porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak należy podlewać storczyki? Podlewanie storczyków
Jak należy podlewać storczyki? Podlewanie storczyków Storczyki uprawiane w mieszkaniu to hybrydy pochodzące od roślin występujących ...
Jakie szkodniki żerują na roślinach doniczkowych?

Szkodniki roślin doniczkowych

Na roślinach doniczkowych w domu i w ogrodzie żeruje bardzo dużo szkodników. Do najczęściej spotykanych należą: czerwce, mączliki, mszyce, nicienie, przędziorki, skoczogonki, ślimaki oraz ziemiórki.

Czerwce

Są to szkodniki, które wysysają soki z roślin. Żerują  zwykle na dolnej stronie liści oraz na pędach. Do grupy czerwców należą tarczniki, miseczniki i wełnowce. Samice składają jaja pod własnymi ciałami, dzięki temu jaja są chronione twardym pancerzem. Larwy po wylęgnięciu rozchodzą się po całej roślinie, żerując wydzielają lepką substancję.

Mączliki szklarniowe

Są to tzw. białe muszki, małe do 2 mm długości, uskrzydlone owady. Larwy mączlika szklarniowego żerują na spodniej stronie liści, wysysając z nich soki. Na porażonych liściach początkowo pojawiają się żółte plamy, a następnie całe liście więdną i opadają.

Mszyce

Mszyce są to zielone lub czarne owady o wielkości do 5 mm. Owady te żerują w tzw. koloniach, pod liśćmi, na młodych pędach i pączkach, skąd wysysają soki. Mszyce są bardzo niebezpieczne dla roślin, ponieważ mogą przenosić choroby wirusowe na zdrowe rośliny. Zaatakowana roślina przez mszyce karłowacieje, liście i pędy mogą być lepkie oraz pokryte pęcherzami. Skutecznym sposobem pozbycia się niedużej ilości mszyc jest spłukiwanie roślin wodą.

Nicienie

Nicienie są to mikroskopijnej wielkości owady żerujące w tkankach roślin. Na porażonych roślinach powstają drobne i szorstkie plamy. W przypadku zaatakowania roślin doniczkowych przez nicienie wskazane jest usunięcie porażonych liści oraz zaprzestanie zraszania roślin wodą.

Przędziorki

Są to drobne roztocza o długości do 1 mm o barwie od żółtawozielonej do czerwonopomarańczowej. Żerowanie przędziorków powoduje powstawanie żółtobiałych plam na liściach, które obejmują coraz większą ich powierzchnię, co w rezultacie prowadzi do ich zasychania i opadania. Często na roślinach zaatakowanych przez przędziorki widoczna jest cienka pajęczyna.

Skoczogonki

Skoczogonki są to niewielkie białe lub szare owady. Odżywiają się rozkładającymi się substancjami organicznymi oraz martwymi tkankami roślinnymi, dzięki czemu przyczyniają się do wzbogacania podłoża w substancje odżywcze dostępne roślinom. Aby pozbyć się skoczogonków, można ograniczyć podlewanie roślin głównie zimą, przesadzić rośliny do nowej ziemi bądź wstawić doniczkę do wody na kilka godzin, w taki sposób aby była zanurzona po brzeg. Gdy zaobserwujemy pływające po powierzchni wody owady, wylewamy je wraz z wodą.

Ślimaki

Rośliny doniczkowe mogą być również zaatakowane przez ślimaki, np. pomrowy cieplarniane  czy pomrowiki plamiste. W ciągu dnia widoczne są miejsca żerowania wraz z błyszczącymi się srebrnie śladami śluzu. Zbyt obfite podlewanie roślin prowadzi to intensywnego zaatakowania roślin przez ślimaki, które mogą całkowicie ogołocić roślinę z liści. Najskuteczniejszą metodą pozbycia się tych szkodników jest ich zbieranie po zmroku.

Ziemiórki

Ziemiórki – są to bardzo małe (2-3 mm) i ruchliwe muszki o jednej parze skrzydeł. Larwy ziemiórek, tzw. czarne muszki uszkadzają korzenie roślin. Przyczyną pojawienia się ziemiórek na roślinach doniczkowych jest zastosowanie gleby zawierającej ich jajeczka.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Paproć łosiowe rogi - co to za roślina? Jak uprawiać Platycerium? Paproć łosiowe rogi - co to za roślina? Jak uprawiać Platycerium?

Platycerium, czyli paproć łosiowe rogi to bardzo oryginalny gatunek paproci. Swoją nazwę zawdzięcza niecodziennemu kształtowi liści, przypominających poroże łosia. Platycerium występuje klimacie...

Co szkodzi mszycom? Co szkodzi mszycom?

Mszyce wysysają sok z roślin, nakłuwają je powodując ich osłabienie, zniekształcenie, więdnięcie i wysychanie. Odchody mszyc są dobrą pożywką dla grzybów pokrywających liście roślin. Jak uniknąć tych...

Rośliny doniczkowe: najpopularniejsze PALMY do uprawy w domu Rośliny doniczkowe: najpopularniejsze PALMY do uprawy w domu

Palmy to rośliny charakteryzujące się bardzo dekoracyjnymi liśćmi. Wiele gatunków palm można z powodzeniem uprawiać w domu w doniczkach. Poznaj najpopularniejsze palmy do uprawy w domu.

Aktualizacja: 03.09.2011 18:44
Autor: EWi
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
 Jowita Kacik, suflerka prezydenta: kim jest urzędniczka, która podpowiadała prezydentowi?
Jowita Kacik, suflerka prezydenta: kim jest urzędniczka, która podpowiadała prezydentowi?

Suflerka prezydenta Bronisława Komorowskiego od kilku dni robi zawrotną karierę ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.