rośliny trujące w mieszkaniu i ogrodzie

Które rośliny z naszego otoczenia są trujące?

Które rośliny z naszego otoczenia są trujące?
difenbachia fot.: _Mada
Każdy ogrodnik wie, że z roślinami trzeba obchodzić się bardzo ostrożnie, ponieważ wśród nich występuje wiele trujących gatunków. Trujący sok bywa niebezpieczny, ale jednocześnie jest często wykorzystywany w medycynie.

Trujące substancje w roślinach

Rośliny posiadają środki obronne, przy pomocy których bronią się przed zwierzętami i ludźmi. Niektóre rośliny posiadają kolce, ciernie, ostro zakończone liście, a jeszcze inne mają odstraszający zapach. Między roślinami występują także takie, które są trujące zarówno dla ludzi,  jak i dla zwierząt. Nie wszystkie substancje trujące posiadają właściwości szkodliwe. Niektóre z nich są wykorzystywane do różnych celów, np. pyrethrum – ekstrakt ze złocieni zwalcza mszyce. Inne substancje stosowane są w medycynie jako leki bądź jako środki kojące ból, np. atropina z pokrzyku wilczej jagody, morfina, kodeina oraz papaweryna występująca w maku. W herbacie i kawie również zawarte są roślinne toksyny.

Trujące rośliny pokojowe

Difenbachia – cała roślina jest trująca. W czasie przesadzania rośliny należy uważać na lepki sok. Powoduje on wysypkę na skórze. Niektóre kaktusy z rodziny Lophophora i Thricocereus zawierają odurzającą substancję – meskalinę, która może spowodować całkowity paraliż.

Oleander należy do roślin bardzo niebezpiecznych. Wszystkie jego części są trujące. Ukłucie liści oleandra może doprowadzić do śmierci.

Wilczomlecze zawierają trujący sok mleczny z toksyną euphorbonem – zwane mlekiem wilczym. Sok ten wydzielany jest w czasie zranienia rośliny. Podrażnia on skórę i wywołuje pęcherze.

Pierwiosnek kubkowaty posiada liście pokryte włoskami wydzielajacymi toksyczną priminę. Toksyna ta powoduje alergię, która objawia się swędzeniem, wysypka, katarem oraz podrażnieniem oczu.

Trujące rośliny ogrodowe

Mak lekarski posiada oleiste nasiona, które mają zastosowanie kulinarne. Zielone główki maku zawierają również gęsty sok, z którego uzyskuje się surowe opium.

Konwalie są również silnie trującymi roślinami. Kwiaty, liście, owoce oraz kora złotokapu zawierają alkaloid – zycytynę. Spożycie jednej jagody może wywołać śmierć u dziecka.

Wawrzynek wilczełyko późnym latem wytwarza purpurowoczerwone, trujące owoce, w których zawarta jest śmiertelnie niebezpieczna toksyna – mezereina. Rośliny psiankowate, np. psianka paprykowa posiada trujące właściwości. Psianka wszystkie swoje części, a szczególnie owoce ma bardzo trujące. Zielone części roślin psiankowatych wraz z zielonymi bulwami ziemniaków nie nadają się do spożycia . Trujące są również kiełki ziemniaków, dlatego należy je usuwać. Bez obaw natomiast możemy jeść ziemniaki czy czerwone dojrzałe pomidory, które również należą do roślin psiankowatych.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak zaplanować ogród? Jak stworzyć ogród marzeń?

Zaprojektowanie przestrzeni ogrodu najlepiej zlecić doświadczonemu projektantowi lub firmie ogrodniczej. Wiele osób woli jednak z różnych względów samodzielnie zaplanować ogród, co nie zawsze kończy...

Poznaj rośliny łatwe w uprawie! Jakie rośliny wybrać, by mieć latem piękny ogród małym nakładem pracy? Poznaj rośliny łatwe w uprawie! Jakie rośliny wybrać, by mieć latem piękny ogród małym nakładem pracy?

Upiększenie otoczenia kwiatami nie musi być mordęgą. Bez względu na to, czy szukamy roślin do domu czy ogrodu. Wystarczy wybrać odmiany naprawdę łatwe w pielęgnacji i uprawie. Zobacz jakie gatunki...

Co to jest CESARSKIE DRZEWO i czy można uprawiać je w Polsce? Co to jest CESARSKIE DRZEWO i czy można uprawiać je w Polsce?

Na wielu aukcjach i w ogrodniczych sklepach internetowych kusi nas zdjęcie przecudnej rośliny zwanej cesarskim drzewem. Co to za roślina, i czy rzeczywiście jest szansa, żeby urosła i kwitła w naszym...

Aktualizacja: 17.04.2018 20:05
Autor: EWi
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Michał Malitowski kończy karierę. Dlaczego?
Michał Malitowski kończy karierę. Dlaczego?

Ta wiadomość spadła jak grom z jasnego nieba! Michał Malitowski ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.