porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co wysiać w sierpniu na poplon?
Co wysiać w sierpniu na poplon? W warzywniku latem ciągle coś się dzieje. Jedne warzywa zbieramy, ...
Żywopłoty, tuje szmaragd, tuje szmaragdowe, żywopłot z tuj, tuje żywopłoty, cięcie tuj, cięcie żywopłotów, cięcie krzewów, jak ciąc tuje, tuje szmaragdowe, thuja occidentalis smaragd

Tuja szmaragd - jak przycinać żywopłot z tui szmaragdowych?

Tuja szmaragd - jak przycinać żywopłot z tui szmaragdowych?

Tuje szmaragdowe są idealną odmianą na żywopłoty. Wymagają cięcia trzy razy w roku.

fot.: BOSCH
Tuja szmaragdowa, czyli żywotnik zachodni często wykorzystywana jest na żywopłoty. Żeby roślina pięknie rosła i rozkrzewiała się na boki, trzeba ją przycinać trzy razy do roku. Jak i kiedy przycinamy tuje szmaragdowe?

Jak ciąć żywopłot z tui szmaragdowych?

  • Żywotniki zachodnie po raz pierwszy przycinamy, gdy skończą się przymrozki (marzec lub kwiecień). Musi to jednak nastąpić jeszcze przed ruszeniem wegetacji. Żeby tuja rozrastała się na boki przycinamy jej czubek, zeszłoroczny pęd, o połowę lub nawet dwie trzecie. Przy okazji usuwamy uschnięte gałązki, także te ze środka rośliny.

  • Szmaragdy po raz drugi przycinamy w czerwcu. Wówczas skracamy młode pędy czubka o dwie trzecie. Przy okazji możemy też formować boki żywopłotu, nadając mu pożądany kształt.

  • Po raz trzeci i ostatni przycinamy tuje szmaragdowe w sierpniu. Ostateczny termin to 15 sierpnia, przycięta roślina musi zdążyć wygoić rany i zdrewnieć przed zimą. Wówczas skracamy pędy o 1 centymetr.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Żywopłot: jakie rośliny na żywopłot? Żywopłoty liściaste, żywopłoty zimozielone - sprawdzone porady

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Z jakich roślin i w jaki sposób można założyć żywopłot? Z jakich roślin i w jaki sposób można założyć żywopłot?

Wybór roślin na żywopołot zależy od tego, jakiej wysokości przesłony potrzebujemy. Trzeba zdać sobie sprawę, że żywopłot liściasty wymaga dwukrotnego cięcia w sezonie, a iglasty jednokrotnego. Jeśli...

5 zasad dobrego cięcia drzew i krzewów 5 zasad dobrego cięcia drzew i krzewów

Cięcie roślin pozwala kształtować pokrój i ich wielkość, wpływa też na kondycję i kwitnienie. Nie wszystkie rośliny przycina się tak samo. Jedne do prawidłowego wzrostu wymagają regularnego...

Jakie rośliny posadzić w ogrodzie, żeby zimą wabiły (i karmiły) ptaki? Jakie rośliny posadzić w ogrodzie, żeby zimą wabiły (i karmiły) ptaki?

Zima to trudny dla ptaków okres. Aby pomóc im go przetrwać warto posadzić w ogrodzie krzewy o jadalnych owocach. Jakie wybrać?

Aktualizacja: 15.08.2013 14:23
Autor: LES
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Zenon Martyniuk z zespołu Akcent. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Zenon Martyniuk z zespołu Akcent. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Zenon Martyniuk na scenie obecny jest o 1989 roku. Lider ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.