porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak sadzić i pielęgnować bukszpan?
Jak sadzić i pielęgnować bukszpan? Bukszapan to jedna z bardziej popularnych roślin ogrodowych. Jest zimozielony ...
Wiecznie zielony, żywy płot. Żywopłot z żywotników - żywopłoty, żywotniki, thuja

TUJE NA ŻYWOPŁOTY. Czy tuje nadają się na żywopłot?

Jeśli marzy ci się wysoki żywopłot, który ochroni twój ogródek przed spojrzeniami przechodniów czy sąsiadów, ale nie masz ochoty lub czasu, żeby ciągle go strzyc, posadź żywotniki zachodnie, zwane zazwyczaj tujami. Zapewnią ci poczucie intymności przez cały rok, bo rośliny te są zawsze zielone.

Żywotniki zachodnie o zwartym kolumnowym pokroju, osiągające wysokość 3-4 metrów,  idealnie nadają się na wysoki i gęsty żywopłot. Nie wymagają formowania, nie potrzebują więc ciągłego cięcia. Możesz co najwyżej, gdy osiągną 1,5 m wysokości, wyrównać ich czubki do najniższej rośliny w rzędzie, aby żywopłot ładniej wyglądał.  Cięcie przeprowadza się na przełomie marca i kwietnia, zanim ruszy wegetacja.

Tuje są odporne na przemarzanie i mało wymagające.  Najlepiej rosną na luźnych, wapiennych glebach, ale dobrze znoszą także gliniaste i piaszczyste To kolejne ich atuty, skłaniające do sadzenia ich wzdłuż ogrodzenia.

Nie ma róży bez kolców

Żywopłot z żywotników zachodnich ma i swoje minusy. Po pierwsze, rośliny dość wolno rosną (15-30 cm na rok, w zależności od odmiany). Po drugie, zdarza się, że w pięknym i już wysokim zielonym płocie robi się dziura. Gdy jedna lub więcej roślin uschni,e tworzy się luka. Możesz ją wypełnić młodą, niewysoką  rośliną i trochę przyciąć pozostałe żywotniki. Możesz też zasadzić wysoką roślinę, ale lepiej nie robić tego samemu. Zleć to zadanie fachowcom, bo koszt dużej tui jest niemały.

Nie lubią tłoku

Podstawowa sprawa to odpowiednie zasadzenie tuj. Jeśli wybierzesz niewielkie egzemplarze, o wysokości 50-70 cm, pewnie pojawi się chęć posadzenia ich gęsto, aby stworzyły niski, szczelny  płotek. Nie rób tego! Tuje rosną nie tylko wzwyż, ale i w szerz. Sadź zatem rośliny w odległości 50-60 cm  jedna od drugiej, aby każda miała wystarczająco dużo miejsca. Pamiętaj też o zachowaniu odległości od ogrodzenia – ok. 50-60 cm. Zostaw także pas gołej ziemi oddzielający rośliny od trawnika. Ziemie wokół nich wyściółkuj korą.

Potrzebują dużo wilgoci

Żywotniki zachodnie odporne są  na przemarzanie, ale źle znoszą suszę, bo mają płytki system korzeniowy.  Dlatego troskliwie je podlewaj, ale nie używaj spryskiwacza. W przypadku tych roślin wskazane jest podlewanie gleby wokół nich. Daj im się dobrze napić przed zimą, zanim chwycą mrozy, aby w dobrej kondycji dotrwały do wiosny. Pamiętaj też o nawożeniu, wiosną wskazane są nawozy  azotowe, jesienią zaś fosforowe. Możesz też  zastosować nawóz Osmocote  do iglaków.

Szmaragdowe i złociste

Najpopularniejszą tują kolumnową  jest szmaragdowa (Smaragd),  o pięknym zielonym odcieniu, której igły nigdy nie brązowieją. Utrzymuje swoją soczystą barwę nawet zimą. Do wyboru masz także inne odmiany.  Ciekawym żywotnikiem zachodnim jest Aurescens o złocistym zabarwieniu.Efektownie wygląda również Barbant. Ma pokrój stożkowaty i jasnozielone liście. Rośnie szybko, ok. 30 cm na rok.  Pełna uroku jest także dość wolno rosnąca tuja spiralna (Spiralis), której pędy i liście spiralnie są skręcone.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie rośliny posadzić w ogrodzie, żeby zimą wabiły (i karmiły) ptaki? Jakie rośliny posadzić w ogrodzie, żeby zimą wabiły (i karmiły) ptaki?

Zima to trudny dla ptaków okres. Aby pomóc im go przetrwać warto posadzić w ogrodzie krzewy o jadalnych owocach. Jakie wybrać?

Jakie krzewy wybrać na kolorowy żywopłot? [GALERIA] Jakie krzewy wybrać na kolorowy żywopłot? [GALERIA]

Żywopłot nie musi składać się z jednego gatunku roślin, które zawsze wyglądają tak samo. Ciekawym rozwiązaniem może być stworzenie naturalnego szpaleru złożonego z roślin o kolorowych lub...

Ogród angielski - jak założyć ogród w stylu angielskim? Ogród angielski - jak założyć ogród w stylu angielskim?

Esencją stylu angielskiego są swobodnie rosnące krzewy i kwiaty wplecione pomiędzy drzewa lub na ich tle. Ogród ma sprawiać wrażenie, jakby rósł dziko i nikt się nim nie interesował. Ale osiągnięcie...

Aktualizacja: 15.08.2012 21:45
Autor: JG
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kazimiera Szczuka - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Kazimiera Szczuka - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Kazimiera Szczuka to jedna z najgłośniejszych polskich feministek. Często udziela ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.