porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Sadzenie drzew jesienią – na co zwrócić uwagę podczas zakupu sadzonek?
Sadzenie drzew jesienią – na co zwrócić uwagę podczas zakupu sadzonek? Sadzenie drzew jesienią ma wiele zalet. Deszczowa aura sprzyja szybszemu ...
Jak rozmnożyć samodzielnie pelargonie? Opisujemy krok po kroku, jak zrobić szczepki pelargonii.

Rozmnażanie pelargonii. Jak zrobić szczepki pelargonii?

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych kwiatów balkonowych. Możemy samodzielnie rozmnożyć pelargonie przez sadzonki. Podpowiadamy jak zrobić szczepki pelargonii.

Zastanawiasz się, jak rozmnożyć pelargonie? Oto instrukcja, jak zrobić szczepki pelargonii. Jesienią, ale jeszcze przed nadejściem mrozów, skrzynki bądź donice z pelargoniami zabieramy z balkonu czy tarasu i wstawiamy do widnego pomieszczenia, zabezpieczonego przed mrozem. Najlepiej, gdy będzie w nim panowała temperatura od 5 do 10 stopni Celsjusza. W takich warunkach pelargonie zimują. Podczas zimy rośliny umiarkowanie podlewamy, nie dopuszczając do całkowitego wyschnięcia podłoża.

>>> Pelargonie - dlaczego wybieramy te kwiaty na balkon? [KLIKNIJ!]

Kiedy przygotować szczepki pelargonii

Szczepki, czy sadzonki pędowe pelargonii, pobieramy z rośliny macierzystej już pod koniec lutego albo w marcu. W tym celu wybieramy z przechowywanej rośliny młode, zdrowe, najładniejsze pędy i odcinamy ich fragmenty wierzchołkowe ostrym, zdezynfekowanym nożem (nigdy nie ścinajmy sekatorem, bo to narzędzie niepotrzebnie miażdży tkanki rośliny).
Ścięte sadzonki ukorzeniamy w doniczkach wypełnionych mieszanką odkwaszonego torfu z piaskiem (tyle samo części piasku ile torfu). Przed umieszczeniem szczepek pelargonii w podłożu, warto zanurzyć ich końce w ukorzeniaczu do sadzonek zielnych – to przyspieszy proces ukorzeniania. Sadzonki zanurzamy w podłożu na głębokość ok. 1/3 długości.
Doniczki z sadzonkami ustawiamy w miejscu widnym i ciepłym.
Gdy sadzonki ukorzenią się, można je przesadzić do nowych doniczek, wypełnionych żyzną ziemią. Młodym roślinom urywamy wierzchołki, aby ładnie się rozkrzewiły.
Pamiętajmy, że pelargonie można wystawić na zewnątrz dopiero po 15 maja, gdy minie już niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Pelargonie na balkonie: jak o nie dbać, aby długo kwitły? Pelargonie na balkonie: jak o nie dbać, aby długo kwitły?

Pelargonie to rośliny sezonowe, którymi bardzo chętnie ozdabiamy w sezonie nasze balkony. Mówimy, jak dbać o pelargonie na balkonie, aby cały sezon obficie kwitły i były piękną dekoracją balkonu.

Pelargonia rabatowa – wymagania, uprawa Pelargonia rabatowa – wymagania, uprawa

Pelargonia rabatowa to wdzięczny kwiat, który cieszy się w Polsce dużą popularnością. Lubimy tę roślinę, ponieważ długo cieszy oko i... nie trzeba się przy niej zbytnio napracować. Mówimy, jak...

Pelargonie. Jak je sadzić? Jakie mają wymagania? Pelargonie. Jak je sadzić? Jakie mają wymagania?

Pelargonie to chyba najpopularniejsze kwiaty balkonowe w Polsce. Gdy tylko nadchodzi wiosna możemy kupić je absolutnie wszędzie - w hipermarketach, na bazarkach i w kwiaciarniach. Sprawdźmy, jak...

Aktualizacja: 08.11.2013 09:47
Autor: mada
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Marta Giermasińska? Szokujący awans narzeczonej polityka
Kim jest Marta Giermasińska? Szokujący awans narzeczonej polityka

Miesiąc temu 24-letnia Marta Giermasińska rozpoczęła pracę w elektrociepłowni w ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.