porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy w zimie można ciąć drzewa? Większość drzew możemy przycinać przez cały rok jednak najlepszy jest ...
Jak pielęgnować orchidee?

STORCZYKI. Jak dbać o falenopsis?

Trudno przejść obojętnie obok kwitnących falenopsisów, które stały się jednymi z najpopularniejszych storczyków. Niezwykle dekoracyjne kwiaty przypominają siedzące na gałązce motyle i mogą mieć różne efektowne barwy. Jak uprawiać te orchidee w domu?

Dlaczego lubimy storczyki falenopsis?

Falenopsis (Phalaenopsis) ze względu na liczne zalety jest jednym z najbardziej lubianych i popularnych rodzajów storczyka, czyli orchidei. W odpowiednich warunkach tworzy wiele trwałych, egzotycznych kwiatów. Rośliny te kwitną o różnych porach roku i w zależności od odmiany kwiaty mogą utrzymać się nawet przez kilka tygodni. Pędy kwiatowe mogą osiągać wysokość od 60 do 150 cm, a liczba kwiatów dochodzi często do 30 na jednej roślinie. Najbardziej efektowne kwiaty w różnych kolorach mają liczne mieszańce, które można spotkać w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych.

Jakie miejsce lubi falenopsis?

Trzy rzeczy, bez których storczyki nie będą rosły to: wilgotne powietrze, ciepło i światło. Należy jednak chronić falenopsisy przed bezpośrednim słońcem i zapewnić im jednocześnie dużo światła rozproszonego (wschodnie lub zachodnie okno). Idealna temperatura dla falenopsisa to 22-28 stopni w dzień i 15-20 w nocy. Spełniając te warunki możemy liczyć na regularne kwitnienie storczyków (nawet kilka razy w roku).

Jakiego podłoża potrzebują storczyki?

Do uprawy storczyków najlepiej używać specjalnego, kompostowego i przepuszczalnego podłoża dla tej grupy roślin. Można kupić odpowiednią mieszankę dla storczyków w sklepach ogrodniczych. Podłoże powinno mieć stałą wilgotność (około 50%) utrzymywaną przez częste zraszanie.

Jak podlewać falenopsis?

Nadmiar wilgoci powoduje szybkie gnicie korzeni storczyków, dlatego nie można dopuścić do tego, by doniczka stała w wodzie. Należy podlewać rośliny bardzo ostrożnie, utrzymując podłoże wilgotne, ale nie mokre. Do podlewania najlepiej używać wody miękkiej.

Jak nawozić storczyki?

Falenopsis wymaga nawożenia przez cały rok, ponieważ nie ma organów magazynujących składniki odżywcze. W lecie należy używać specjalnych nawozów rozpuszczalnych w wodzie. W sprzedaży dostepne są też specjalne mieszanki nawozowe do stałego zraszania lub podlewania storczyków.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak uprawiać ZIOŁA W DOMU? Ziołowy ogródek na parapecie - jak o niego dbać zimą? Jak uprawiać ZIOŁA W DOMU? Ziołowy ogródek na parapecie - jak o niego dbać zimą?

W sprzedaży pojawia się coraz szerszy asortyment ziół i roślin przyprawowych, które można uprawiać w domu przez cały sezon. Dzięki temu nawet zimą możemy mieć własne świeże, aromatyczne i zdrowe...

Rośliny krótkiego dnia - phalaenopsis Rośliny krótkiego dnia - phalaenopsis

Falenopsis (Phalaenopsis) to najłatwiejszy w uprawie storczyk. Nie ma zbyt dużych wymagań, a jego duże kwiaty długo pozostają na roślinie. I co najważniejsze - chętnie zakwita zimą, gdy bardzo nam...

Jak zwalczyć przędziorki na roślinach płynem do mycia naczyń?

Wiele gatunków roślin doniczkowych zdobiących nasze mieszkania atakują przędziorki – groźne szkodniki roślin. Skutecznym domowym sposobem zwalczenia przędziorków jest przemywanie roślin...

Aktualizacja: 13.03.2015 14:46
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest prof. Bogusław Paź? [AFERA z obrażaniem Ukraińców]

Wykładowca na Uniwersytecie Wrocławskim opublikował wpis, w którym nazywa ukraińskich ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.