porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie są najczęstsze CHOROBY i SZKODNIKI ROŚLIN? Rośliny w ogrodzie w sezonie są atakowane przez różne szkodniki ...
Pielęgnacja róż ogrodowych nie jest tak trudna, jak myślisz. Jeśli znudziły ci się kwiaty jednoroczne, pomyśl o założeniu rosarium

RÓŻE OGRODOWE – jak założyć rosarium? Gdzie zaplanować ogród różany?

RÓŻE OGRODOWE – jak założyć rosarium? Gdzie zaplanować ogród różany?
O czym pamiętać zakładając rosarium? Jak sadzić róże, kiedy nawozić, jak podlewać? fot.: Photos.com
Róże w pojemnikach możesz sadzić przez cały rok – nie musisz czekać do jesieni czy wiosny. Ważne, aby pamiętać o kilku prostych zasadach.

 Jakie stanowisko wybrać?

Róże ogrodowe najlepiej rosną na stanowiskach nasłonecznionych, na glebach piaszczysto-gliniastych. Nie lubią ani miejsc podmokłych, ani zbyt suchych, dlatego dobrze przemyśl, gdzie je posadzisz. Jeśli gleba jest zbyt lekka, dodaj do niej odkwaszony torf lub glinę, a jeśli zbyt ciężka – piasek, żwir lub korę.

Jak stworzyć rosarium – krok po kroku?

Jeśli na krzewy róż chcesz przeznaczyć większą część ogrodu, pomyśl o założeniu rosarium. Takie miejsce powinieneś jednak dobrze przygotować. Mniej więcej na miesiąc przed sadzeniem ziemię należy przekopać na ok. 50 cm, usuwając chwasty wieloletnie i wzbogacając glebę o odpowiedni nawóz wieloskładnikowy. Róże wielokwiatowe, zwane też rabatowymi, sadzimy w rozstawie 40-50 cm, róże pnące co 1-1,2 m, a okrywowe, w zależności od siły wzrostu, po 2-4 sadzonki na metr kwadratowy. Te ostanie są wyjątkowo odporne na mróz, choroby i szkodniki, a przy tym nie wymagają wielu prac pielęgnacyjnych, polecane są więc początkującym ogrodnikom. Pamiętaj jednak, że w rosarium z prawdziwego zdarzenia powinny się znaleźć róże różnych gatunków i odmian.

Jak sadzić róże ogrodowe?

Róże w pojemnikach powinno się przed sadzeniem wstawić na co najmniej pół godziny do kubłów z wodą. Zdrowe korzenie można przyciąć na ok. 20 cm, uszkodzone lub chore – w całości. Krzewy róż umieszczamy w uprzednio wykopanych dołkach – na dnie każdego usypujemy niewielki kopczyk, wokół którego rozkładamy korzenie (miejsce szczepienia powinno znaleźć się ok. 5 cm pod ziemią). Ziemię mocno ugniatamy i obficie podlewamy. Warto zawczasu uformować wokół krzewów rodzaj fosy, która ułatwi podlewanie roślin w przyszłości – woda zasili różę, a nie miejsce wokół.

Pamiętaj, w pierwszym roku po posadzeniu róż nie należy nawozić! Jesienią lub wczesną wiosną możesz jedynie rozsypać wokół krzewów nieco kompostu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak założyć ogród różany? Jak założyć ogród różany?

Ogród kipiący różami to jedna z najbardziej wyrafinowanych założeń ogrodowych. Róże kwitną przez całe lato, niekiedy powtarzają kwitnienie. Wiele z nich pięknie pachnie. Nadają się na kwiat cięty....

Jak zabezpieczyć drzewka owocowe i róże wielkokwiatowe przed zimą?

Żeby drzewka owocowe i ozdobne róże zimą nam nie przemarzły, trzeba je dobrze osłonić. Podpowiadamy, co się do tego najlepiej nadaje.

Jakie róże wybrać do swojego ogrodu? Jakie róże wybrać do swojego ogrodu?

Zanim zakupisz sadzonki róż do swojego ogrodu, zapoznaj się w informacjami o ich wymaganiach, odporności i najważniejszych cechach. Warto odwiedzić rosaria, sklepy ogrodnicze, ogród botaniczny. Z...

Aktualizacja: 15.06.2012 07:05
Autor: zyl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Arleta Bojke: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Arleta Bojke to reporterka, która otrzymała Wiktora 2015 w kategorii ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.