porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak uprawiać lubczyk? Uprawa lubczyku: przyprawa i... afrodyzjak z własnego ogrodu
Jak uprawiać lubczyk? Uprawa lubczyku: przyprawa i... afrodyzjak z własnego ogrodu Lubczyk – już samo to słowo wzbudza w nas wiele emocji. ...
Trawy ozdobne - jakie gatunki wybrać do ogrodu?

Trawy ozdobne - jakie gatunki traw wybrać do ogrodu? Czym kierować się przy wyborze traw dekoracyjnych?

Trawy ozdobne - jakie gatunki traw wybrać do ogrodu? Czym kierować się przy wyborze traw dekoracyjnych?

 Jakie trawy ozdobne wybrać do ogrodu?

fot.: Photos.com
Trawy ozdobne do ogrodu można wybierać ze względu na pokrój, wysokość lub kolor. Umiejętnie łącząc różne gatunki traw dekoracyjnych można stworzyć niezwykle urokliwą kompozycję ogrodową. Jakie trawy ozdobne wybrać do ogrodu? Oto kilka polecanych rodzajów.

Jeśli mamy miejsce w ogrodzie, warto posadzić niezwykle urokliwe i coraz bardziej popularne trawy ozdobne. Bogactwo gatunków pozwoli nam na stworzenie niecodziennych i zachwycających kompozycji. W Polsce dostępnych jest 150 gatunków traw dekoracyjnych, różniących się pokrojem, wielkością, liśćmi i kłosami, często żywo ubarwionymi. Możemy je odpowiednio dobrać do stanowiska i gleby w naszym ogrodzie.

Jakie trawy ozdobne wybrać do ogrodu?

Większość traw ozdobnych ma małe wymagania glebowe. Zaletą tych roślin jest również to, że są łatwe w uprawie i nie wymagają pracochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli chcemy stworzyć wielopiętrową kompozycję z traw, warto zestawić kilka gatunków:

  • trawy wysokie osiągające powyżej 1,5 m wysokości, np. trawa pampasowa o białych lub różowych wiechach, dobrze rosnąca na przepuszczalnym podłożu, o umiarkowanej wilgotności, ale bardzo wrażliwa na mróz; miskant chiński lub olbrzymi dobrze rosnący w osłoniętych, słonecznych miejscach, przy murze lub w narożnikach domu.

  • trawy rosnące do wysokości 1 m, np. rozplenica japońska, o puszystych kwiatostanach, rosnąca na glebach wilgotnych, próchnicznych, bogatych w wapń lub lekko kwaśnych. Efektownie prezentuje się także ostnica włosowata - roślina łatwa w uprawie, mrozoodporna, o szarozielonych, przewieszających się liściach i ozdobnych kwiatostanach.

  • trawy niskie np. kostrzewa sina - ze względu na niebieskie liście uważana za jedną z najpiękniejszych traw; mrozoodporna, rosnąca na ubogich glebach, dobrze nawapnionych, w miejscach ciepłych i nasłonecznionych. Równie pięknie prezentują się także kostrzewa miotlasta o krótkich, błyszczących liściach, wytwarzająca niewysokie brązowe kwiatostany oraz drżączka średnia o delikatnych, fioletowych kwiatostanach.

Trawy ozdobne do ogrodu możemy dobierać, kierując się ich pokrojem. Do wyboru mamy układ kaskadowy, kulisty, fontannowy, kolumnowy lub stożkowaty. Wiele gatunków traw urzeka bogactwem kolorów: od odcieni zieleni poprzez srebrzyste, szaro-niebieskie, brunatne, czerwone, żółte, aż po czerń. Jeżeli przy wyborze traw dekoracyjnych do ogrodu kierujemy się barwą, polecane gatunki to:

- o niebieskich liściach: kostrzewa sina, owsica, strzęplica, sesleria,

- o czerwonych liściach: imperata walcowata, proso, ostnica, parple majesty,

- o żółto-zielonych liściach: manna mielec, hakonechloa macra, miskat chiński,

- o brązowych liściach: turzyca Buchanana,

- czarnych liściach: konwalijnik czarny.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Drżączka średnia - uprawa, wymagania trawy ozdobnej Drżączka średnia - uprawa, wymagania trawy ozdobnej

Drżączka średnia to efektowna trawa ozdobna, chętnie sadzona w ogrodach ze względu na dekoracyjne, delikatne kwiatostany. Mówimy jak uprawiać drżączkę średnią w ogrodzie.

Co można sadzić na balkonie? Co można sadzić na balkonie?

Twój balkon będzie wyjątkowo się prezentował przez cały sezon, dzięki pięknym, kolorowym kwiatom. Odmian roślin balkonowych jest naprawdę dużo, także jest w czym wybierać. Podpowiadamy, jakie kwiaty...

Trawy ozdobne do małego ogrodu - jakie wybrać? Trawy ozdobne do małego ogrodu - jakie wybrać?

Trawy ozdobne to doskonały pomysł na obsadzenie rabat i tło dla innych, kwitnących roślin. Jakie gatunki traw ozdobnych wybrać do niewielkiego ogrodu? Podpowiadamy!

Aktualizacja: 03.06.2013 14:15
Autor: jw
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Joanna Jarmołowicz - kim jest nowa dziewczyna Antoniego Królikowskiego?

Antoni Królikowski, czyli Kuba z sagi „Nad rozlewiskiem”, spotyka się ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.