porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Hibiskus ogrodowy  - co to za roślina?
Hibiskus ogrodowy - co to za roślina? Hibiskusy t o rośliny mające wyjątkowo piękne kwiaty, które mogą ...
Jak uprawiać rzodkiewkę w pojemniku? Czy rzodkiewka urośnie na balkonie?

Rzodkiewka na balkonie. Czy można ją uprawiać w pojemnikach?

Rzodkiewka na balkonie. Czy można ją uprawiać w pojemnikach?

Rzodkiewkę z powodzeniem można uprawiać w balkonowych skrzynkach.

fot.: Gettyimages.com
Rzodkiewka, podobnie jak inne warzywa, może być z powodzeniem uprawiana w pojemnikach. Stosując się do kilku wskazówek można cieszyć się rzodkiewką z domowej uprawy od wiosny aż do jesieni. Mówimy, jak uprawiać rzodkiewkę na balkonie!

Rzodkiewka to roślina uprawna znana już w czasach starożytnych. Jeśli nie lubimy jej gorzkiego smaku warto zdecydować się na wczesne, łagodniejsze odmiany. Ze względu na właściwości lecznicze warto uwzględnić ją wśród warzyw uprawianych na balkonie. Ma mało kalorii, jest za to bogata w witaminy i minerały. Rzodkiewka korzystnie działa na wątrobę i drogi żółciowe. Jest też wykorzystywana w kosmetyce, gdyż dzięki dużej zawartości siarki wpływa regenerująco na włosy, skórę i paznokcie.

Jak wybrać pojemnik do uprawy rzodkiewki na balkonie?

Rzodkiewka z powodzeniem może być uprawiana w skrzynkach na balkonie, należy jednak pamiętać o odpowiedniej głębokości pojemnika – przynajmniej 40 cm. W przeciwnym razie ziemia będzie zbyt szybko wysychać, a rzodkiewka nie będzie mieć miejsca na wytworzenie jadalnego korzenia. Na dnie wysypujemy warstwę drenażu.

Uprawa rzodkiewki na balkonie – wysiew, podłoże, stanowisko i nawożenie

Podobnie jak w przypadku wielu innych roślin na balkon, również rzodkiewkę można uprawiać na dwa sposoby. Pierwszy to kupno gotowych sadzonek. Drugi wysiew nasion w ciepłych warunkach domowych oraz późniejsze przesadzenie roślin na balkon zachowując odległość 5-10 cm pomiędzy sadzonkami.

Najlepiej rośnie w przepuszczalnej ziemi, na słonecznym lub półcienistym stanowisku (przy zbyt dużym nasłonecznieniu rzodkiewka zdrewnieje).

Rzodkiewki, podobnie jak inne warzywa na balkonie nawozimy tylko naturalnym nawozem, np. biohumusem, który stosujemy przy każdym podlewaniu, po uprzednim rozcieńczeniu zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Jakie warzywa mogę rosnąć na balkonie obok rzodkiewki?

Rzodkiewka dobrze znosi towarzystwo innych warzyw. W tej samej skrzynce można zasadzić cebulę na szczypiorek, pietruszkę na nać, groszek, sałatę, a nawet pomidory. Wymienione warzywa na balkonie będą nie tylko podstawą sałatki. Zapewnią rzodkiewce potrzebny cień, w przypadku, gdy balkon wyeksponowany jest na silne działanie promieni słonecznych.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Pomidory koktajlowe na balkonie - czy można je uprawiać w pojemnikach?

Pomidorki koktajlowe są lubianą miniaturową wersją pomidora. Aby je uprawiać nie trzeba mieć dużego ogrodu - pomidorki koktajlowe świetnie nadają się do uprawy w doniczkach na balkonie. Jak to robić?

Modne kwiaty na balkon 2014 - jakie są? Modne kwiaty na balkon 2014 - jakie są?

Modny balkon to oprócz stylowych mebli i skrzynek na kwiaty - modne kwiaty balkonowe! Jakie rośliny na balkon wybrać na rok 2014 musimy wiedzieć już teraz, by zdążyć z wysiewem i sadzonkami....

Jak siać rzodkiewkę, co ile centymetrów? Jak siać rzodkiewkę, co ile centymetrów?

Własne rzodkiewki prosto z ogródka można mieć od kwietnia do listopada. Trzeba tylko regularnie siać różne odmiany rzodkiewek w określonym czasie. Jak siać rzodkiewkę?

Aktualizacja: 15.03.2014 15:02
Autor: edr_
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Make Life Harder - kim są autorzy bloga - Maciej i Lucjan?
Make Life Harder - kim są autorzy bloga - Maciej i Lucjan?

Make Life Harder, czyli MLH powstał po to, by obśmiać ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.