porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak rozmnażać róże z sadzonek zielnych? Jak SAMODZIELNIE rozmnożyć róże?
Jak rozmnażać róże z sadzonek zielnych? Jak SAMODZIELNIE rozmnożyć róże? Czy domowym sposobem możliwe jest rozmnażanie róż? Owszem, i nie ...
Róże, jak sadzić róże, jak przycinać róże, jak pielęgnować róże, pielęgnacja róż, krzewy różane, różyczka

RÓŻE. Sadzimy i przycinamy róże - jak to zrobić?

RÓŻE. Sadzimy i przycinamy róże - jak to zrobić?

Krzewy róż, gdy są właściwie przycinane i pielęgnowane odwdzięczają się obfitym kwitnieniem.

fot.: sxc.hu
Nie posadziłeś róż w październiku, zrób to teraz i to jak najszybciej. Im wcześniej znajdą się na rabacie, tym łatwiej się przyjmą i lepiej będą rosły. Róże - jak je sadzić i przycinać wiosną?

Róże dobrze się czują w miejscu słonecznym, ale niezbyt nagrzanym, przewiewnym (ale nie w silnym przeciągu) osłoniętym od zimnego wiatru. Lubią gleby gliniasto-piaszczyste. Posadzone w cieniu lub w lekkiej ziemi kwitną mniej obficie.

Jak sadzić róże?

Sposób sadzenia róż zależy od tego, w jakiej formie kupimy sadzonkę. Jeśli rośnie w pojemniku, nie ma problemu. Wykopujemy dołek, wyjmujemy różę z doniczki i sadzimy. Jeśli jest to roślina z nieosłoniętą bryłą korzeniową, warto dokładnie się jej przyjrzeć.

>>> Jak rozmnażać róże z sadzonek zielnych? Jak SAMODZIELNIE rozmnożyć róże? KLIKNIJ!

U róż bez pojemnikach przed posadzeniem skracamy wszystkie uszkodzone, zbyt długie i grube korzenie. Przycinamy pędy naziemne do maksimum 20 cm. Zostawiamy tylko 4–5 pąków. Przycinamy je tak, aby ostatni pąk znajdował się na zewnątrz pędu i ok. 1 cm nad ostatnim oczkiem.

Przed sadzeniem krzewy umieszczamy na 2 godziny w wodzie. Korzenie nie mogą być suche.

Róże sadzimy w spulchnionej glebie. Na dnie dołka 30 cm x 30 cm usypujemy kopczyk obornika i ziemi i umieszczamy roślinę tak by korzenie rozłożyły się na kopczyku równomiernie. Krzew sadzimy tak głęboko, aby miejsce szczepienia znalazło się 3-4 cm poniżej poziomu gleby.

Dołek zasypujemy i delikatnie udeptujemy ziemię. Obficie podlewamy, a następnie wokół podstawy pędu usypujemy kopczyk. W pierwszym roku róż nie zasilamy już nawozami.

Jak odmłodzić stare krzewy róż?

Przycinanie odmładza roślinę i pobudza do kwitnienia. Zabieg ten należy wykonać po w kilka dni po zdjęciu zimowego okrycia z krzewów.

Cięcie rozpoczynamy zawsze od usunięcia pędów zmarzniętych, połamanych, chorych i starych. Pędy przycinamy od ostatniego rozgałęzienia – dzięki temu unikniemy sytuacji, w której dół będzie łysy, a góra gęsta. Po przycięciu wszystkie gatunki zasilamy nawozami wieloskładnikowymi działającymi korzystnie zarówno na korzenie, jak i na część naziemną.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak przycinać róże? Jak to robić, by róże dobrze rosły i obficie kwitły?

Krzewy róż wymagają umiejetnej pielegnacji, za którą odwdzięczają się obfitym kwitnieniem. Dowiedz się wszystkiego o przycinaniu róż. Dzięki temu zabiegowi każdego roku będą wyglądać coraz piękniej....

Kiedy sadzić róże i tulipany: najlepszy czas na sadzenie róż i tulipanów Kiedy sadzić róże i tulipany: najlepszy czas na sadzenie róż i tulipanów

Coraz częściej róże, podobnie jak wiele innych gatunków roślin, są sprzedawane w pojemnikach – takie można sadzić przez cały sezon. Co innego z cebulami tulipanów. Mają swój określony czas. Kiedy...

Jakie róże wybrać do swojego ogrodu? Jakie róże wybrać do swojego ogrodu?

Zanim zakupisz sadzonki róż do swojego ogrodu, zapoznaj się w informacjami o ich wymaganiach, odporności i najważniejszych cechach. Warto odwiedzić rosaria, sklepy ogrodnicze, ogród botaniczny. Z...

Aktualizacja: 22.08.2013 13:03
Autor: Maria Olczak
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kinga Jasiewicz- kim jest maturzystka, która pozwała Okręgową Komisję Egzaminacyjną?
Kinga Jasiewicz- kim jest maturzystka, która pozwała Okręgową Komisję Egzaminacyjną?

Maturzystka Kinga Jasiewicz nie dostała się na wymarzone studia stomatologiczne ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.