porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak rozmnażać róże z sadzonek zielnych? Jak SAMODZIELNIE rozmnożyć róże?
Jak rozmnażać róże z sadzonek zielnych? Jak SAMODZIELNIE rozmnożyć róże? Czy domowym sposobem możliwe jest rozmnażanie róż? Owszem, i nie ...
Róże, jak sadzić róże, jak przycinać róże, jak pielęgnować róże, pielęgnacja róż, krzewy różane, różyczka

RÓŻE. Sadzimy i przycinamy róże - jak to zrobić?

RÓŻE. Sadzimy i przycinamy róże - jak to zrobić?

Krzewy róż, gdy są właściwie przycinane i pielęgnowane odwdzięczają się obfitym kwitnieniem.

fot.: sxc.hu
Nie posadziłeś róż w październiku, zrób to teraz i to jak najszybciej. Im wcześniej znajdą się na rabacie, tym łatwiej się przyjmą i lepiej będą rosły. Róże - jak je sadzić i przycinać wiosną?

Róże dobrze się czują w miejscu słonecznym, ale niezbyt nagrzanym, przewiewnym (ale nie w silnym przeciągu) osłoniętym od zimnego wiatru. Lubią gleby gliniasto-piaszczyste. Posadzone w cieniu lub w lekkiej ziemi kwitną mniej obficie.

Jak sadzić róże?

Sposób sadzenia róż zależy od tego, w jakiej formie kupimy sadzonkę. Jeśli rośnie w pojemniku, nie ma problemu. Wykopujemy dołek, wyjmujemy różę z doniczki i sadzimy. Jeśli jest to roślina z nieosłoniętą bryłą korzeniową, warto dokładnie się jej przyjrzeć.

>>> Jak rozmnażać róże z sadzonek zielnych? Jak SAMODZIELNIE rozmnożyć róże? KLIKNIJ!

U róż bez pojemnikach przed posadzeniem skracamy wszystkie uszkodzone, zbyt długie i grube korzenie. Przycinamy pędy naziemne do maksimum 20 cm. Zostawiamy tylko 4–5 pąków. Przycinamy je tak, aby ostatni pąk znajdował się na zewnątrz pędu i ok. 1 cm nad ostatnim oczkiem.

Przed sadzeniem krzewy umieszczamy na 2 godziny w wodzie. Korzenie nie mogą być suche.

Róże sadzimy w spulchnionej glebie. Na dnie dołka 30 cm x 30 cm usypujemy kopczyk obornika i ziemi i umieszczamy roślinę tak by korzenie rozłożyły się na kopczyku równomiernie. Krzew sadzimy tak głęboko, aby miejsce szczepienia znalazło się 3-4 cm poniżej poziomu gleby.

Dołek zasypujemy i delikatnie udeptujemy ziemię. Obficie podlewamy, a następnie wokół podstawy pędu usypujemy kopczyk. W pierwszym roku róż nie zasilamy już nawozami.

Jak odmłodzić stare krzewy róż?

Przycinanie odmładza roślinę i pobudza do kwitnienia. Zabieg ten należy wykonać po w kilka dni po zdjęciu zimowego okrycia z krzewów.

Cięcie rozpoczynamy zawsze od usunięcia pędów zmarzniętych, połamanych, chorych i starych. Pędy przycinamy od ostatniego rozgałęzienia – dzięki temu unikniemy sytuacji, w której dół będzie łysy, a góra gęsta. Po przycięciu wszystkie gatunki zasilamy nawozami wieloskładnikowymi działającymi korzystnie zarówno na korzenie, jak i na część naziemną.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak przycinać róże? Jak to robić, by róże dobrze rosły i obficie kwitły?

Krzewy róż wymagają umiejetnej pielegnacji, za którą odwdzięczają się obfitym kwitnieniem. Dowiedz się wszystkiego o przycinaniu róż. Dzięki temu zabiegowi każdego roku będą wyglądać coraz piękniej....

Kiedy sadzić róże i tulipany: najlepszy czas na sadzenie róż i tulipanów Kiedy sadzić róże i tulipany: najlepszy czas na sadzenie róż i tulipanów

Coraz częściej róże, podobnie jak wiele innych gatunków roślin, są sprzedawane w pojemnikach – takie można sadzić przez cały sezon. Co innego z cebulami tulipanów. Mają swój określony czas. Kiedy...

Jak pielęgnować róże? Jak pielęgnować róże?

Róże nie należą do roślin łatwych w uprawie, ale każdy miłośnik ogrodów chciałby je mieć u siebie. Zadbane róże zachwycają kształtami, zapachem i kolorami.

Aktualizacja: 22.08.2013 13:03
Autor: Maria Olczak
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jan Żyliński, książę milioner. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Jan Żyliński to polski książę, urodzony i wychowany w Londynie ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.