porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
KALENDARZ BIODYNAMICZNY. Grudzień w ogrodzie - jakie prace należy wykonać? Grudzień to czas, kiedy nasz ogród zazwyczaj tonie w białym ...
Sadzenie krzewów malin. Jak głęboko i w jakiej odległości od siebie posadzić maliny?

SADZENIE MALIN. Jak i kiedy sadzić maliny?

SADZENIE MALIN. Jak i kiedy sadzić maliny?
Krzewy malin najlepiej sadzić na przełomie października i listopada albo wczesną wiosną. fot.: sxc.hu
Maliny to pyszne owoce, bogate w witaminę C. Warto mieć chociaż krzaczek malin lub dwa w ogródku albo na działce. Podpowiadamy, gdzie i jak je posadzić, by dawały obfite plony.

Pierwsza kwestia to miejsce, gdzie posadzimy krzewy malin – najlepiej na stanowisku południowo-wschodnim lub południowo-zachodnim. Ziemia powinna być żyzna, próchnicza, lekko kwaśna i lekko wilgotna.

Optymalny termin sadzenia malin to przełom października i listopada – roślina ma wtedy czas, by przed mrozami jej korzenie zdążyły się rozrosnąć i wzmocnić. Drugim terminem jest wczesna wiosna.

Wybieramy sprawdzone sadzonki malin, najlepiej z dobrej szkółki, odporne na mróz i choroby. Nie wsadzamy ich głęboko, bo maliny mają płytki system korzeniowy. Wystarczy, jeśli przykrywają go 2-3 cm ziemi.

Krzewy malin wsadzamy w odległości około 50 cm od siebie, w rzędach. Rzędy powinny dzielić 2-3 metry, ponieważ krzewy bardzo się rozrastają. Po wsadzeniu obcinamy pędy nad ziemią.

Jeżeli planujemy zasadzić dużo krzewów malin, wskazane jest wsadzanie ich wzdłuż podwójnego drutu, między który wkładamy pędy. Jeśli sadzimy kilka krzaczków, nie ma konieczności montowania drutu, ale należy pamiętać o przycinaniu pędów (do ok. 120 cm), gdyż mają one tendencję do kładzenia się na ziemi.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Odkłady - jak w prosty sposób rozmnożyć krzewy? Odkłady - jak w prosty sposób rozmnożyć krzewy?

Przez odkłady można rozmnażać liczne krzewy owocowe, a także krzewy ozdobne. Da się tak rozmnożyc równiez krzewinki, np. lawendy. Jest to bardzo proste. Jak rozmnażać rośliny przez odkłady?

Jak przycinać borówkę amerykańską? Ogród na wiosnę [VIDEO] Jak przycinać borówkę amerykańską? Ogród na wiosnę [VIDEO]

Cięcie krzewów borówek jest ważnym zabiegiem ponieważ warunkuje obfite owocowanie. Warto pamiętać, że najwięcej owoców tworzy się na pędach młodych, które pobudzamy do wzrostu właśnie poprzez cięcie....

Jak przesadzać drzewa i krzewy? Ogród na wiosnę.[VIDEO]

Przesadzenie roślin może być konieczne, gdy rośliny rosną zbyt gęsto albo zarastają ścieżkę. Często sadząc drzewa i krzewy zapominamy, że rośliny małe w chwili sadzenia po kilku latach znacznie się...

Aktualizacja: 13.10.2012 16:22
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Rodzina Anny Grodzkiej. Kim są członkowie jej rodziny?

Kim jest najbliższa rodzina Anny Grodzkiej? Była żona Grażyna, syn ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.